ساخت نخستین راكتور هسته ای بدون آب جهان توسط چین

ساخت نخستین راكتور هسته ای بدون آب جهان توسط چین

به گزارش بیست و یکم چین نخستین راکتور هسته ای بدون آب جهان را می سازد و این راکتور به این کشور امکان ساخت راکتورها را در مناطق کویری می دهد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، گزارش خبرگزاری دولتی SCMP چین نشان داده است که محققان دولتی در چین از طرح خود برای راکتور هسته ای نمک مذاب تجاری رونمایی کرده اند که انتظار می رود برای نخستین بار در جهان از آب برای خنک سازی خود استفاده نکند.
از آنجائیکه این راکتور به آب نیاز نخواهد داشت، میتوان آنرا در مناطق بیابانی مستقر کرد و به اپراتورها اجازه می دهد از فضاهای متروکه استفاده کنند تا انرژی زیادی برای مردم فراهم نمایند.
راکتور نمک مذاب به جای اورانیوم توسط "توریم" مایع تأمین نیرو می شود. انتظار می رود راکتورهای نمک مذاب نسبت به راکتورهای هسته ای اورانیومی سنتی ایمن تر باشند، چونکه توریم به سرعت در هوای آزاد خنک و جامد می شود، به این مفهوم که نشت آن از نظر نظریه سبب آلودگی تشعشعاتی کمتری برای محیط اطراف می شود.
چین پیشبینی می کند که تا سال ۲۰۳۰ نخستین راکتور تجاری نمک مذاب خویش را بسازد و دولت این کشور برنامه های دراز مدت برای ساخت چندین راکتور در صحراهای مرکز و غرب چین دارد.
این سیستم جدید چین با اجازه دادن به توریم برای عبور و جریان یافتن در راکتور کار می کند و یک واکنش زنجیره ای هسته ای را پیش از انتقال گرما به یک مولد بخار در خارج امکان پذیر می کند. سپس توریم به راکتور بازگردانده می شود و این چرخه تکرار می شود.
مفهوم یک راکتور هسته ای که به جای اورانیوم از نمک مایع تغذیه می شود، نخستین بار در دهه ۱۹۴۰ ابداع شد. با این وجود آزمایشات اولیه برای یافتن چاره ای برای مشکلات این روش همچون خوردگی و ترک خوردگی لوله های مورد استفاده برای انتقال نمک های مذاب تلاش کردند.
تحولات اخیر راکتورهای نمک مذاب را دسترس پذیرتر و امکان پذیرتر کرده و منجر به ساخت نخستین راکتور از این دست در چین شده است که توسط پروفسور "یان روی" و همکارانش در انستیتوی فیزیک کاربردی شانگهای ایجاد می شود.
راکتور چینی ها می تواند تا ۱۰۰ مگاوات برق تولید نماید که کمتر از یک راکتور معمولی اورانیومی است. با این وجود باز هم ظرفیت تأمین انرژی یک منطقه مسکونی با ۱۰۰ هزار نفر ساکن را دارد.
این راکتور ۳ متر طول و ۲.۵ متر عرض خواهد داشت، باآنکه این سازه بزرگتر خواهد بود، چون که تجهیزات دیگری همچون توربین های بخار در آن جای خواهد گرفت.
نسل بعدی فناوری راکتور نمک مذاب توسط چندین شرکت و کشور در سرتاسر جهان همچون افرادی نظیر "بیل گیتس" و شرکت "ناتریوم" با حمایت "وارن بافت" درحال توسعه است. از همین فناوری برای تأمین انرژی یک پروژه جاه طلبانه یک کشتی ۳۰۰ متری هسته ای استفاده خواهد شد.
چین همراه با راکتورهای جدید خود، درحال ساخت سدهای عظیم برق آبی برای پاسخگویی به تقاضای انرژی شهروندان و صنایع خود است و در ماه ژوئن، سد "بایهتان"(Baihetan) را که دارای بزرگترین توربین های برق آبی جهان با ظرفیت تولید هرکدام یک گیگاوات است، راه اندازی نمود. همینطور سد "تری جورجز" چین از نظر ظرفیت بزرگترین نیروگاه برق جهان است.
انرژی هسته ای در چند وقت اخیر شاهد نوعی تجدید حیات بوده است، چونکه می تواند یک ستون مهم در مبارزه با تغییرات آب و هوایی باشد.
راکتورهای جدید نمک مذاب بعنوان یک فناوری حیاتی در کوشش برای خنثی سازی اثر انتشار کربن تا سال ۲۰۶۰ تلقی می شود و این در شرایطی است که چین به تنهایی مسئل ۲۸ درصد از انتشار کربن جهانی است.1400/05/03
14:41:23
0.0 / 5
872
تگهای ساخت نخستین راكتور هسته ای بدون آب جهان توسط چین: آزمایش , ابداع , اپراتورها , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
بیست و یکم