توسط محققان كشور به نتیجه رسید؛

ارتباط كاهش ذخیره تخمدان با عوامل در ارتباط با سیستم ایمنی

ارتباط كاهش ذخیره تخمدان با عوامل در ارتباط با سیستم ایمنی

بیست و یکم: محققان در پژوهشگاه ابن سینا در تحقیقات خود نشان دادند که کاهش ذخیره تخمدان با عوامل در ارتباط با سیستم ایمنی ارتباط زیادی دارد.به گزارش بیست و یکم به نقل از مرکز درمان ناباروری ابن سینا، کاهش ذخیره تخمدان یکی از علل ناباروری است و بعضی از خانم هایی که در سنین باروری قرار دارند، امکان دارد با آن مواجه شوند.
دکتر مریم توکلی، متخصص ایمونولوژی و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا درباره علل کاهش ذخیره تخمدان اظهار داشت: علل بروز این عارضه هنوز به صورت دقیق معلوم نیست اما مطالعات نشان می دهند که علل ژنتیکی، علل ایمونولوژیک و همچنین، علل محیطی و تغذیه ای و استرس ها می توانند در کاهش ذخیره تخمدان نقش داشته باشند.
این متخصص ایمونولوژی درباره روش ارزیابی ذخیره تخمدان بیان نمود: معمولاً از تست هورمون آنتی مولرین (AMH) بعنوان تست ذخیره تخمدان نام برده می شود. اما کاهش ذخیره تخمدان تنها با این آزمایش تشخیص داده نمی گردد و معمولاً در کنار آن، آزمایشات ارزیابی سطح هورمون های FSH (هورمون محرک رشد فولیکول) و استرادیول هم درخواست می شود.
وی افزود: آزمایش هورمون های FSH و استرادیول حتما باید در روز دوم یا سوم سیکل قاعدگی صورت گیرد، اما انجام آزمایش AMH در هر روزی از سیکل قاعدگی امکان پذیر است. البته این آزمایشات فقط کمیت ذخیره تخمدان را نشان می دهند و ما هیچ آزمایشی جهت بررسی کیفیت تخمک ها نداریم.
این متخصص ایمونولوژی درباره نقش عوامل در ارتباط با سیستم ایمنی در کاهش ذخیره تخمدان توضیح داد: گاهی امکان دارد سیستم ایمنی بدن اشتباه کند و ضد تخمک یا تخمدان وارد عمل شود. همچنین، هورمون هایی در بدن تولید می شوند که سبب تحریک تخمک گذاری می شوند و گاهی امکان دارد سیستم ایمنی بدن به اشتباه ضد گیرنده های این هورمون ها فعالیت کند. در چنین مواردی فعالیت اشتباه سیستم ایمنی ضد گیرنده های هورمونی، تخمک یا تخمدان می تواند سبب کاهش ذخیره تخمدان شود.
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا درباره نحوه تشخیص این عارضه اظهار داشت: ما آزمایشی نداریم که به صورت مستقیم آنتی بادی های ضد تخمک را تشخیص دهد، اما با انجام یک سری آزمایشات در ارتباط با سیستم ایمنی می توانیم به صورت غیرمستقیم این تشخیص را مطرح نماییم.
وی اظهار داشت: در واقع اگر متوجه شویم خانمی که گرفتار کاهش ذخیره تخمدان شده، با اختلالی در سیستم ایمنی هم مواجه می باشد، می توانیم این فرض را مطرح نماییم که کاهش ذخیره تخمدان علل ایمونولوژیک دارد. بنابراین، یک دوره درمان ایمنی کوتاه مدت تجویز می نماییم و سپس بررسی می نماییم تا ببینیم آیا اثربخش بوده است یا نه.
توکلی اضافه کرد: به جهت اینکه بفهمیم آیا کاهش ذخیره تخمدان ناشی از فعالیت اشتباه سیستم ایمنی است یا نه، ابتدا باید بفهمیم آیا سیستم ایمنی ضد قسمتی از بدن فعالیت دارد یا نه. گام اول در این راه، گرفتن یک شرح حال دقیق و کامل است. گاه فقط گرفتن شرح حال کفایت می کند و ما متوجه می شویم اختلالی در سیستم ایمنی وجود ندارد و نیازی به انجام آزمایش نیست.
وی اضافه کرد: اما اگر در شرح حال با مواردی مواجه شویم که این احتمال را مطرح کند، به سراغ آزمایشات ایمونولوژی می رویم، که متعددند و اگر در آزمایشات مشخص شود که سیستم ایمنی درحال فعالیت ضد بخشی از بدن است، می توانیم این فرض را مطرح نماییم که درحال فعالیت ضد تخمک و تخمدان هم هست.
این متخصص ایمونولوژی درباره ارتباط بیماری های خودایمنی همچون ام اس و پسوریازیس با کاهش ذخیره تخمدان اظهار داشت: این بیماری ها هیچ ارتباط مستقیمی با کاهش ذخیره تخمدان ندارند و در واقع مبتلا شدن به بیماری های خودایمنی سبب کاهش ذخیره تخمدان نمی گردد.
وی اضافه کرد: اما همان گونه که گفتم و مجدداً تاکید می کنم، وقتی سیستم ایمنی بدن به اشتباه ضد بخشی از بدن فعالیت می کند، مثلاً ضد غلاف سلول های عصبی در بیماری ام اس یا ضد سلول های پوستی در بیماری پسوریازیس، این احتمال مطرح می شود که سیستم ایمنی ضد تخمک و تخمدان هم فعالیت کند و سبب کاهش ذخیره تخمدان شود.
توکلی در مورد درمان توضیح داد: اگر این تشخیص مطرح شود که کاهش ذخیره تخمدان می تواند ناشی از عامل های ایمونولوژی باشد، ما باید تلاش نماییم سیستم ایمنی را تنظیم نماییم و این کار را با تجویز داروهای تنظیم کننده سیستم ایمنی انجام می دهیم. نوع، میزان و مدت دریافت دارو برای هر فرد متفاوت می باشد و نسخه و تجویز واحدی برای همه وجود ندارد.
وی افزود: مدت اثربخشی درمان هم متفاوت می باشد، اما دست کم یک تا یک ماه و نیم فرصت لازم است تا اثربخشی درمان را ببینیم. البته، این درمان ها سبب افزایش ذخیره تخمدان نمی گردد، بلکه با پیشگیری از صدمه سیستم ایمنی به تخمک های باقیمانده، کیفیت آنها را زیاد می کند و کیفیت تخمک ها هم نقش بسیار مهمی در شانس حاملگی دارد.
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا خاطرنشان کرد: هنگامی که خانمی با کاهش ذخیره تخمدان مواجه می شود، باید هرچه سریعتر جهت بررسی و درمان اقدام نماید، چونکه با گذشت زمان شانس درمان کاسته می شود.
وی خاطرنشان کرد: گاهی با تجویز داروهای ایمنی، فرد خود به خود آبستن می شود و گاهی هم لازم است به موازات درمان ایمنی، داروهای تحریک تخمک گذاری تجویز شود یا آی وی اف صورت گیرد. اما مهم رفتن به موقع به یک مرکز جامع درمان ناباروری است که متخصصان حوزه های مختلف، مانند ناباروری، ایمونولوژی، داخلی و غدد و ژنتیک در کنار هم و به صورت تیمی برای تشخیص و درمان فعالیت می نمایند.

1400/03/23
09:48:55
0.0 / 5
569
تگهای ارتباط كاهش ذخیره تخمدان با عوامل در ارتباط با سیستم ایمنی: آزمایش , پژوهش , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بیست و یکم