تصاویری خیره كننده از محل تولد ستاره های جوان

تصاویری خیره كننده از محل تولد ستاره های جوان

بیست و یکم: ستاره شناسان تصاویری خیره کننده از کهکشان های مجاور ثبت کرده اند که محل تشکیل ستاره های جوان با گازهای گرم اطراف آنها را نشان میدهد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این کهکشان ها توسط تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوب اروپا در شیلی رصد شده اند و این تصاویر ترکیبات مختلف کهکشان ها را در رنگ های مختلف نشان میدهد و به ستاره شناسان در یافتن مکان ستاره های جدید و گازهای اطراف آنها کمک می نماید.
ترکیب این مشاهدات با داده های به دست آمده از تلسکوپ آلما(ALMA)، به پژوهشگران کمک می نماید نحوه ی تشکیل ستاره ها از ابرهای گازی را بفهمند.
ستاره شناسان می دانند که ستاره ها از ابرهای گازی تشکیل می شوند اما نحوه ی تشکیل آنها و نقش کهکشانها در آن هنوز مشخص نیست.کهکشان مارپیچی NGC ۱۳۰۰ که در فاصله ی ۶۱ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد
آنها ۳۰ هزار سحابی گاز گرم در بین ۱۵ میلیون طیف نوری و ۱۰۰ هزار منطقه ی دارای گاز سرد در ۹۰ کهکشان مجاور یافته اند.
آنها امیدوارند این داده ها مورد استفاده ی سایر ستاره شناسان قرار گیرد تا بیشتر درمورد نحوه ی تشکیل ستاره ها بفهمند.
برای درک این پروسه تعدادی از محققان از دانشگاه هایدلبرگ(Heidelberg) آلمان به همراه اعضای رصدخانه جنوب اروپا کهکشان ها را مورد بررسی قرار دادند.کهکشان مارپیچی NGC ۴۳۰۳ که در فاصله ی ۵۵ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد.
اریک امسلم(Eric Emsellem) ستاره شناس رصدخانه جنوب اروپا می گوید: وقتی مستقیما به گازهای تشکیل دهنده ی ستاره ها نگاه می نماییم ستاره های جوان را می بینیم و می توانیم تکامل آنها در فازهای مختلف را رصد نماییم.
نویسندگان این مقاله می گویند: تصاویر به دست آمده خیره کننده هستند و بینشی زیبا و رنگی به ما از محل تشکیل ستاره ها می دهند.
کاترین کراکل(Kathryn Kreckel) از دانشگاه "هایدلبرگ" آلمان می گوید: موضوعات زیادی است که ما می خواهیم بفهمیم بطور مثال این که آیا ستاره ها در مکان های خاصی از کهکشان متولد می شوند یا خیر و چگونه تکامل در شکل گیری نسل جدیدی از ستاره ها اثر می گذارد.کهکشان NGC ۳۶۲۷
کاوشگر طیف سنج چند واحدی(MUSE) طیف های مختلف را جمع آوری می کند. این طیف ها نمایانگر خاصیت و ماهیت اجرام آسمانی هستند.
علاوه بر تلسکوپ آلما و MUSE، داده های تلسکوپ هابل نیز در این پروژه مورد استفاده قرار گرفته است.کهکشان مارپیچی NGC ۴۳۰۳ با فاصله ی ۵۵ میلیون سال نوری از زمینکهکشان NGC ۱۰۸۷ که در فاصله ی ۸۰ میلیون سال نوری از زمین قرار گرفته است
منبع:

1400/04/27
11:39:15
0.0 / 5
781
تگهای تصاویری خیره كننده از محل تولد ستاره های جوان: پژوهش , تلسكوپ , دانشگاه , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم