باتری وسایل نقلیه الكتریكی، چالش آینده محیط زیست خواهد بود!

باتری وسایل نقلیه الكتریكی، چالش آینده محیط زیست خواهد بود!

گسترش استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی، نگرانی های بسیاری را در مورد دفع باتری های این وسایل نقلیه و اثرات منفی آنها بر محیط زیست پدید آورده است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از فوربس، استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی این روزها درحال افزایش است. این وسایل نقلیه هم اکنون، بخش مهمی از برنامه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و نجات دادن محیط زیست به شمار می روند. آمریکا مدت هاست که مردم را به استفاده از این وسایل نقلیه ترغیب می کند و رییس جمهور این کشور نیز با پیشنهاد کردن ساخت ۵۰۰ هزار ایستگاه شارژ در سراسر کشور، به تشویق پیشبرد این برنامه پرداخته است. تعداد وسایل نقلیه الکتریکی در جاده های آمریکا و اروپا درحال گسترش است. با توجه به این نمی توان ادعاهای مطرح شده را انکار کرد که نشان می دهند گازهای گلخانه ای، تنها نگرانی در مورد آلودگی جهان نیستند. یکی از پیشگامان تولید وسایل نقلیه الکتریکی در چین دریافته است که دفع باتری های این وسایل نقلیه، خطرات زیست محیطی شدیدی را به همراه دارد.
تازه ترین گزارش "وزارت ترابری آمریکا"(USDOT) نشان میدهد که هم اکنون حدود دو میلیون وسیله نقلیه الکتریکی در جاده های این کشور وجود دارد. بااینکه این آمار، درصد کمی از کل خودرو ها را تشکیل می دهد اما سه برابر آمار چهار سال پیش است و این عجیب نیست. گذشته از تمایل مالکان خودرو ها برای کمک به مقابله با تغییرات اقلیمی، مدت هاست که دولت فدرال تا ۷۵۰۰ دلار اعتبار برای خرید خودرو های الکتریکی ارائه می کند. از آنجائیکه در اروپا، حساسیت بیشتری نسبت به مشکلات زیست محیطی به چشم می خورد، حدود ۳/۲ میلیون وسیله نقلیه در جاده ها وجود دارد. این تعداد در انگلستان به ۸۰۰ هزار وسیله نقلیه می رسد اما چین دراین زمینه پیشرو است. این کشور، بیش از نیمی از وسایل نقلیه الکتریکی جهان را تولید می کند و جاده های آن می توانند از این وسایل نقلیه پشتیبانی کنند.
باتوجه به تسلط چین بر حوزه وسایل نقلیه الکتریکی، این کشور درحال کشف کردن یک مشکل زیست محیطی جدید و شدید می باشد. باتری های وسایل نقلیه الکتریکی، سمی هستند و توانایی زیادی در آلوده کردن دارند. این مساله در ابتدا کمتر مشهود بود. این باتری ها بین پنج تا هشت سال دوام می آورند؛ بدین سبب به زمان نیاز بود تا چین بتواند راه هایی را برای دفع ایمن آنها عرضه نماید. چین در سال قبل مجبور شد ۲۰۰ هزار تن از این باتری ها را از بین ببرد. دولت چین انتظار دارد که این تعداد طی چهار سال آینده به ۸۰۰ هزار تن برسد و رشد سالانه آن بیش از ۴۰ درصد باشد.
باتری های وسایل نقلیه الکتریکی، فلزات سنگینی مانند کبالت و نیکل را شامل می شوند که هیچ کدام از آنها بصورت طبیعی از بین نمی روند. همین طور آنها حاوی منگنز هستند که می توانند علاوه بر هوا، خاک و آب را نیز آلوده کنند. باتری های لیتیومی بعد از تجزیه، هیدروژن فلورید و آلاینده های دیگری را تولید می کنند. پروفسور "وو فنگ"(Wu Feng)، استاد موسسه "Beijing Institute of Technology" چین اظهار داشت: یک باتری ۲۰ گرمی تلفن همراه می تواند سه استخر استاندارد آب را آلوده کند و اگر در زمین رها شود، یک کیلومتر مربع زمین را به مدت ۵۰ سال آلوده کند.
منظور از نگرانی ها این نیست که آمریکا یا هر کشور دیگری، استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی را متوقف نماید. وسایل نقلیه الکتریکی به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک خواهند کرد و از هر نظر، بهتر از سایر وسایل نقلیه هستند. شکی نیست که فناوری های آینده می توانند سمی بودن باتری های وسایل نقلیه الکتریکی را برطرف کنند و راه های بهتری برای از بین بردن آنها عرضه کنند.
منبع:

1400/05/05
13:10:59
0.0 / 5
671
تگهای باتری وسایل نقلیه الكتریكی، چالش آینده محیط زیست خواهد بود!: استاندارد , باتری , تولید , فناوری
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم