كشف عملكرد متفاوت مغز افراد مبتلا به میگرن با كمك ترن هوایی!

كشف عملكرد متفاوت مغز افراد مبتلا به میگرن با كمك ترن هوایی!

به گزارش بیست و یکم دانشمندان آزمایشی غیرمعمول جهت بررسی تفاوت های میان مغز افراد مبتلا به میگرن و سایر افراد پیش گرفته اند و آن قرار دادن این افراد درون یک ترن هوایی مجازی است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، به نظر می آید افرادی که گرفتار حملات میگرنی می شوند هنگامی که در ترن هوایی حتی به صورت مجازی قرار می گیرند بیشتر از سایر افراد گرفتار حالت تهوع ناشی از حرکت و سرگیجه می شوند. در فعالیت عصبی مغز این افراد هم تفاوت هایی مشاهده شد.
باآنکه مدت زیادی است ارتباط میان میگرن و حالت تهوع ناشی از حرکت مشخص شده اما با استفاده از این رویکرد جدید میتوان اف ام آرآی(fMRI) دقیقی از مغز هنگام تجربه کردن این احساسات ثبت نمود.
"آرن می"(Arne May)، عصب شناس دانشگاه هامبورگ در آلمان می گوید: افرادی که گرفتار میگرن هستند معمولاً از سرگیجه و مشکلات تعادلی هنگام بروز علایم میگرن شکایت می کنند.
ما با شبیه سازی ترن هوایی دریافتیم که این مشکلات تنها ناشی از بروز علایم میگرن نیست بلکه با تغییراتی در بخش های مختلف مغز همراه می باشد. تشخیص و هدف قرار دادن این مناطق مغزی می تواند به درک بهتر میگرن و یافتن درمان های بهتر برای آن کمک نماید.
"می" و همکارانش در این آزمایش از ۲۰ فرد مبتلا به میگرن و ۲۰ فرد سالم استفاده کردند.
همزمان با انجام اسکن مغزی، تصاویری از ترن هوایی همراه با صدا برای این افراد پخش گردید.
این تجربه سبب به وجود آمدن حمله میگرنی در هیچ کدام از شرکت کنندگان نشد اما ۶۵ درصد مبتلایان به میگرن احساس تهوع را گزارش کردند. این آمار در گروه شاهد ۳۰ درصد بود. احساس تهوع در مبتلایان به میگرن طولانی تر و شدیدتر باقی ماند.
محققان با بررسی اسکن اف ام آرآی شاهد افزایش فعالیت پنج بخش از مغز افراد مبتلا به میگرن بودند. دو ناحیه از این پنج ناحیه مسئول پردازش بینایی بود.
این تحقیقات هنوز در ایام نخست خود به سر می برد اما مقایسه مغز افراد مبتلا به میگرن و افراد سالم در حالیکه علائمی در رابطه با ایجاد حمله میگرنی را تجربه می کند می تواند برای دانشمندان مفید واقع شود.
۱۵ درصد جمعیت جهان یعنی بیشتر از یک میلیارد نفر از میگرن رنج می برند و یافتن علت بروز این سردرد و یافتن درمان آن می تواند برای خیلی از افراد مفید باشد.1400/05/07
21:29:32
0.0 / 5
539
تگهای كشف عملكرد متفاوت مغز افراد مبتلا به میگرن با كمك ترن هوایی!: آزمایش , تحقیقات , دانشگاه , شركت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم