به بهانه پخش مستند غیررسمی۳؛

دلگرمی رهبر انقلاب به اهالی علم وفناوری

دلگرمی رهبر انقلاب به اهالی علم وفناوری

اهالی علم و فناوری همواره دیدارهای زیادی با مقام معظم رهبری داشته اند، دیدارهایی که به زعم محققان مایه دلگرمی و محرک واقعی برای آنها در راه توسعه و پیشرفت علمی بوده است.به گزارش بیست و یکم به نقل از مهر، مقام معظم رهبری همواره جلسات گوناگونی با مسؤلان دستگاه ها و نهادها در عرصه های مختلف دارند؛ این دیدارهای رسمی و غیر رسمی با اهالی فرهنگ و هنر و متخصصان رشته های متعدد علم و فناوری و گروه های مختلف مردمی بوده است.
به تازگی سومین قسمت از مستندی در رسانه ملی پخش گردید که مجموعه ای از دیدارهای غیر رسمی رهبر انقلاب اسلامی با مسؤلان و فعالان عرصه علم و فناوری کشور با مبحث «توقف ممنوع» بود. در این مستند، سلسله دیدارهای مسؤلان معاونت علمی و فناوری و ستادهای زیرمجموعه این نهاد، جهاد دانشگاهی و پژوهشگاه رویان، مدیران شرکتهای دانش بنیان از ۱۹ سال پیش به تصویر کشیده شد.
رهبر انقلاب همواره در این دیدارها به اهمیت استفاده از نتایج تحقیقات محققان در رفاه مردم، پیشرفت و توسعه در تکنولوژی با تاکید بر علم محققان کشور تاکید زیادی کرده اند.
ایشان در بعضی دیدارها مبحث «ما می توانیم» را با صراحت مطرح نمودند و افزودند که بسیاری از کسانی که دست اندرکاران اساسی هستند این را نمی توانند درست درک کند. ایشان در بخش دیگری از این مستند که در دیدارهایشان با اهالی علم و فناوری بوده است، می گویند «سالهاست همه حرفم در گفتارهای عمومی متمرکز روی این است که اثبات کنم که نیروهای انسانی ما از متوسط دنیا بالاتر هستند. هر چیزی که زیرساخت لازمش را در ایران داشته باشد حتما جوانان ما می توانند آنرا انجام دهند.»
رهبر انقلاب هم در این مستند به استعداد ایرانی اشاره می کنند و می فرمایند: «کی بوده در طول تاریخ که ایرانی استعداد خویش را نشان نداده باشد شما نگاه کنید».
یکی از بخش های این مستند به مجموعه دیدارهای اعضای ستاد توسعه فناوری نانو با رهبری اختصاص داشت. مسؤلان ستاد نانو از ۱۵ سال پیش در دیدارها علاوه بر پیشرفت ها در حوزه نانو، «دستیابی جایگاه مناسب در میان ۱۵ کشور برتر فناوری نانو» را در حضور رهبر انقلاب مطرح کردند؛ مقام معظم رهبری ضمن اشاره به پیشرفت ها و جهش های حوزه نانو در کشور تصریح کردند که این موفقیت ها نباید ما را غره کند و ما را وادار به این نکند که به وضع موجود قانع باشیم؛ نه. باید پیش برویم.
در همین زمینه دکتر سعید سرکار درمورد تحلیل دیدارهای اهالی علم و فناوری با مقام معظم رهبری طی قریب به دو دهه اخیر به خبرنگار مهر اظهار داشت: مقام معظم رهبری همیشه به بحث علم و فناوری توجه داشتند و همواره به فناوران و فعالان این عرصه امید دادند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تکیه بر این که رهبر انقلاب با القا روحیه خودباوری و خداباوری به فناوران کشور، امید و دلگرمی را به فعالان عرصه علم و فناوری داده اند، بیان نمود: این مجموعه دیدارها نشان داده است که ایشان ارتباط مستقیمی با مجموعه های فعال در عرصه فناوری دارند.
هدایتگری مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری
به گفته وی، همینطور مقام معظم رهبری یک نظارت عالیه به حوزه علم و فناوری همچون ستاد نانو، پارک های فناوری، شرکتهای دانش بنیان، جهاد دانشگاهی و فعالان عرصه فناوری دارند و این مورد نقش هدایت گری و راهبردی ایشان را در زمینه فناوری نشان داده است.
سرکار اظهار داشت: از بیست سال پیش تاکنون، مقام معظم رهبری همیشه درباره اهداف دوردست امید می دهند و خطاب به فناوران تاکید دارند که «با تلاش و فعالیت در این حوزه ها می توانید به قله های پیشرفت دست پیدا کنید».
وی اضافه کرد: ایشان با دیدگاهی که به حوزه فناوری دارند معتقدند که ایران می تواند جزء مراجع علمی جهانی قرار بگیرند؛ در اصل یکی از مطالبات رهبر انقلاب، رسیدن به مرجعیت علمی است.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تصریح کرد: البته که در جهت مرجعیت علمی و توسعه فناوری و تحقق اقتصاد دانش بنیان، معاونت علمی و فناوری فعالیتهای خوبی را شروع کرده و درحال انجام بوده که در این راستا حمایت و هدایت هایی هم دارد.

