روشی برای ساخت نانوژل ها با كاربرد در بخش درمان سرطان

روشی برای ساخت نانوژل ها با كاربرد در بخش درمان سرطان

بیست و یكم: پژوهشگران روشی برای تولید نانوژل ها ارائه كردند، آنها با تزیین این نانوژل ها عملكرد نانوژل را ارتقاء داده و آنرا جهت استفاده در بخش درمان سرطان آماده كردند.به گزارش بیست و یكم به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، پژوهشگران دانشگاه تگزاس دستورالعمل جدیدی برای تولید ژل های نانومقیاس یا نانوژل تهیه كردند كه می توانند برای درمان بیماری هایی نظیر سرطان استفاده گردد.
این نانوژل ها پتانسیل رهایش دارو به تومورهای سرطانی را دارا هستند بطوریكه این نانوژل ها قادرند تا با كمك نشانگرهای زیستی، سلول های بدخیم را هدف قرار داده و از بین ببرند.
مهم ترین خاصیت نانوژل ها، توانایی آنها برای اصلاح و مزین شدن با مولكول های زیستی فعال مختلف است. این اصلاحات سبب می شوند تا نانوژل ها از نظر فیزیكی و شیمیایی متنوع شوند و این تنوع در این روش بیشتر از نانوژل های به دست آمده از روش های دیگر است.
در مطالعه ای كه در نشریه Science Advances به چاپ رسیده پژوهشگران دانشگاه مك كتا نشان دادند كه این نانوژل ها چگونه برای درمان سرطان استفاده می شوند. به دنبال تغییراتی شیمیایی نانوژل ها می توانند بارگیری و رهاسازی دارو را انجام دهند، همین طور می توانند به محیط های با pH منحصربه فرد پاسخ دهند، آنها می توانند نشانگرهای شیمیایی را شناسایی كرده و همین طور می توانند نور را به گرما تبدیل نموده و از آن برای مقاصد درمانی استفاده كنند.
این نانوژل های خالص شده حاوی اسیدهای كربوكسیلیك و گروه های عاملی شیمیایی بوده كه در مولكول های طبیعی رایج هستند. این گروه ها به پژوهشگران اجازه می دهند تا بتوانند نانوژل ها را اصلاح كنند. اصلاح كردن برای مسلح كردن نانوژل به منظور هدف گیری سلول سرطانی ضروری می باشد.
به اعتقاد پژوهشگران این پروژه، این نانوژل ها همانند یك بوم خالی و دست نخورده هستند. بوم خالی نقاشی چیزی بیشتر از چوب و پارچه نیست به همین ترتیب نانوژل نیز مواد پلیمری و آب است، هنگامی كه با گروه های مختلف فعال زیستی تزئین می شود، فعالیت گروه به عملكرد ژل اضافه می شود بنابراین، از یك سیستم ساده به یك سامانه پیشرفته تغییر می كند.
این گروه تحقیقاتی معتقد می باشد كه این نانوژل ها می توانند برای درمان بیماری های مختلف استفاده شوند بطوریكه نانوژل جهت استفاده در درمان یك بیماری خاص اصلاح شده و از آن برای درمان استفاده می شود.


منبع:

1398/08/11
11:16:51
5.0 / 5
4138
تگهای روشی برای ساخت نانوژل ها با كاربرد در بخش درمان سرطان: پژوهش , تحقیقات , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بیست و یکم