دید متخصصان نسبت به جراحی رباتیك چگونه است؟ بعلاوه فیلم

دید متخصصان نسبت به جراحی رباتیك چگونه است؟ بعلاوه فیلم

بیست و یکم: جراحی رباتیک یا جراحی با کمک ربات، پزشکان را قادر می سازد تا انواع مختلفی از اقدامات پیچیده را در مقایسه با روش های جراحی معمولی، با دقت، انعطاف پذیری و کنترل بیشتری انجام دهند. جراحی رباتیک به طور معمول جراحی کم تهاجمی است. این ربات ها ضمن ایجاد برش های بسیار کوچک تر از آنچه که بطور معمول و سنتی انجام می شود، به جراحان اجازه می دهند تا با دقتی باورنکردنی کار خودرا انجام دهند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، خیلی از بیمارستان های ایالات متحده و اروپا از فناوری جراحی رباتیک استقبال کرده اند. پرکاربردترین سیستم جراحی رباتیک بالینی شامل بازوی دوربین دار و بازوهای مکانیکی با ابزار جراحی متصل به آنها است. جراحان، بازوها را در صورتیکه در کنسول کامپیوتری نزدیک میز جراحی نشسته اند کنترل می کنند. این کنسول به جراح نمایی با وضوح از ناحیه نشان داده و همراه با بزرگنمایی، دید سه بعدی از ناحیه جراحی نیز ارائه می دهد و جراح می تواند در حین عمل بر کار دیگر اعضای تیم جراحی نیز نظارت کامل داشته و به آنها کمک نماید.
جراحانی که از سیستم رباتیک استفاده می نمایند تفاوت جراحی با آن نسبت به انجام جراحی توسط ابزارهای سنتی را درک خواهند کرد یکی از تفاوت ها دقت عمل بیشتر با کمک ربات و مشاهده بهتر ناحیه جراحی است.
با استفاده از جراحی رباتیک، جراحان می توانند اقدامات ظریف و پیچیده ای را انجام دهند که ممکنست انجام آن کارها با روش های دیگر، دشوار یا نا ممکن باشد. غالباً، جراحی رباتیک جراحی کم تهاجمی است و از مزایای این جراحی کم تهاجمی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
عوارض کمتر مانند عفونت کمتر محل جراحی
درد و خونریزی کمتر
بهبودی سریع تر
جای زخم کوچکتر و کمتر
اما جراحی رباتیک نیز ممکنست خطراتی در پی داشته باشد برای مثال می توان به عفونت اندک در محل جراحی و برخی عوارض دیگر اشاره نمود. گفتنی است گزینه جراحی رباتیک برای همه افراد مناسب نمی باشد و افراد باید با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات جراحی رباتیک و مقایسه آن با سایر تکنیک ها صحبت کنند.
در ادامه دیدگاه متفاوت پژوهشگران سراسر جهان درباره جراحی رباتیک و نظر آنها درباره عملکرد آنها را بازگو کرده ایم.
یک مطالعه فراتحلیلی که بتازگی توسط پژوهشگران دانشگاه تگزاس انجام و در مجله "Annals of Internal Medicine" انتشار یافته است به بررسی نجوه انجام جراحی شکمی-لگنی با کمک ربات و سایر روش های سنتی پرداخته است. پژوهشگران این مطالعه اظهار کرده اند که جراحی رباتیک در مقایسه با روش های جراحی باز یا لاپاراسکوپی فایده و فرق خاصی ندارد. طی این مطالعه آنها ۵۰ مطالعه که داده های چهار هزار و ۸۹۸ بیمار طی آن قرار داشت را تجزیه و تحلیل کردند. آنها گفتند در اکثریت موارد هیچ تفاوتی در عوارض حین عمل یا اثرات طولانی مدت، بین جراحی رباتیک و سایر روش ها نشان داده نشده و تنها از میان ۳۹ فردی که گرفتار عوارض شده بودند، چهار نفر(۱۰درصد) از افرادی که با کمک ربات جراحی شده بودند، عوارض کمتری را نشان داده اند.
محققان گفتند، بطور کلی زمان جراحی با کمک ربات طولانی تر از عمل جراحی لاپاروسکوپی است اما هیچ تفاوت آشکاری در جراحی با ربات در مقایسه با جراحی باز دیده نمی گردد.
محققان نتیجه گرفتند که هم اکنون جراحی رباتیک هیچ مزیت واضحی نسبت به روش های دیگر جایگزین ندارد.


نتایج این مطالعه احتمالاً توسعه دهندگان این فناوری و طرفداران فناوری جراحی رباتیک را شوکه خواهدنمود. ارزش بازار جهانی رباتیک جراحی در سال ۲۰۲۰ حدود ۲.۳ میلیارد دلار ارزیابی شده بود و انتظار می رود ارزش آن از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۸ با نرخ رشد مرکب سالانه ۲۱.۶ درصد افزایش نیز یابد.
اگر ربات ها جراحان آینده جهان باشند، چه خواهد شد؟
سوئیس، سیلیکون ولی رباتیک
در مطالعه ای دیگر اما پژوهشگران نگاهی متفاوت به این فناوری نوظهور داشته و آنرا بسیار کاربردی و نیاز جامعه می دانند و معتقدند که با کمک آن، کارها با دقت بیشتری انجام می شود.
شش سال پیش "فیلیپ مورل"(Philippe Morel)، جراح و پیشگام حوزه رباتیک پزشکی اظهار داشت: جراحی رباتیک، آینده جراحی است و هیچ جایگزینی وجود ندارد. در سال ۲۰۱۰، وی با بهره گیری از سیستم جراحی داوینچی، نخستین عمل بای پس معده را در یکی از بیمارستان های دانشگاه ژنو(HUG) انجام داد. از آن زمان به بعد این فناوری پیشرفت های شایان توجهی داشته است. بعنوان مثال حالا خیلی از جراحی های اورولوژی، جراحی های مربوط به سرطان پروستات، کلیه و حتی مثانه با کمک ربات داوینچی انجام می شود. از سال ۲۰۱۵، بیش از ۲۲ مرکز کشور سوئیس به این فناوری مجهز شده اند.
ربات های امروزی نه فقط قادر به انجام عملیات پیچیده هستند، بلکه می توانند دستیاران خوبی برای پزشکان در اتاق عمل نیز باشند. بیمارستان های "Klinik Permanence" و "Sale-Spital " برای نخستین بار در سوئیس از بازوی رباتیک "ماکو" ساخت آمریکا استفاده کردند. ماکو به جراحان این امکان را می دهد تا عمل تعویض کامل یا جزئی از زانو یا مفصل ران را با دقت بی سابقه ای انجام دهند.
" گئورگ راتر"(Georg Rauter) استاد مهندسی پزشکی دانشگاه بازل سوئیس بتازگی در مصاحبه ای در پاسخ به این پرسش که "سوئیس از نظر تحقیق و نوآوری در زمینه رباتیک پزشکی در کجا قرار دارد؟" اظهار داشت: سوئیس در حوزه رباتیک و رباتیک پزشکی پیشرو است و می تواند فناوری های منحصر به فردی بوجود آورد. بنا بر این آنرا "سیلیکون ولی رباتیک" می نامند. شرکت های سوئیسی فقط نوآوری را دنبال نمی کنند، بلکه فعالانه به بررسی آن می پردازند.
وی در ادامه درباره آینده فناوری رباتیک در زمینه پزشکی اظهار داشت: جراحی رباتیک که شامل استفاده از سیستم های نوری و لیزری نیز می شود، مطمئناً امیدوار کننده است. دستگاه های جراحی رباتیک چیزی شبیه داستان علمی تخیلی به نظر می رسند. شرکت های سوئیسی مانند "Cascination" ربات "HEARO" نخستین ربات جهان که در ساخت پروتز کاشت حلزونی برای بازگرداندن سیستم شنوایی مهارت دارد را توسعه داده یا شرکت"Aot" نخستین لیزر برش استخوان به نام "CARLO" را توسعه داده که عملکرد هر دو ربات بی نظیر است.
راتر در ادامه در پاسخ به محدودیت های این فناوری اضافه کرد: امنیت داده ها مسئله مهمی است، خصوصاً در زمینه رباتیک پزشکی. هکرها با بهره گیری از اینترنت اشیا می توانند حملاتی داشته باشند که این بسیار خطرناکست. برخلاف سایر دستگاهها حمله سایبری به یک ربات می تواند عواقب بسیار جدی در پی داشته باشد. برای مثال در زمینه پزشکی ربات ها بمنظور انجام کار خاصی برنامه ریزی شده اند و اگر دستورالعمل آنها به هر نحوی تغییر کند زندگی افراد در معرض خطر بسیار زیادی قرار می گیرد. بنا بر این بیمارستان ها می کوشند سیستم های آی تی بسته ای داشته و ربات ها نیز به اینترنت متصل نباشند.
یکی از پیشرفت های مهم بتازگی و توسط استارت آپ" CUTISS" سوئیس انجام شده است. این استارت آپ بتازگی موفق به توسعه دستگاهی شد که قادر به تکثیر بافت پوست است.


"مارک-آندره میزرس"(Marc-André Miserez) محقق این مطالعه در مقاله خود درباره این اختراع اعجاب انگیز گفته است که این اختراع می تواند دل میلیونها فرد قربانی سوختگی در سراسر دنیا را شاد کند. این یک پیشرفت کاملاً جدید در حوزه پیوند پوست است. در این روش با داشتن یک نمونه کوچک که از بیمار گرفته شده است، این دستگاه جدید می تواند سطحی از بافت پوست زیست مهندسی شده همانند پوست خود فرد که کاملاً سازگار با بدن است را بوجود آورد. این روش به مدت ۲۰ سال موضوع تحقیق پزشکان بیمارستان کودکان زوریخ بوده است. حالا پوست جدید با نام "denovoSkin" توسط سازمان نظارت بر دارو سوئیس، اتحادیه اروپا و ایالات متحده تأیید شده و وارد مرحله دوم آزمایشات بالینی شده است.
در ادامه نیز به نظر یکی ار جراحان "مرکز سلامت یو اس دیویس"(UC Davis Health) آمریکا پرداخته ایم.
جراحان "مرکز سلامت یو اس دیویس" در سراسر ایالات متحده به سبب برتری خود در حوزه جراحی رباتیک و استفاده از آخرین فناوری ها در جراحی و انجام جراحی کم تهاجمی، شناخته شده اند. در این مرکز، جراحی با کمک ربات در چندین زمینه همچون دستگاه گوارش، قلب و عروق، آنکولوژی زنان، گوش و حلق و بینی(سر و گردن) و اورولوژی انجام می شود. هر روش ازطریق یک تیم متشکل از جراح، پرستار و تکنسین با تجربه و ماهر که بطور خاص جهت استفاده از سیستم های جراحی رباتیک آموزش دیده اند، انجام می شود.
دکتر "بهاره ام نژاد"(Bahareh M. Nejad) جراح بیماریهای زنان و زایمان این مرکز با انجام عمل جراحی با کمک ربات بسیار موافق است و از نظر او با کمک دستگاه های رباتیک جراحی با دقت بیشتری انجام می شود. وی می گوید: از فواید انجام جراحی رباتیک می توان به بهبودی سریع تر، ترخیص زودتر از بیمارستان، خطر عفونت کمتر، خونریزی کمتر و تجویز داروهای بعد از عمل کمتری نسبت به عمل جراحی سنتی اشاره نمود.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1400/04/24
11:55:21
0.0 / 5
721
تگهای دید متخصصان نسبت به جراحی رباتیك چگونه است؟ بعلاوه فیلم: آزمایش , آموزش , اینترنت , پژوهش
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم