چالش های تولید مرغ لاین در ستاد زیست فناوری شناسایی شد

چالش های تولید مرغ لاین در ستاد زیست فناوری شناسایی شد

بیست و یکم: ستاد توسعه زیست فناوری با بررسی چالش های تولید مرغ لاین در کشور درصدد رفع این مشکل برآمده است.به گزارش بیست و یکم به نقل از معاونت علمی و فناوری، برنامه تحقیق و توسعه مرغ لاین آرین برای شناسایی چالش ها و نیازهای فناورانه آن با حمایت این معاونت شروع شد.
بی توجهی ها به تولید مرغ لاین، ایران را از فهرست کشورهای تولیدکننده ای که بازار پررونقی در این حوزه داشت؛ خارج کرد. آمارها گواهی می دهد که تا سال ۸۵، بیشتر از ۸۰ درصد بازار ایران در اختیار مرغ لاین بود. اما امروز بازار ۸۵ درصدی مرغ لاین آرین به زیر یک درصد رسیده و امروز سر زنجیره صنعت مرغ کشور در اختیار شرکتهای اروپایی است.
اما ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با درک اهمیت بازتولید این محصول و احیای پرورش آن در کشور مبادرت به تعریف برنامه های ملی کرده است تا به کمک آن «نیازهای پرورشی مرغ لاین»، «نحوه توسعه شیوه های مدیریت پرورشی»، «راهکارهای افزایش یکدستی گله های پرورشی و هوشمندسازی رکوردبرداری»، «نحوه بهبود ضریب تبدیل غذایی»، «شبیه سازی کامپیوتری ساختار لاین»، «ایجاد خطوط آزمایشی و تحقیقاتی» و غیره را شناسایی کند.
بر همین اساس چالش ها و نیازهای فناورانه این حوزه را شناسایی و احصا کرده است و «با انجام مطالعات و بررسی های لازم به منظور شناخت توانمندی ها و نارسایی های ژنتیکی سویه آرین»، «برقراری ارتباط با مجامع تخصصی به منظور انتقال خدمات فنی و آخرین دستاوردهای علمی به بهره برداران سویه آرین» و «برنامه ریزی در جهت بهره برداری بهینه از فناوری اطلاعات در جهت برنامه ملی» تلاش در مرتفع ساختن این چالش ها دارد.
همچنین «ارائه برنامه به منظور فرهنگ سازی مصرف تولیدات سویه آرین»، «مطالعه طراحی و بهینه سازی نظام های تولید برای افزایش بهره وری سویه»، «ارائه برنامه برای پشتیبانی از تجاری سازی ایده ها و نوآوری ها در جهت اجرای برنامه ملی لاین» و «تهیه و تدوین ضوابط معیارها و استانداردهای در ارتباط با دوره پرورش مرغ آرین» هم دیگر برنامه هایی است که در دست اجرا است.
ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال «تدوین برنامه تاسیس شتاب دهنده تحقیق و توسعه مرغ آرین و برنامه ایجاد دوره های شتاب دهی»، استفاده از ظرفیت کانون‎ های دانش، صنعت و بازار برای توسعه حضور بخش خصوصی در این عرصه را هم پیگیری می کند.
ایران کشوری است که هر روز با تحریم ها دست و پنجه نرم می کند بنابراین خودکفایی در تولید مرغ لاین اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چونکه امروز مرغ اجداد وارداتی است و درصورتی که کشورهای مقصد تصمیم بگیرند مرغ لاین به ایران ندهند، باید این آمادگی را داشته باشیم که بتوانیم بخشی از نیازمان را به گوشت مرغ در داخل کشور و با استفاده از توسعه پرورش مرغ لاین آرین تأمین نماییم.
این برنامه هم با همین هدف و با استفاده از همه ظرفیت های موجود در کشور اجرا می گردد تا با اتکا به توان تخصصی جوانان، سرآمدان علمی و شرکتهای دانش بنیان خلاق در زمینه تولید مرغ لاین خودکفا شویم.


منبع:

1400/03/31
20:29:45
0.0 / 5
604
تگهای چالش های تولید مرغ لاین در ستاد زیست فناوری شناسایی شد: آزمایش , استاندارد , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم