توسط محققان كشور محقق شد؛

تولید آجرهای نانویی مقاوم در مقابل زلزله از ضایعات ساختمانی

تولید آجرهای نانویی مقاوم در مقابل زلزله از ضایعات ساختمانی

به گزارش بیست و یكم محققان كشور موفق به تولید آجرهای ساختمانی از ضایعات سنگبری با فناوری نانو شدند كه در مقابل زلزله مستحكم است.حسین فخاری مدیر طرح تولید آجرهای ساختمانی با استفاده از ضایعات سنگبری به خبرنگار مهر اظهار داشت: در سال های اخیر استفاده از تكنولوژی های جدید در تولید مصالح ساختمانی كشور مورد توجه قرار گرفته اما صنعت تولید آجر و سنگ در كشور ما همچنان درگیر معضلات زیست محیطی است.
وی با اشاره به اینكه تولید آجرهای رُسی مستلزم استفاده از خاك های مرغوب كشاورزی و زمین های كشاورزی است، اضافه كرد: كوره های پخت آجر چه به شكل سنتی و چه به شكل تونلی، عامل ایجاد حجم زیادی از گازهای سمی و گلخانه ای هستند.
مدیر طرح تولید آجرهای ساختمانی با استفاده از ضایعات سنگبری افزود: همین طور تولید آجر در دمای بالا سبب انتشار گاز فلوئور می شود كه میزان آلایندگی بالایی دارد.
فخاری با اشاره به اینكه صنعت تولید سنگ در كشور با محدودیت های ابزارآلات مواجه می باشد، اظهار داشت: برای رفع این معضلات لازم است كه اولویت هایی در كشور، مطرح یا تولید این مصالح با روش های نوین به سرانجام برسد.
وی با اشاره به اینكه ما در صدد آمدیم با استفاده از ضایعات كارخانجات سنگبری و حذف فرایند فوق، آجرهای ساختمانی را با فناوری نانو به تولید برسانیم، گفت: با استفاده از این روش، مشكلات زیست محیطی كاسته می شود و فرایند پخت در تولید آجر حذف می شود.
مدیر طرح تولید آجرهای ساختمانی با استفاده از ضایعات سنگبری با تاكید بر اینكه در این طرح نوآورانه با استفاده از ضایعات و افزودنی های نانو، آجرهایی را با خواص اصلاح شده به تولید رساندیم، بیان كرد: افزایش استواری كششی و مقاومت به ضربه جهت ایجاد استواری بهتر در مقابل زلزله، از خصوصیت های این آجرهای ساختمانی شمرده می شود.
فخاری با تاكید بر اینكه مشكلات زیست محیطی در تولید این آجرها برطرف خواهد شد، اظهار داشت: آجر را طوری طراحی كردیم كه امكان ساخت دیواری بدون نیاز به بندكشی داشته باشد و هم نمای زیبایی به ساختمان بدهد؛ بدون آنكه از سایر سنگ ها برای زیباسازی ساختمان استفاده گردد.
وی اشاره كرد: استفاده از مدل آب گریز آن، امكان ساخت دیواری با قابلیت شست وشو برای اماكن داخلی فراهم می آورد كه این می تواند جایگزین سرامیك و سنگ در ساختمان ها باشد.
به گزارش بیست و یكم به نقل از مهر، این طرح در دوازدهمین نمایشگاه فناوری نانو در بخش نمونه های اولیه عرضه شد.

1398/07/21
14:31:27
5.0 / 5
4208
تگهای تولید آجرهای نانویی مقاوم در مقابل زلزله از ضایعات ساختمانی: تكنولوژی , تولید , صنعت , طراحی
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم