موش های راننده استرس كمتری دارند! بعلاوه فیلم

موش های راننده استرس كمتری دارند! بعلاوه فیلم

بیست و یكم: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود موش هایی را به رانندگی ترغیب كردند و دریافتند كه این موش ها، استرس كمتری را تجربه می كنند.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، موش ها در یك آزمایش توانستند از عهده راندن یك خودروی كوچك برآیند و نشان دهند كه انعطاف مغز آنها بیش از اندازه تصور است. شاید یافته های این پژوهش بتوانند به درك این مساله كمك نماید كه چگونه یادگیری مهارت های جدید می توانند به تسكین استرس كمك كنند و شرایط عصبی و روانی نیز می توانند بر توانایی های ذهنی تاثیر بگذارند.
"كلی لمبرت"(Kelly Lambert)، پژوهشگر "دانشگاه ریچموند"(U of R) آمریكا اظهار داشت: این مساله مشخص است كه جوندگان می توانند نحوه تشخیص اشیا را یاد بگیرند و راه خودرا در بین مسیرهای پیچیده پیدا كنند. آزمایش هایی از این دست معمولا جهت بررسی نحوه تاثیر شرایط مغز بر عملكرد شناختی صورت می گیرند اما فقط می توانند روزنه كوچكی در مورد شرایط حیوان مورد نظر در اختیار پژوهشگران بگذارند.
لمبرت و همكارانش به این پرسش برخوردند كه آیا موش ها می توانند كارهایی پیچیده مانند راندن یك وسیله نقلیه در حال حركت را یاد بگیرند یا خیر. آنها یك خودروی كوچك را از ظرف پلاستیكی غذا ساختند كه كف آن از جنس آلومینیوم بود، روی چرخ هایی سوار شده بود و میله هایی از جنس مس بعنوان فرمان داشت. هنگامی كه موش روی كف آلومینیومی می ایستاد و میله های مسی را با پنجه های خود می گرفت، جریان الكتریكی راه اندازی می شد و خودرو به سمت جلو حركت می كرد. با چرخیدن فرمان به سمت چپ، مركز و راست، حركت آن در جهت های گوناگون تنظیم می شد.
در این آزمایش، رانندگی به شش موش ماده و ۱۱ موش نر آموزش داده شد. هنگامی كه موش ها فرمان را لمس می كردند و خودرو را به سمت جلو حركت می دادند، مقداری غلات بعنوان جایزه به آنها داده می شد؛ در نتیجه موش ها تشویق می شدند تا برای دریافت جایزه بیشتر، مهارت های رانندگی خودرا تقویت نمایند.
لمبرت افزود: موش ها یاد گرفتند خودرو را به مسیرهای منحصر به فرد هدایت كنند و الگوهایی را به كار ببرند كه هیچ گاه از آنها استفاده نكرده بودند تا در نهایت به جایزه برسند.
درانتها آزمایش به نظر می رسید كه رانندگی به آرامش موش ها كمك كرده است. پژوهشگران نتیجه كار را با بررسی سطح دو هورمون كورتیزول و "دی هیدرواپی آندروسترون"(DHEA) كه با استرس مرتبط هستند، مورد ارزیابی قرار دادند.
این ارزیابی نشان داد كه سطح استرس موش ها بعد از انجام دادن كارهای دشوار و دریافت جایزه، كاهش پیدا می كند.
لمبرت اظهار داشت: به نظر می رسید نتیجه مثبت كار، حس رضایت را به موش ها هدیه می كند. این احساس در انسان ها، با نام "خودكارآمدی" شناخته می شود.
پژوهشگران با این آزمایش دریافتند موش هایی كه رانندگی می كنند، نسبت به موش هایی كه بعنوان مسافر در خودرو حضور دارند، استرس كمتری را تجربه می كنند.
پژوهشگران قصد دارند آزمایش های بیشتری را انجام دهند تا درك بهتری از نحوه یادگیری رانندگی توسط موش ها و تاثیر آن در كاهش استرس داشته باشند.
این پژوهش، در مجله "Behavioural Brain Research" به چاپ رسید.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4


منبع:

1398/08/01
17:19:50
5.0 / 5
4009
تگهای موش های راننده استرس كمتری دارند! بعلاوه فیلم: آزمایش , آموزش , پژوهش , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بیست و یکم