با حضور مجازی رئیس جمهور؛

اتوبوس برقی دوشنبه رونمایی می شود

اتوبوس برقی دوشنبه رونمایی می شود

بیست و یکم: مدیر طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های حمل و نقل پیشرفته از رونمایی اتوبوس برقی در روز هفتم تیرماه با حضور مجازی رییس جمهور آگاهی داد.شهریار زینی، مدیر طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های حمل و نقل پیشرفته در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: هم اکنون یکی از معضلات اصلی پیش روی جهان در دهه آینده، معضل آلودگی هوا و گرمایش کره زمین است که بخش حمل و نقل بعنوان یکی از منابع اصلی استفاده از سوخت های فسیلی نقش به سزایی در تولید و انتشار آلاینده های هوا و گازهای گلخانه ای دارد.
وی با اعلان اینکه بدین جهت بیشتر کشورهای جهان در امتداد بهبود شاخص شدت انرژی و راندمان در بخش حمل و نقل دست به کار شده اند و در سطوح کلان ملی و خرد و بنگاه های اقتصادی نقشه راه دستیابی به هدف انرژی پاک – هوای پاک را تدوین کرده اند، اظهار داشت: برنامه ریزی همه کشورهای پیشرفته تا سال ۲۰۵۰ دستیابی و بکارگیری فناوری خودرو های برقی، هیدروژنی و هیبرید را در ناوگان حمل نقل خود برنامه ریزی کرده اند.
وی با اعلان اینکه این حمل و نقل از بخش عمومی در کشورها شروع شده است، بیان کرد: در یک اتوبوس برقی بیش از ۶۰ درصد هزینه ساخت متعلق به قوای محرکه الکتریکی بوده که مابقی آن مربوط به پلت فرم است.
زینی با اعلان اینکه تولید اتوبوس های برقی در کشور نیز در قالب پروژه ای با همکاری دانشگاه تهران و حمایت معاونت علمی در یک شرکت تولید کننده اتوبوس اجرائی شد، بیان کرد: این اتوبوس های برقی بومی، متناسب با شرایط اقلیمی و جغرافیایی ایران طراحی شده است.
به گفته وی، پس از تولید این اتوبوس های برقی و تامین نیاز، امکان صادرات آن نیز وجود دارد.
زینی با اعلان اینکه فاز اول تولید این اتوبوس های برقی کمتر از یک سال دیگر به نتیجه خواهد رسید، اظهار داشت: این اتوبوس الکتریکی طی کمتر از یک سال و نیم دیگر به مرحله سر تولید (SOP) می رسد.
مدیر طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته درباب برنامه های تولید و فروش این اتوبوس های برقی اظهار داشت: پیرو مذاکرات و جلسات گوناگون فنی و مدیریتی با شهرداری تهران، شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و تفاهم نامه های منعقد شده فی مابین، مقرر است که در فاز نخست شهرداری تهران مبادرت به پیش خرید ۲۰۰ دستگاه اقدام نماید.
وی افزود: همین طور مطابق برنامه ریزی صورت گرفته درصدد هستیم تا قرارداد اتوبوس بردافزا (Rex) با فناوری هیبریدی (برق-گاز)با شهرداری مشهد مقدس امضا و جاری شود.
وی اضافه کرد: همین طور شهرداری مشهد مقدس نیز در امتداد توسعه این محصول جهت بکارگیری در ناوگان مشهد مقدس قرارداد مشارکت امضا نموده است.
وی افزود: نکته حائز اهمیت در این پروژه آنست که ۷۰ درصد قوای محرکه الکتریکی داخلی سازی و بومی سازی شده و طراحی داخل است؛ موتورهای تراکشن الکتریکی، ژنراتور، گیربکس تک سرعته درایوهای کششی، باتری پک های هوشمند، سیستم توان کمکی و اینورترها، سیستم توزیع انرژی الکتریکی، سیستم های گوناگون خنک کاری، همه ساخت داخل و بومی سازی شده است.
وی اضافه کرد: این پروژه مربوط به توسعه فناوری های حوزه قوای محرکه و قطعات و ماژولهای برقی اتوبوس است که برای نخستین بار در کشور صورت می پذیرد. همین طور سیاست گذاری از شروع پروژه به شکلی صورت گرفت که توسعه خانواده محصول و پلت فرم اتوبوس تمام برقی و هیبریدی انجام بگیرد.
وی اظهار داشت: در همین راستا هم اکنون علاوه بر اتوبوس برقی شهری شب شارژ، اتوبوس برقی فست شارژ یا ترکیبی و نیز اتوبوس هیبریدی گاز-برق برد افزا (Range extender) نیز در کمترین زمان ممکن قابل حصول است.
وی با اشاره به خاصیت های این اتوبوس اظهار داشت: از خاصیت های ممتاز این پروژه می توان به استفاده از ظرفیت های ملی و شرکتهای دانش بنیان و خلاق در اجرای پروژه اشاره داشت.
زینی اشاره کرد: هم اکنون ۵ شرکت دانش بنیان بسیار توانمند در این پروژه مشارکت مستقیم و ۱۲ شرکت دیگر مشارکت غیرمستقیم دارند و بنا به برنامه ریزی صورت گرفته شبکه ای از ۲۷ شرکت دانش بنیان و خلاق و فناور صنعتی در توسعه پروژه و تولید انبوه آن نقش خواهند داشت.
وی درباب زمان رونمایی از این اتوبوس برقی اظهار داشت: دوشنبه هفتم تیرماه این اتوبوس با حضور مجازی رییس جمهور و معاون علمی و فناوری و تعدادی از مقامات کشوری و لشگری رونمایی می شود.


منبع:

1400/04/05
23:03:44
0.0 / 5
601
تگهای اتوبوس برقی دوشنبه رونمایی می شود: باتری , تولید , دانش بنیان , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم