كنترل حملات پانیك به روشی متفاوت

كنترل حملات پانیك به روشی متفاوت

بیست و یکم: پژوهشگران برای درمان حملات پانیک، یک دستگاه کنترل تنفس دستی به وجود آورده اند. حملات پانیک حدود یک میلیون فرد انگلیسی را تحت تأثیر قرار می دهد و موجب علائمی مانند ضربان قلب سریع، درد قفسه سینه، احساس ضعف و تنگی نفس می شود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این دستگاه که همانند یک افشانه بنظر می رسد در ایالات متحده بر روی بیمارانی که از حملات پانیک رنج می برند یا گرفتار حمله قلبی(که می تواند منجر به افزایش سطح اضطراب شود) شده اند در دو آزمایش بالینی درحال آزمایش است.
درمان های فعلی حملات پنیک شامل مشاوره و دارو است اما باید گفت حتی این داروها نیز عوارض جانبی خاص خودرا دارند که این امر توجه پژوهشگران به جستجوی درمان های بدون دارو را جلب کرده است.
وقتی احساس خطر می نماییم، سیستم عصبی ما آغاز به کار کرده و انرژی آزاد می کند تا بدن را برای عمل آماده کند که این امر ضربان قلب را افزایش داده و خون اضافی را به عضلات ارسال می کند.
بعنوان قسمتی از پاسخ جنگ یا گریز، تنفس سریع تر و کم عمق تر می شود، بدین سبب می توان اکسیژن بیشتری را برای جنگیدن یا دویدن دریافت کرد. با از میان رفتن خطر، دستگاه عصبی پاراسمپاتیک برای بازگرداندن عادی وضعیت را تحت کنترل خود قرار داده و به دست می گیرد.
رشته های عصبی پاراسمپاتیک یا دستگاه عصبی خودکار در بخش پاراسمپاتیک، همانند بخش سمپاتیک، جسم سلولی نورون پیش گره ای در شاخ پهلویی نخاع قرار گرفته و آکسون(انتقال دهنده پیام عصبی به بیرون) آن به نام رشته پیش گره ای وارد گره(گانگلیون) پاراسمپاتیک(بیشتر در نزدیکی یا دیواره اندام واکنشگر) شده و با نورون پس گره ای سیناپس(محل نزدیک شدن رشته های عصبی) می دهد.
اما در حملات پانیک و استرس حاد، بدن در حالت هشدار باقی می ماند که این مساله موجب تحریک علایم شدید روحی و جسمی می شود. افرادی که گرفتار حمله قلبی شده اند علایم مشابهی را تجربه می کنند.
این درمان جدید تنفس را کنترل کرده و سرعت تنفس را به میزان طبیعی می کاهد. سرویس سلامت همگانی انگلیس(NHS) تمرینات تنفسی خاصی را هم برای اضطراب و هم برای استرس سفارش کرده است اما هنگامی که سطح وحشت، اضطراب و استرس به اوج می رسد انجام این کار یک چالش بزرگ است.
دستگاه جدیدی که بمنظور درمان حملات پانیک توسعه یافته، مجهز به باتری است و شکل و اندازه یک اسپری آسم که بیماران مبتلا به آسم از آن استفاده می نمایند را دارد. این دستگاه ابتدا در الگوی تنفس طبیعی فرد کالیبره می شود و برای این کار، کاربر با قرار دادن دهان بر روی دستگاه باید چندین بار باید عمل دم از بینی و بازدم از دهان را انجام دهد.
در هنگام حمله پانیک یا اضطراب یا استرس، کاربر باید در دستگاه نفس کشیده و تا روشن شدن آخرین چراغ این دستگاه نباید این روند را متوقف نماید. سپس مجدد نفس کشیده و این روند را برای حدود سه دقیقه تکرار می کند. این دستگاه همین طور می تواند رایحه هایی مانند اسطوخودوس همراه با آرامش را منتشر کند.
در یک آزمایش در بیمارستان لنوکس هیل، نیویورک، ۳۵ بیمار مبتلا به اختلالات پانیک با این دستگاه تحت درمان قرار دارند. پژوهشگران می گویند: گزینه های محدودی برای مدیریت اضطراب و علایم پانیک وجود دارد. فرضیه ما این است که این یک گزینه مناسب و بدون دارو است که موجب بهبود اضطراب و علایم حمله پانیک بیماران می شود.
آزمایش دوم اما در کلینیک مایو، مینه سوتا انجام می شود و در آنجا از آن برای مدیریت استرس در ۱۰۰ بیمار گرفتار سکته قلبی استفاده می شود. این گروه از بیماران از همه مراقبت های معمول برخوردار می باشند و تنها نیمی از آنها دستگاه را یک دفعه در روز و به مدت ۱۲ هفته استفاده می کنند.
پژوهشگران دیگر در این زمینه افزودند: بنظر می رسد این دستگاه ایده خوبی است اما باید از آن در کنار گفتگو درمانی و سایر روش های درمانی بهره برد.
منبع:

1400/04/10
13:44:20
0.0 / 5
713
تگهای كنترل حملات پانیك به روشی متفاوت: آزمایش , باتری , پژوهش , دستگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
بیست و یکم