بدون آسیب رساندن به چشم؛

شبكیه مصنوعی هوشمند چشم هم تولید شد

شبكیه مصنوعی هوشمند چشم هم تولید شد

به گزارش بیست و یكم با اینكه شبكیه مصنوعی چشم می تواند بینایی را تا حدی به انسان ها بازگرداند، اما داغ شدن قطعات الكترونیكی آن یك چالش جدی است كه با هوشمند شدن این محصول برطرف شده است.به گزارش بیست و یكم به نقل از نیواطلس، شبكیه های مصنوعی كه برای بازگرداندن بینایی به افراد در درون چشم آنها نصب می شوند، دارای قطعات الكترونیكی پیچیده ای هستند كه اغلب پس از مدتی فعالیت به شدت داغ شده و می توانند به بافت چشم صدمه بزنند.
گروهی از محققان دانشگاه استنفورد به منظور حل این مشكل، شبكیه مصنوعی هوشمندی را ابداع نموده اند كه می تواند داده های مورد نیاز برای پردازش را خود انتخاب نماید و بنابراین از اضافه كاری و داغ شدن قطعات الكترونیكی خود جلوگیری كند.

در درون شبكیه مصنوعی یك سنسور دوربین كار گذاشته شده و نصب این مجموعه در درون چشم باعث می شود تا با دریافت نور و تبدیل آن به علایم الكترونیكی فرد توان بینایی خویش را تا حدی به دست آورد. علایم مورد اشاره با عبور از مجموعه ای از الكترودها و شبكه عصبی مغز در نهایت به اطلاعاتی قابل دیدن مبدل می شوند.
نكته مهم این است كه صدها الكترود این مجموعه پالس های الكتریكی زیادی تولید می كنند كه نتیجه آن خلق گرمای زیادی است كه به بافت های داخلی چشم صدمه می زند. هوشمند شدن شبكیه مصنوعی باعث انتخاب و گزینش اطلاعات ضروری شده و حجم داده هایی كه از الكترودها عبور می كنند را می كاهد.
همچنین این شبكیه مصنوعی جدید از میان برخی سیگنال های مشترك و تكراری بعضی از آنها را حذف می كند تا در انتقال داده ها صرفه جویی شود.
علاوه بر این، اطلاعات بصری شبكیه مصنوعی هوشمند دیجیتالی و فشرده سازی هم می شوند و این امر حجم اطلاعات مورد نیاز برای ذخیره سازی و انتقال را می كاهد.

1398/07/22
18:16:49
5.0 / 5
4177
تگهای شبكیه مصنوعی هوشمند چشم هم تولید شد: ابداع , الكترونیكی , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
بیست و یکم