جلوگیری از مننژیت با كمك قطره بینی

جلوگیری از مننژیت با كمك قطره بینی

محققان قطره بینی تولید کردند که می تواند از بروز مننژیت جلوگیری نماید.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، این تحقیقات ایمنی شناسی که در نوع خود نخستین است به رهبری پروفسور رابرت رد(Robert Read) و دکتر جی لاور(Jay Laver) از مرکز تحقیقات زیست پزشکی ساوتهمپتون(Southampton) و دانشگاه ساوتهمپتون انجام گرفته است.
این دو محقق با همکاری یکدیگر ژنی را وارد یک باکتری بی خطر کردند. این باکتری درون بینی خواهد ماند و سبب ایجاد پاسخ ایمنی در مقابل باکتری ایجاد کننده مننژیت خواهد شد.
آنها این باکتری را به وسیله قطره بینی وارد بینی داوطلبین کردند.
نتیجه ی این تحقیقات که در مجله ی "Science Translational Medicine" انتشار یافته است نشان داده است که به دنبال این آزمایش واکنش ایمنی قوی در مقابل باکتری ایجاد کننده مننژیت به وجود آمد. داده ها ایمنی طولانی مدت را هم نشان دادند.
مننژیت در بیشتر گروه های سنی رخ می دهد اما عموما نوزادان، کودکان خردسال و سالخوردگان را درگیر خود می کند. مننژیت مننگوکوکی(Meningococcal meningitis) نوع باکتریایی این بیماری است که سالانه ۱۵۰۰ نفر را در انگلستان درگیر می کند که امکان دارد در کمتر از چهار ساعت بعد از شروع علایم سبب فوت فرد شود.
حدود ۱۰ درصد از افراد این باکتری را در بینی و حلق خود دارند و هیچ علایم و نشانه ای ندارند با این وجود در بعضی از افراد این باکتری وارد جریان خون شده و می تواند زندگی فرد را به خطر بیاندازد و مواردی چون مننژیت و مسمومیت خونی ایجاد نماید.
باکتری "N. lactamica" که یک باکتری بی خطر است هم به صورت طبیعی در بینی برخی افراد وجود دارد و از بروز مننژیت جلوگیری می کند.
تحقیقات جدید که برپایه تحقیقات پیشین انجام شده بود نشان داده است که قطره باکتری بی خطر "N. lactamica" می تواند از استقرار باکتری ایجاد کننده مننژیت در بینی ۶۰ درصد از بزرگسالان جلوگیری نماید.
در افرادی که این باکتری مفید به خودی خود وجود داشت تأثیر قطره بینی بیشتر هم بود.
علاوه بر پاسخ ایمنی قوی تر این باکتری های اصلاح شده مدت زمان طولانی تری در بینی افراد باقی ماندند. در کمترین حالت ۲۸ روز و برخی شرکت کنندگان تا ۹۰ روز آنها را در بینی خود داشتند. هیچ عوارضی هم مشاهده نشد.
دکتر جی لاور می گوید: از نظر نظریه بیان هر آنتی ژنی درون باکتری ها امکان پذیر است و ما می توانیم از این روش برای مبارزه با عفونت هایی که از راه سیستم تنفسی فوقانی وارد بدن می شوند استفاده نماییم. علاوه بر انتقال آنتی ژن ها می توانیم در آینده از باکتری های اصلاح شده برای انتقال مولکول های درمانی به بدن استفاده نماییم.
پروفسور رد می گوید: این مطالعات نشان می دهد که میتوان با استفاده از قطره بینی از افراد در مقابل بیماری های شدید محافظت کرد.
منبع:

1400/04/22
21:50:37
0.0 / 5
646
تگهای جلوگیری از مننژیت با كمك قطره بینی: آزمایش , تحقیقات , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم