توسعه تلسكوپ بالنی جدید با دقتی مشابه هابل

توسعه تلسكوپ بالنی جدید با دقتی مشابه هابل

باآنکه ارسال ماهواره به فضا هزینه ی زیادی دارد اما وجود ماهواره ها برای ستاره شناسی ضروریست چونکه آنها تلسکوپ ها را به خارج از جو زمین می فرستند حالا با توسعه تلسکوپ بالنی جدیدی میتوان هزینه های ارسال تلسکوپ به فضا را کم کرد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از یونیورس، جو زمین و الگوهای آب و هوایی آن مانع از ثبت تصاویر مناسب از فضا می شود و اگر طی تصویربرداری از هدفی خاص در فضا ابرها از جلوی آن عبور کنند تصویر حاصل به کلی خراب می شود. بنابراین است که بعضی از برجسته ترین تصاویر نجومی توسط تلسکوپ های فضایی مانند "هابل" ثبت شده اند. اما حالا تعدادی از پژوهشگران دانشگاه "دورهام" در تورنتو و "پرینستون" راهی جدید برای تصویربرداری از فضا یافته اند که نیازی به پرتاب ماهواره ندارد. آنها می خواهند از بالن استفاده کنند.
در این پروژه که تلسکوپ تصویربرداری فشار بالای بالنی یا "SuperBIT" نام دارد از یک بالن پر شده از هلیوم به اندازه ی یک استادیوم فوتبال برای بالا بردن یک تلسکوپ پنج متری تا ارتفاع ۴۰ کیلومتر استفاده می شود. در چنین ارتفاعی تجهیزات بالاتر از ۹۹.۵ درصد جو زمین قرار می گیرند و می توانند تصاویر فوق العاده ای مشابه هابل ثبت کنند.
تلسکوپ مورد نظر فناوری جدیدی ندارد و نکته ی قابل توجه این پروژه بالن آن است. پیش از این بالن های بزرگ قادر به حفظ فشار خود برای مدت طولانی نبودند اما ناسا اخیرا موفق به ساخت بالن پرفشاری شده است که می تواند هلیوم خویش را برای ماه ها حفظ کند، این توانایی به تلسکوپ امکان جمع آوری داده هایی واضح را می دهد.آماده سازی تلسکوپ بالنی برای ارسال به فضا در سال ۲۰۱۹
یک آرایه متصل به بالن به ثابت ماندن آن کمک می نماید. در آزمایشی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد تلسکوپ در طول یک ساعت تنها ۱/۳۶۰۰۰ درجه تغییر داشت. دقت بالا و تمرکز بر روی یک نقطه برای مدت طولانی برای گرفتن تصاویر مناسب ضروریست و به نظر می آید "SuperBIT" از این آزمایش سربلند بیرون آمده باشد.
مزیت دیگر این تلسکوپ نسبت به سایر تلسکوپ ها پایین آمدن آن است. هابل که برای مدت بیشتر از ۳۰ سال درحال تصویربرداری از فضا است همچنان از تجهیزات مشابه ۳۰ سال قبل استفاده می نماید و تعمیر آن دشوار است. در حالیکه با استفاده از تلسکوپ های بالنی میتوان تلسکوپ های جدید و بروزرسانی شده به فضا ارسال کرد آن هم با فاصله چند ماه از تلسکوپ قبلی.
هزینه طراحی و ارسال این نوع تلسکوپ بسیار ارزان تر و در حدود پنج میلیون دلار خواهد بود.
نخستین عملیات این تلسکوپ بالنی برای آوریل سال ۲۰۲۲ برنامه ریزی شده است و این بالن از واناکا(Wanaka) در نیوزیلند اوج خواهد گرفت. این تلسکوپ با استفاده از باتری های خورشیدی شارژ می شود و تصاویری از آسمان شب می گیرد.
منبع:

1400/05/04
21:13:54
0.0 / 5
749
تگهای توسعه تلسكوپ بالنی جدید با دقتی مشابه هابل: آزمایش , باتری , پژوهش , تلسكوپ
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم