برای اولین بار ابداع شد؛

طراحی سیستم جمع آوری بخار آب جهت استفاده در نیروگاه های برق

طراحی سیستم جمع آوری بخار آب جهت استفاده در نیروگاه های برق

پژوهشگران دانشگاه ام آی تی از طراحی یک سیستم جمع آوری بخار آب آگاهی داده اند که از آن می توان برای تولید آب خالص جهت استفاده مجدد در نیروگاه های برق بهره گرفت.به گزارش بیست و یکم به نقل از نیواطلس، نیروگاه های برق مبتنی بر سوخت فسیلی و انرژی هسته ای برای خنک شدن نیازمند مصرف مقدار بسیار زیادی آب هستند که این آب پس از استفاده به بخار آب مبدل می شود. مهندسان دانشگاه ام آی تی برای اولین بار سیستمی ابداع نموده اند که قادر به جمع آوری این بخار آب و بازیافت آب از دست رفته جهت استفاده مجدد است.
مصرف مجدد بخار آب تبدیل گشته به آب برای خنک کردن نیروگاه ها می تواند سبب صرفه جویی چشمگیری در مصرف این مایع حیاتی شود. فناوری های قبلی ابداع شده برای تبدیل بخار آب به آب مایع به طور معمول متکی به استفاده از موادی هستند که برای جذب بخار آب و چسبیدن به مولکول های بخار آب مورد استفاده قرار می گیرند.
فناوری دانشگاه ام آی تی نیز مبتنی بر استفاده از چنین موادی است، اما ابتدا با پرتوافکنی یونی برای تخلیه بار الکتریکی بخار آب اقدام می شود و سپس آنها از یک شبکه سیمی عبور می کنند که دارای بار الکتریکی مخالف است که سبب تبدیل سریع بخار آب به آب می شود.
استفاده آزمایشی از این سیستم در دو نیروگاه گاز طبیعی و هسته ای با موفقیت انجام شده و آب به دست آمده بدین شیوه ۶۰ برابر خالص تر از آب به دست آمده از سیستم خنک کننده نیروگاه ها و ۱۰ برابر خالص تر از آب نوشیدنی عادی بوده است. استفاده از این شیوه سبب کاهش ۲۰ درصدی مصرف آب نیز می شود.

1400/05/14
11:45:41
0.0 / 5
699
تگهای طراحی سیستم جمع آوری بخار آب جهت استفاده در نیروگاه های برق: آزمایش , ابداع , بازی , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم