ضبط یك سیگنال مغزی با فناوری كوانتومی برای اولین بار

ضبط یك سیگنال مغزی با فناوری كوانتومی برای اولین بار

دانشمندان اخیرا یک سیگنال مغزی را با استفاده از فناوری کوانتومی ضبط کردند. این نخستین بار است که یک سیگنال مغزی با یک سنسور مغزی ماژولار کوانتومی ضبط می شود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان آزمایشگاه سیستم ها و دستگاههای کوانتومی دانشگاه "ساسکس"(Sussex) با دستیابی به یک پیشرفت بزرگ و یک نقطه عطف در تصویربرداری کوانتومی مغز، یک اسکنر مغزی ماژولار کوانتومی را با موفقیت تولید و از آن برای ضبط یک سیگنال مغزی استفاده کردند.
محققان این دانشگاه می گویند دستگاه آنها نخستین دستگاهی است که با استفاده از اسکنر ماژولار مغز این کار را انجام می دهد.
سنسورهای ماژولار را میتوان مقیاس بندی کرد و مانند قطعات بازی لگو به یکدیگر متصل کرد، بنابراین محققان دو سنسور را به هم متصل کرده و نشان دادند که اسکن کل مغز و همینطور پیشرفت های بالقوه برای تشخیص و عرضه درمان بیماری های تخریب عصبی مانند آلزایمر با این فناوری امکان دارد.
دستگاهی که در این مطالعه توصیف شده و در یک نسخه پیش چاپ انتشار یافته است، با استفاده از سنسورهای کوانتومی مغز موجود در بازار ایالات متحده به این موفقیت دست یافته است. این دستگاه، سنسورهای کوانتومی بسیار حساس را برای انتخاب میدان های مغناطیسی کوچک و نقشه فعالیت عصبی در مغز به کار می گیرد.
دکتر "توماس کوسنس" دانشجوی دانشگاه "ساسکس" که عضوی از این مطالعه بوده است، می گوید: سنسور کوانتومی ما باید بسیار حساس باشد تا میدان های مغناطیسی مغز را که بسیار ضعیف هستند، دریافت کند. برای دریافتن این مورد باید بگویم که میدان مغناطیسی مغز یک تریلیون برابر ضعیف تر از آهنربای یک یخچال است.
"کوسنس" و همکارانش حسگرهایی را ایجاد کردند که در قسمت خارجی پوست سر یک داوطلب در نزدیکی قشر بینایی مغز وی قرار داده شدند. سپس به این داوطلب گفته شد که هر ۱۰ تا ۲۰ ثانیه چشم های خویش را باز و بسته کند.
محققان به لطف این حسگرها توانستند سیگنال این حرکت را شناسایی کنند. این اقدام در واقع ساده به نظر می آید، اما مشاهده این اتفاق در مغز از خارج از مغز به یک فناوری کوانتومی بسیار پیچیده نیاز دارد.
"کوسنس" می گوید: از آنجائیکه دستگاه ما از لحاظ ماژولار بودن بسیار منحصر به فرد است و ما با اتصال دو سنسور به یکدیگر نشان دادیم که ماژولار بودن امکانپذیر و کاربردی است، الان می خواهیم با ساختن سنسورهای بیشتر این پروژه را توسعه دهیم تا این سیستم به یک سیستم کامل تصویربرداری مغز تبدیل گردد.
وی ادامه داد: آینده این فناوری پیچیده روشن به نظر می آید. بعنوان مثال این فناوری می تواند پیشرفت های قابل ملاحظه ای در شناسایی و عرضه درمان بیماری های عصبی مانند آلزایمر داشته باشد.
منبع:

1400/03/26
09:36:31
0.0 / 5
843
تگهای ضبط یك سیگنال مغزی با فناوری كوانتومی برای اولین بار: آزمایش , بازی , تولید , حسگر
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیست و یکم