قهوه نه فقط برای ضربان قلب مضر نمی باشد بلكه می تواند مفید باشد!

قهوه نه فقط برای ضربان قلب مضر نمی باشد بلكه می تواند مفید باشد!

بیست و یکم: دهه ها است پزشکان به افرادی که از آریتمی قلبی رنج می برند سفارش می کنند از نوشیدن قهوه پرهیز کنند برای اینکه کافئین موجود در قهوه می تواند موجب برهم خوردن ریتم ضربان قلب شود. اما مطالعات جدید نشان میدهد که کافئین اثری بر افزایش ضربان قلب کسانی که گرفتار آریتمی قلبی(اختلال در ریتم ضربان قلب) هستند، ندارد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، دکتر گرگوری مارکوس(Gregory Marcus)، از دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، می گوید: ما شواهد مناسبی نیافتیم که بر طبق آن افراد گرفتار بیماری قلبی را از نوشیدن قهوه منع نماییم. قهوه در بعضی از افراد امکان دارد موجب افزایش ضربان قلب شود اما من فکر می کنم این موارد نادر هستند.
طبق مطالعه ای که در تاریخ ۱۹ ژوئیه در مجله ی "JAMA Internal Medicine" انتشار یافته است، نتایج نشان داده که هر فنجان قهوه ای که فرد می نوشد می تواند بطور متوسط خطر آریتمی قلبی را تا سه درصد کم کند.
مارکوس می گوید: بیشتر افرادی که از آریتمی قلبی رنج می برند می توانند از نوشیدن قهوه لذت ببرند و حتی شاید قهوه در بعضی افراد منجر به کاهش خطر آریتمی قلبی شود.
او اضافه کرد: قهوه یکی از پرمصرف ترین نوشیدنی های دنیا است. با این وجود خواص آن بعنوان یک ماده ی محرک سبب شده پزشکان افرادی که بیماری قلبی دارند را از نوشیدن آن منع کنند.
مارکوس و همکارانش جهت بررسی اثر قهوه بر روی تپش قلب داده های در ارتباط با ۳۸۶ هزار نفر را بررسی کردند.
در بین این افراد ۱۷ هزار نفر طی ۴ تا ۵ سال گرفتار آریتمی قلبی شدند.
از همه شرکت کنندگان در مورد میزان مصرف قهوه آنها سوال شد و پاسخ های این افراد با نتایج به دست آمده مقایسه شد.
نتایج به دست آمده نشان داده است که هیچ ارتباطی میان کافئین و اختلال در ریتم ضربان قلب وجود ندارد.
دکتر زاکاری گولدبرگر(Zachary Goldberger) استادیار پزشکی قلب و عروق در دانشگاه ویسکانسین-مدیسن می گوید: بر طبق این یافته ها بااینکه امکان دارد قهوه موجب بروز آریتمی قلبی نشود اما لزوما از آن جلوگیری نمی کند.
جهت بررسی اثر قهوه بر قلب و احتمال محافظت آن از مبتلاشدن به آریتمی قلبی باید بررسی های بیشتری صورت گیرد.
مارکوس می گوید: قهوه خاصیت ضد التهابی دارد و التهاب نیز در آریتمی قلبی نقش دارد. همین طور امکان دارد کافئین موجب فعال تر شدن فرد شود که خود موجب کاهش خطر مبتلاشدن به آریتمی قلبی می شود.
منبع:

1400/04/30
11:56:25
0.0 / 5
572
تگهای قهوه نه فقط برای ضربان قلب مضر نمی باشد بلكه می تواند مفید باشد!: دانشگاه , شركت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم