تنها وجود آب نشانه حیات فرازمینی نیست

تنها وجود آب نشانه حیات فرازمینی نیست

به گزارش بیست و یكم تعدادی از پژوهشگران بین المللی با مطالعه یكی از مناطق خاص زمین در شمال اتیوپی دریافتند كه تنها وجود آب در یك سیاره نمی تواند نوید دهنده وجود حیات در آن باشد.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، دانشمندانی كه در جستجوی سیارات قابل سكونت هستند، اغلب حضور آب را بعنوان یك نشانه اصلی می دانند، اما احیانا امیدی واهی دارند، چون كه یك مطالعه جدید كه اخیراً انتشار یافته است، نشان داده است كه هیچ گونه شواهد روشنی از وجود "شدیددوست ها"(نوعی از جانوران كه می توانند در شرایط سخت و خشن زنده بمانند) در "چاله داناكیل" واقع در اتیوپی كه خانه اسیدی ترین، نمكی ترین و داغ ترین آب جهان است، وجود ندارد.
به عبارت دیگر تنها وجود آب كافی نیست، شرایط محیطی هم باید از حداقل ها برای پشتیبانی از حیات برخوردار باشد.
جانور شدیددوست یا فرین دوست(Extremophile) به گروهی از ارگانیسم ها گفته می شود كه در محیط های خشن و شدید فیزیكی یا شیمیایی كه عموماً اغلب انواع زیست در آنها ناممكن است، زندگی می كنند. هر یك از كهن باكتری هایی كه تمایل به زندگی در محیطی خاص با دما و نمك زیاد داشته باشند را هم شدید دوست می گویند. در مقابلِ گروه شدید دوست، میانه دوست ها قرار دارند كه در محیط های معتدل زندگی می كنند.
"چاله داناكیل" واقع در مثلث آفار در شمال اتیوپی یك چاله جغرافیایی حاصل از واگرایی سه صفحه تكتونیكی در شاخ آفریقا است كه یكی از شدیدترین محیط های كره زمین را به منظور زندگی دارد.
در این مطالعه، آبی كه فقط خیلی شور بود، شامل اشكال بی شماری از شدیددوست ها همچون چندین نمونه تازه كشف شده بود.
خشن ترین محیط هم شامل شواهد به شكل بیومورف ها(biomorph) یا دانه های سیلیس در اندازه نانو بودند كه شبیه به سلول های كوچك هستند. ازاین رو این نگرانی وجود دارد كه فرود كاوشگرها در جهان های دوردست و مشاهده این شواهد جعلی امكان دارد ناخواسته محققان را به این باور غلط برساند كه این دانه ها نشان دهنده وجود زندگی هستند.
این بدان معنا نیست كه اخترشناسان و دانشمندان باید جستجوی خویش را برای یافتن زندگی فرازمینی رها كنند. در عوض این تیم تحقیق پیشنهاد می دهد كه دانشمندان هنگام مشاهده سرنخ های احتمالی باید جوانب احتیاط و دقت را در نظر بگیرند تا گرفتار اشتباه نشوند.
محققان می خواهند تیم های دیگر پیش از نتیجه گیری، شرایط را باردیگر بررسی نمایند.
البته بسیاری اعتقاد دارند كه هر زندگی بیگانه ای مبتنی بر كربن خواهد بود، همانطور كه در كره زمین اینطور است. اما امكان دارد شرایط زندگی در سیاره های بیگانه در شرایطی متفاوت با سیاره ما باشد.
این مطالعه در مجله Nature انتشار یافته است.1398/08/14
10:11:33
5.0 / 5
4242
تگهای تنها وجود آب نشانه حیات فرازمینی نیست: سیاره , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بیست و یکم