پس از یك ماه تلاش

ناسا سرانجام هابل را احیا كرد

ناسا سرانجام هابل را احیا كرد

به گزارش بیست و یکم تلسکوپ فضایی هابل بار دیگر روشن شد. ناسا توانست با موفقیت کامپیوتر ی پشتیبان این تلسکوپ را در روز ۱۶ ژوئیه بعد از گذشت هفته ها خرابی، فعال کند و این تلسکوپ بزودی فعالیت خویش را از سر می گیرد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، تلسکوپ فضایی هابل در روز ۱۳ ژوئن به دنبال بروز مشکلی در یکی از کامپیوتر های داخلی متعلق به دهه ۱۹۸۰، خاموش شد. این کامپیوتر تجهیزات علمی هابل را کنترل می کند. حالا با گذشت بیشتر از یک ماه، ناسا موفق به فعال سازی سخت افزار پشتیبان شده و توانسته این تلسکوپ را روشن کند.
تیم هابل معتقدند مشکل پیش آمده در سیستم این تلسکوپ ناشی از بروز اشکال در "واحد کنترل قدرت"(PCU) بوده است.
طبق بیانیه ی ناسا، حالا که هابل باردیگر فعال گشته است، تیم هابل با دقت آنرا تحت نظر دارند تا مطمئن شوند همه ی سیستم ها به درستی کار می کنند.
توماس زوربوچن، (Thomas Zurbuchen) معاون علمی ناسا، در توییتی نوشت: با فرض ادامه این روند، هابل اواخر این هفته بر روی حالت "علمی" خواهد رفت. مشتاقانه منتظر نخستین تصویر آن بعد از این رخداد هستم.
علاوه بر "واحد کنترل قدرت"(PCU) سیستم پشتیبان سایر سخت افزارها هم فعال گشته است.
طبق بیانیه ناسا، تیم هابل بعد از آن که با دقت سیستم پشتیبان را فعال کردند، کامپیوتر هابل را روشن کرده و آنرا به حالت "عملیات عادی" بازگرداندند.
به گفته ی ناسا، فعال سازی تمامی تجهیزات علمی بیشتر از یک روز طول خواهد کشید چونکه تیم هابل می خواهند مطمئن شوند که این تجهیزات در دمای پایدار قرار دارند و می توانند بدون مشکل کار کنند. بعد از آن که هابل از حالت "ایمن" بیرون برود، آنرا کالیبره خواهند کرد و این تلسکوپ فعالیت علمی خویش را از سر می گیرد.
این اولین باری نیست که هابل گرفتار مشکل شده است اما این تلسکوپ که در سال ۱۹۹۰ به فضا پرتاب شد از سال ۲۰۰۹ تابحال مورد تعمیر و سرویس دهی قرار نگرفته است.
البته با عنایت به سن زیاد "هابل" و این که تابحال هم خیلی بیشتر از عمر برنامه ریزی شده خود فعالیت کرده، لازم به یادآوری است که ناسا قبلاً برنامه ریزی کرده بود تا این تلسکوپ فضایی را کنار بگذارد و با تلسکوپ فضایی جدید "جیمز وب" که مقرر است اواخر سال جاری پرتاب شود، به رصد جهان هستی ادامه دهد. تلسکوپ فضایی "جیمز وب" با وجود سال ها تأخیر در پرتاب، بعنوان جانشین "هابل" شناخته می شود. این تلسکوپ بعد از پرتاب بسیار دور از زمین مستقر خواهد شد و این بدان معناست که تعمیر و ارتباط با آن نیازمند منابع و ابزار لجستیکی بسیار بیشتری است.1400/04/26
15:06:28
0.0 / 5
867
تگهای ناسا سرانجام هابل را احیا كرد: تلسكوپ , سیستم , كامپیوتر
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم