شناسایی یك نشانه مهم كه بروز آلزایمر را هشدار می دهد

شناسایی یك نشانه مهم كه بروز آلزایمر را هشدار می دهد

بیست و یکم: پژوهشگران هندی در بررسی جدید خود دریافته اند که ضعیف شدن سیگنال های الکتریکی مغز می تواند یکی از نشانه های ابتدایی بروز بیماریهای عصبی مانند آلزایمر باشد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهش جدیدی که در مرکز علوم اعصاب "موسسه دانش هند"(IISc) انجام شده است، نشان میدهد که ضعیف شدن سیگنال های الکتریکی مغز می تواند نشانه ابتدایی بیماریهای عصبی در رابطه با افزایش سن مانند آلزایمر باشد.
"مورتی دیناواهی"(Murty Dinavahi)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: از آنجائیکه ابزارهای تشخیصی سریع آلزایمر محدود هستند، نیاز به یک آزمایش قابل اعتماد و غیرتهاجمی احساس می شود که امکان تشخیص سریع را فراهم می کنند.
پژوهش های پیشین روی موش های مبتلا به آلزایمر نشان داده است که امواج ضعیف گاما در مغز ممکنست نشانه ابتدایی بیماری باشد. مورتی و همکارانش بر طبق یافته های این پژوهش، ۲۵۰ بیمار بزرگسال را مورد بررسی قرار دادند. آنها فعالیت امواج گاما را در ۱۲ داوطلب مبتلا به اختلال خفیف شناختی و پنج داوطلب مبتلا به آلزایمر با همتایان سالم آنها مقایسه کردند.
پژوهشگران از نوار مغزی استفاده کردند تا فعالیت الکتریکی را در مغز شرکت کنندگان مورد بررسی قرار دهند. الگوهای روی نمایشگر، القای نوسانات گاما را در قسمتی از مغز که اطلاعات بینایی را پردازش می کند، نشان دادند. همین طور پژوهشگران، حرکات چشمی شرکت کنندگان را هنگام آزمایش ها در نظر گرفتند.
نتایج آزمایش ها نشان داد که افراد مبتلا به اختلال خفیف شناختی یا آلزایمر، امواج گامای ضعیف تری را نسبت به افراد سالم همسال، در مغز خود دارند.
مورتی اظهار داشت: ما کاهش قدرت امواج گاما را در مراحل ابتدایی کاهش شناختی در رابطه با سن مشاهده کردیم. شاید تغییر در این سیگنال های الکتریکی بتواند یک نشانه هشدار سریع برای بیماری قریب الوقوع باشد. تشخیص سریع می تواند به تنظیم برنامه های مراقبت و شروع کردن درمان ها کمک نماید.
"سوپراتیم ری"(Supratim Ray)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: کار ما یک روش کم هزینه و غیرتهاجمی برای تشخیص نشانه های ابتدایی آلزایمر است. شاید این روش برای پزشکان و دانشمندانی سودمند باشد که تغییرات ابتدایی مغز را طی بیماریهای عصبی در رابطه با افزایش سن بررسی می کنند و بتواند آنها را در ارائه روش های جدیدی برای تشخیص و درمان بیماریها یاری دهد.
این پژوهش، در مجله "eLife" به چاپ رسید.
منبع:

1400/03/20
22:41:43
0.0 / 5
763
تگهای شناسایی یك نشانه مهم كه بروز آلزایمر را هشدار می دهد: آزمایش , پژوهش , شركت , نمایشگر
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم