فضاپیمای جونو به قمر مشتری نزدیك می شود

فضاپیمای جونو به قمر مشتری نزدیك می شود

فضاپیمای جونو(Juno) ناسا برای مطالعه بهتر قمر ˮمشتریˮ در فاصله ای نزدیک به آن قرار خواهد گرفت.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، فضاپیمای جونو در روز دوشنبه ۷ ژوئن(۱۷ خرداد) ساعت ۱: ۳۵ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۲: ۰۵ به وقت تهران) در فاصله ی ۶۴۵ مایلی(۱۰۳۸ کیلومتر) از سطح بزرگ ترین قمر مشتری یعنی گانیمد(Ganymede) قرار خواهد گرفت.
از ۲۰ مه سال ۲۰۰۰ تابحال این نزدیک ترین فاصله ای است که یک فضاپیما با بزرگ ترین قمر منظومه ی شمسی تجربه می کند.
علاوه بر ثبت تصاویر خیره کننده این مأموریت اطلاعاتی در مورد ترکیبات این قمر، یونوسفر(یون سپهر)، مگنتوسفر(مغناطیس سپهر) و پوسته ی یخی آن فراهم خواهد نمود. فضاپیمای جونو تابش های این قمر را هم اندازه گیری خواهد نمود که برای مأموریت های آینده مفید خواهد بود.
گانیمد از سیاره ی عطارد هم بزرگ تر است و تنها قمر در منظومه ی شمسی است که مگنتوسفر خاص خویش را دارد، مگنتوسفر منطقه ای حباب شکل، دارای ذرات حاملگی است که این قمر را احاطه کرده اند.
اسکات بولتون(Scott Bolton)، محقق اصلی فضپیمای جونو از موسسه ی "Southwest" در سن آنتونیو می گوید: جونو تجهیزاتی دارد که امکان بررسی گانیمد را بگونه ای به ما می دهد که پیش از این هیچگاه امکان پذیر نبود. با نزدیک شدن به این قمر ما اطلاعاتی از گانیمد برای تکمیل مأموریت های آینده با سنسورهای منحصر به فرد به دست خواهیم آورد.
تجهیزات این فضاپیما سه ساعت قبل از رسیدن به نزدیک ترین فاصله از گانیمد جمع آوری اطلاعات را آغاز خواهند کرد این تجهیزات شامل طیف سنج ماوراءبنفش(UVS) و ابزار نقشه برداری مادون قرمز(JIRAM) خواهد بود. همینطور رادیومتر میکروویو(MWR) این فضاپیما پوسته یخی گانیمد را بررسی خواهد نمود و اطلاعاتی در مورد ترکیبات و دمای آن جمع آوری می کند.
بولتون می گوید: پوسته ی یخی گانیمد مناطق روشن و تیره ای دارد که نشان داده است بعضی از نقاط حاوی آب خالص و برخی حاوی آب آلوده هستند. رادیومتر جونو به درک بهتر از ترکیبات و ساختار این مناطق و نحوه ی تشکیل آنها کمک می نماید. این نتایج در سال ۲۰۳۲ طی مأموریت "JUICE" آژانس فضایی اروپا تکمیل خواهد شد. مدارگرد این آژانس مقرر است با استفاده از رادارهایی با طول موج مختلف به بررسی یخ های قمر گانیمد بپردازد و تبدیل به نخستین مدارگردی شود که به دور قمری به غیر از ماه خواهد چرخید.
داستین بوچینو(Dustin Buccino) مهندس بررسی سینگال از مأموریت جونو در مرکز پیشرانه جت ناسا می گوید: با گذر جونو از کنار گانیمد سیگنال های رادیویی به سمت یونوسفر این قمر ارسال می شود و تغییراتی در فرکانسی بوجود می آورد که توسط دو آنتن واقع در مجتمع ارتباطات فضای دور کانبرا در استرالیا جمع آوری می شود. اگر ما بتوانیم این تغییرات را اندازه گیری نماییم می توانیم ارتباط میان یونوسفر گانیمد، میدان مغناطیسی ذاتی آن و مگنتوسفر سیاره مشتری را درک نماییم.
سه دوربین، دو وظیفه
به صورت معمول دوربین "SRU" وظیفه ی حفظ مدارگرد مشتری در مدار را دارد اما در طول این مأموریت وظیفه ی آن دو برابر خواهد بود و علاوه بر مسئولیت ناوبری باید اطلاعاتی در مورد گانیمد با تصویربرداری از آن جمع آوری کند.
در همین حال دوربین "Advanced Stellar Compass" که در دانشگاه فنی دانمارک ساخته شده الکترون های پرانرژی ساطع شده از این قمر را اندازه گیری می کند.
دوربین "JunoCam" هم تصاویری از گانیمد ثبت خواهد نمود که با عنایت به سرعت حرکت جونو قادر به ثبت پنج تصویر خواهد بود.
منبع:

1400/03/17
13:17:19
0.0 / 5
734
تگهای فضاپیمای جونو به قمر مشتری نزدیك می شود: دانشگاه , سیاره , فضاپیما , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بیست و یکم