شاید دریاچه های کشف شده مریخ فقط رس یخ زده باشند!

شاید دریاچه های کشف شده مریخ فقط رس یخ زده باشند!

به گزارش بیست و یکم سه پژوهش جدید نشان می دهند که امکان دارد دریاچه های کشف شده مریخ که تصور می شد آب مایع هستند، فقط رس یخ زده باشند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، دانشمندان چندین سال قبل از کشف باورنکردنی دریاچه های آب مایع روی مریخ خبر دادند که زیر کلاهک های یخی مدفون شده است اما سه مقاله جدید با عرضه آزمایش هایی که نشان می دهند سیگنال آب احیانا توسط رس یخ زده ساخته شده است، این ادعا را رد می کنند.
باآنکه بعضی از شواهد به دست آمده، وجود رطوبت را در گذشته سیاره سرخ نشان می دهند اما یافتن آب مایع که هنوز در این سیاره جمع می شود، مبحث مهمی است. دانشمندان در نهایت در سال ۲۰۱۸ به نتیجه رسیدند. مدارگرد "مارس اکسپرس" (Mars Express)، سیگنال های رادار در رابطه با وجود آب را ارسال کرد. آنها نتیجه گرفتند که دریاچه ای از آب مایع، در فاصله ۱/۵ کیلومتر زیر یخ جامد قرار دارد و تا ۲۰ کیلومتر گسترش یافته است.
به رغم وجود ظاهری دریاچه ها، سوالات بیشتری پدید آمد؛ همچون اینکه چگونه آب می تواند در چنین دمای سردی باقی بماند. فرضیه دانشمندان این بود که مخلوط نمک ها بعلاوه فشار یخ از بالا می تواند نقطه انجماد آنرا کم کند. نظر سایر گروه های پژوهشی این بود که دریاچه از پایین گرم می شود.
حالا سه مقاله جدید در این رابطه عرضه شده اند. اولین پژوهش، ۴۴ هزار پژواک رادار را طی ۱۵ سال در یک ناحیه مورد بررسی قرار داد و تعداد قابل توجهی از دیگر بازتاب های مشابه را شناسایی کرد. خیلی از این بازتاب ها بسیار به سطح نزدیک بود و حتی عواملی را در نظر گرفت که امکان دارد نقطه انجماد را کاهش دهند.
سایر پژوهش ها، احتمال وجود دریاچه را کم در نظر گرفتند و به بررسی مواردی پرداختند که می توانند سیگنال های واضحی را ایجاد کنند.
پژوهشگران در بررسی سوم، یکی از این سه ایده را آزمایش کردند. تمرکز آنها بر نوعی از رس معروف به "اسمکتیت"(smectite) بود که در حضور آب مایع تشکیل می شود. نمونه های اسمکتیت با نیتروژن مایع در دمای منفی ۵۰ درجه سلسیوس منجمد شدند و در دستگاهی قرار گرفتند که بازتاب رادار آنها را اندازه گیری می کرد.
نتایج به دست آمده کاملا با اکتشافات مدارگرد مطابقت داشت. شواهد بیشتری از داده های "مدارگرد شناسایی مریخ"(MRO) به دست آمد که نشان داده است وجود چنین اسمکتیت هایی در سطح این ناحیه، متداول می باشد.
واضح است که پژوهشها نمی توانند این مورد را تایید کنند که اسمکتیت ها، منبع قطعی سیگنال های عجیب هستند اما توضح قابل قبول تری را نسبت به نظریه دریاچه های زیر سطح مریخ عرضه می دهند؛ باآنکه به اندازه این نظریه، هیجان انگیز نیستند.
"جفری پلاوت"(Jeffrey Plaut)، پژوهشگر یکی از این مقاله ها اظهار داشت: ما در علوم سیاره ای، تنها درحال نزدیک شدن به حقیقت هستیم. مقاله اصلی، وجود آب را اثبات نکرده است و این مقالات جدید هم آنرا اثبات نمی کنند اما ما تلاش داریم احتمالات را تا جایی که امکان دارد کاهش دهیم و به جمع بندی برسیم.
این پژوهش، در مجله "Geophysical Research Letters" به چاپ رسید.
منبع:

1400/05/09
10:05:09
0.0 / 5
611
تگهای شاید دریاچه های کشف شده مریخ فقط رس یخ زده باشند!: آزمایش , پژوهش , دستگاه , سیاره
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بیست و یکم