نخستین تصاویر ثبت شده هابل پس از طریق اندازی مجدد

نخستین تصاویر ثبت شده هابل پس از طریق اندازی مجدد

به گزارش بیست و یکم تلسکوپ فضایی ˮهابلˮ بعد از یک ماه خاموشی فعالیت خویش را شروع کرد و اولین تصاویر کیهانی خویش را به زمین فرستاد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، "هابل" در روز ۱۷ ژوئیه(۲۶ تیر) کار خویش را از سر گرفت و تصاویری از دو کهکشان ثبت نمود. این تلسکوپ چندین هفته به علت بروز مشکلی در یکی از کامپیوتر های داخلی در خاموشی به سر می برد در حالیکه دانشمندان ناسا تلاش می کردند آنرا احیا کنند.


تصویر سمت چپ، جرم آسمانی ARP-MADORE۲۱۱۵-۲۷۳ نام دارد که در واقع دو کهکشان متفاوت را نشان داده است که در فاصله ۲۹۷ میلیون سال نوری از زمین قرار دارند. دانشمندان پیش از این تصور می کردند که این کهکشان ها یک "حلقه ی برخوردی" ناشی از ادغام دو کهکشان تشکیل داده اند اما مشاهدات جدید نشان داده است که ارتباط میان آنها پیچیده تر است و این دو کهکشان از خود شبکه ای غنی از ستاره ها و گرد و غبار برجای می گذارند. تصویر سمت راست هم کهکشان مارپیچی بزرگ ARP-MADORE۰۰۰۲-۵۰۳ را نشان داده است که در فاصله ی ۴۹۰ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد. به نقل از ناسا بازوهای این کهکشان عظیم تا شعاع ۱۶۳ هزار سال نوری امتداد دارند و این کهکشان سه برابر از کهکشان راه شیری بزرگ تر است. در حالیکه تعداد بازوهای بیشتر کهکشان های دیسکی زوج است این کهکشان سه بازو دارد.
هابل در روز ۱۳ ژوئن(۲۳ خرداد) از کار افتاد. دانشمندان بعد از هفته ها تلاش موفق به فعال سازی کامپیوتر ی پشتیبان و احیای آن در روز ۱۶ ژوئیه(۲۵ تیر) شدند.1400/04/29
22:48:38
0.0 / 5
802
تگهای نخستین تصاویر ثبت شده هابل پس از طریق اندازی مجدد: تلسكوپ , كامپیوتر
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیست و یکم