وی ضمن اشاره به مباحثی که در حضور مقام معظم رهبری طی این چند سال از جانب اهالی علم و فناوری مطرح شده اظهار داشت: ما در این نشستها و دیدارها، مطرح کردیم که این قابلیت محققان و فناوران کشور بالا است اما باور این قابلیت توسط مسؤلان رده بالای کشور همچون وزیر، استاندار، معاون و … وجود ندارد. مقام معظم رهبری هم به این مورد تاکید داشته اند که ما همیشه به مسؤلان متذکر می شویم.
به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در ذهن مسؤلان همواره این مانع ذهنی «ما نمی توانیم» وجود دارد؛ اما لازم است بگوییم وقتی رهبر انقلاب از سال ها پیش مبحث «اقتصاد مقاومتی» و در ادامه اقتصاد دانش بنیان، جهش تولید و … را مطرح نمودند یعنی به پیشرفت و توسعه در این حوزه توجه دارند.
وی افزود: وقتی مقام معظم رهبری می فرمایند اقتصاد مقاومتی باید سرلوحه کشور باشد و همان زمان این راهبرد و مطالبه شان ظاهراً در بدنه سیاست گذاری و اجرایی به خوبی جذب و تحلیل نمی گردد، مجدد کلیدی را برای اجرای این مطالبه تحت عنوان اقتصاد دانش بنیان مطرح می کنند؛ همینطور در ادامه ایشان به تولید و جهش تولید در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی تاکید می کنند.
سرکار افزود: اما باز هم رهبر انقلاب با وجود مطرح کردن مطالبه شان، می بینند که مسؤلان به این مورد توجه نمی کنند ادرس را دقیق تر به مسؤلان با شعار سال عنوان می کنند در خصوص این که مانع زدایی کنید تا به اقتصاد مقاومتی برسیم.
باید جرقه ای در ذهن مسؤلان زده شود
وی اضافه کرد: ایشان در صحبت هایشان مطرح می کنند که برای تحقق اقتصاد مقاومتی تحقق اقتصاد دانش بنیان، جهش تولید، مانع زدایی و… ضروریست اما هنوز ظاهراً جرقه ای که باید در ذهن مسؤلان بخورد نخورده و عزمی که باید صرف این راه کنند را جزم نکرده اند.
سرکار با اشاره به اینکه ۳۰ درصد این مانع زدایی در ارتباط با موانع فیزیکی و بروکراسی می شود، اظهار داشت: اما هفتاد درصد این موانع، همان موانع ذهنی مسؤلان رده بالای کشور است که باید رفع گردد چونکه هنوز این در ذهنشان جا نیافتاده که «ما میتوانیم».
وی با اشاره به اینکه مسؤلان به ما می توانیم باور ندارند، اظهار داشت: اگر این ما می توانیم را باور داشتند که موانع از بین می رفت؛ اما در اصل این رفع موانع از دیدگاه رهبری، مانع زدایی ذهنی است. اگر مسؤلان، وزیران، معاونان، مدیر کل ها و استاندارها این مانع ذهنی را از بین ببرند و باور کنند، یک تغییر نگرشی اتفاق می افتد و تا زمانی که باور نکنند نمی توانند قابلیت های این مملکت را به رسمیت بشناسند.
سرکار تغییر نگرش ها را سبب تغییر رفتارها دانست و اظهار داشت: اگر باور کنند بیشتر در این حوزه تلاش می کنند و جدی تر به صورت عملی ظاهر می شوند؛ ازاین رو این مساله همواره از جانب مقام معظم رهبری مورد پیگیری قرار می گرفته و همیشه دوشادوش فناوران در این حوزه برای ایجاد باور فعال بوده اند.
دلگرمی مقام معظم رهبری به فناوران؛ مسئولانی که میدان نمی دهند
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو افزود: همراهی و پیگیری مقام معظم رهبری خیلی در روحیه فناوران و فعالان عرصه فناوری و شرکتهای دانش بنیان تأثیر بسزایی دارد چونکه وقتی عالی ترین مقام این مملکت خودشان وارد این عرصه شده اند؛ اگر این مورد را در سرتاسر دنیا رصد نماییم می بینیم که رهبری یا رئیس جمهوری به اندازه رهبر ایران تاکید بر علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ندارد.
سرکار تصریح کرد: همیشه در مواقعی که لازم بوده مقام معظم رهبری خودشان وارد عرصه می شوند و این، کلید موفقیت و باعث دلگرمی و ارتقا روحیه اهالی علم و فناوری است.
وی تصریح کرد: این دلگرمی ایشان محرکی واقعی است اما گاهی هم ایشان گله مند از مسؤلان بالادستی هستند و تاکید دارند مسؤلان نمی فهمند و درک نمی کنند. اما من فراتر می روم و می گویم مسؤلان نمی خواهند بفهمند چونکه فیلتر ما نمی توانیم در ذهنشان وجود دارد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: هر چه سفارش و رهنمود از جانب رهبری داده می شود تبدیل به رفتار و عمل در بعضی از مسؤلان نمی شود؛ در اصل اینها گوش می کنند اما فقط می شنوند و آن مانع ذهنی ما نمی توانیم در ذهنشان را تداعی می کنند و همین عدم ورود جدی آنها به این عرصه می شود.
سرکار ضمن اشاره به مسائلی که در جلسات دیدار با مقام معظم رهبری از جانب محققان مطرح می شود، افزود: در این جلسات اکثراً گله هایی داشتند که اقدامات خوب و پیشرفته ای در شرایط تحریمی انجام می دهیم اما مسؤلان به ما میدان نمی دهند و مانع تراشی می کنند؛ در ادامه خود مقام معظم رهبری هم گله گذاری می کنند که در هر فرصتی سفارش می نماییم و تذکر می دهیم.

بن بستهای ذهنی مسؤلان باید باز شود
وی اضافه کرد: این بن بست ذهنی که در ذهن مسؤلان بوجود آمده باید اصلاح گردد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو افزود: ما اعتقاد داریم زمانی این کاروان پرشتاب علمی و فناوری پیش می رود که مسؤلان خودباوری و خداباوری داشته باشند به این معنا که نیتی باشد تا میدان را برای فعالیتهای محققان خالی کنند و فعالیتهای آنها در جهت رفاه مردم انجام بگیرد.
وی تصریح کرد: باید نگاه مسؤلان نگاه داخل باشد و توانمندی های جامعه را ببینند نه این که قطب آرزوهایشان نگاه به دوردست ها و فراتر از مرزها باشد؛ نگاه کنند و ببینند و فرق است بین نگاه کردن و دیدن.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اضافه کرد: مسؤلان استعداد و ظرفیت جوانان کشور را نمی بینند. باید این مانع ذهنی و نقاب جلوی چشمشان را بردارند؛ ما نمایشگاه هایی را برگزار می نماییم که ببینند فقط نگاه می کنند اما باور نمی کنند که این قابلیت وجود دارد.
سرکار در انتها اظهار داشت: مسؤلان هم باید این خودباوری و خداباوری را داشته باشند تا با حمایت بیشتر در عرصه علم و فناوری، انتظارات رهبری براورده شود و به پیشرفت برسیم.


منبع:

1400/03/27
23:43:57
0.0 / 5
595
تگهای دلگرمی رهبر انقلاب به اهالی علم وفناوری: پژوهش , تحقیقات , تكنولوژی , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم