ردیابی بوی بد دهان با كمك یك سنسور

ردیابی بوی بد دهان با كمك یك سنسور

بیست و یکم: اگر در هنگام دیدار با دوستانتان فراموش می کنید از خوشبوکننده‎های دهان استفاده کنید، نگران نباشید؛ چونکه دانشمندان مؤسسه علم و فناوری پیشرفته کره جنوبی یک دستگاه کوچک و به اندازه انگشت شست دست تهیه کرده اند که به سرعت بوی بد دهان را تشخیص می دهد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، سولفید هیدروژن توسط باکتری های دهانی ایجاد می شود و به بوی تند خود مشهور است. این دستگاه که توسط متخصصان کشور کره جنوبی بوجود آمده است، وجود سولفید هیدروژن (H2S) را تشخیص می دهد. سولفید هیدروژن گازی است که موجب بوی بد دهان می شود.
عملکرد دستگاه بگونه ای است که افراد بعد از بازدم در آن می توانند با کمک برنامه همراه این دستگاه از وجود این گاز در نفس خود مطلع شوند.
بوی بد دهان یک علامت هشدار دهنده طبیعی است که به صورت بالقوه می تواند با مشکلات دندان ارتباط داشته باشد.
به قول محققان این مطالعه، نظارت مداوم بر سولفید هیدروژن (H2S) نفس انسان برای تشخیص مرحله اولیه هالیوز (بوی بد دهان) از اهمیت زیادی برای جلوگیری از بیماری های دندانی برخوردار می باشد.
سولفید هیدروژن در مقادیر بسیار کمی در بدن تولید می شود. سولفید هیدروژن و سایر مواد جانبی گوگرد بد بو در چارچوب موادی زائد توسط باکتری های موجود در زبان و زیر خط لثه دفع می شوند.
پیش از این، بعضی از دستگاه ها قادر به اندازه گیری مقدار کم سولفید هیدروژن بودند، اما آزمایش بدینگونه بود که مقدار زیادی هوای بازدم افراد می بایست روی ابزارهای گرانقیمت آزمایشگاهی مورد آزمایش و بررسی قرار می گرفت که این امر برای افراد چندان میسر نبود.
مطالعات قبلی نشان داده است که وقتی بعضی از اکسیدهای فلز با گازهای حاوی گوگرد واکنش نشان می دهند، جریان الکتریکی آنها تغییر می کند و هنگامی که اکسیدهای فلز با کاتالیزورهای فلزات نجیب ادغام می شوند، حساس تر می شوند.
ازاین رو هدف محققان توسعه یک دستگاه تجزیه و تحلیل کننده بوی بد دهان کوچک در زمان حال بود که در سریعترین زمان ممکن و با دقت بالا این کار را انجام دهد.
طی این مطالعه محققان نانوذرات سدیم کلرید (نمک فلز قلیایی) و پلاتین (کاتالیزور فلز نجیب) را با تنگستن مخلوط کردند. سپس محلول به دست آمده را به نانوالیافی که گرم کرده بودند، الکتروریسی کرده و تنگستن را به فرم اکسید فلز تبدیل کردند.
الکتروریسی روشی برای تولید الیاف فوق العاده ریز به قطر یک میلیاردم یک متر (یک نانومتر) است.
در آزمایشات اولیه محققان مشاهده نمودند کامپوزیت ساخته شده از قسمت های مساوی از هر فلز، بیشترین واکنش را در مقابل سولفید هیدروژن دارد. بااینکه این نانوالیاف با چند گاز حاوی گوگرد واکنش نشان داد، اما بیشترین حساسیت را نسبت به سولفید هیدروژن داشت.
سرانجام محققان الکترودهای طلا را با چند نانو فیبر پوشانده و سنسور گاز و چند سنسور مانند سنسور رطوبت، دما و فشار را به نمونه اولیه کوچک خود اضافه کردند. این دستگاه در ۸۶ درصد از مواقع به درستی بوی بد دهان را شناسایی می کند.
این مطالعه توسط متخصصان سامسونگ الکترونیک و مؤسسه علم و فناوری پیشرفته کره (KAIST) در کره جنوبی انجام شده است.
یافته های این مطالعه در مجله "ACS Nano" انتشار یافته است.
منبع:

1400/05/01
11:47:02
0.0 / 5
848
تگهای ردیابی بوی بد دهان با كمك یك سنسور: آزمایش , تولید , حسگر , دستگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم