همكاری یك میلیارد دلاری بیل گیتس و وارن بافت

همكاری یك میلیارد دلاری بیل گیتس و وارن بافت

بیست و یکم همکاری یک میلیارد دلاری بیل گیتس و وارن بافت


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت رآکتور هسته ای پیشرفته "بیل گیتس" معروف به "ترا پاور"(TerraPower) و شرکت "پاسیفیکورپ"(PacifiCorp) متعلق به "وارن بافت" اخیرا اعلام نمودند که ایالت "وایومینگ" را برگزیده اند تا پروژه رآکتور هسته ای پیشرفته نسل جدید خود معروف به "ناتریوم"(Natrium) را در آن راه اندازی کنند.
به گزارش رویترز، این رآکتورهای هسته ای پیشرفته کوچک و ماژولار با سوخت های متفاوتی نسبت به رآکتورهای سنتی کار می کنند و امید است که آنها ضمن کمک به منابع انرژی متناوب مانند باد و نور خورشید، به کاهش انتشار کربن هم کمک کنند.
همانطور که "کریس لوزک" رئیس و مدیرعامل "ترا پاور" می گوید: فناوری "ناتریوم" برای حل چالشی پیشبینی شده است که شرکتهای بزرگ با افزایش قابلیت اطمینان و پایداری شبکه انرژی، ضمن دستیابی به اهداف کربن زدایی و کاهش آلاینده ها با آن روبرو می شوند.
مکان دقیق نیروگاه نمایش رآکتور "ناتریوم" هنوز قطعی نشده است، اما انتظار می رود که دست اندرکاران تا آخر سال مکان دقیق را پیدا کنند.
"مارک گوردون" فرماندار ایالت "وایومینگ" اظهار داشت: بسیار خوشحالم که می بینم "وایومینگ" را برای این طرح آزمایشی برگزیده اند، چونکه ایالت عالی ما مکان مناسبی برای این نوع امکانات نوآورانه است و نیروی کار مجرب ما مشتاقانه منتظر مشاغلی است که این پروژه برای ما فراهم خواهد نمود.
سیستم "ناتریوم" نخستین بار سال قبل توسط "بیل گیتس" اعلام گردید. پروژه نمایشی "ناتریوم" دارای یک رآکتور سریع خنک شونده سدیمی 345 مگاواتی با سیستم ذخیره انرژی مبتنی بر نمک مذاب است. این فناوری ذخیره سازی دارای انرژی کافی برای توانایی تأمین انرژی معادل 400 هزار خانه خواهد بود.
شرکتهای "ترا پاور" و "پاسیفیکورپ" می گویند این نوآوری، نیروگاه "ناتریوم" را قادر می سازد تا به سادگی با منابع تجدیدپذیر ادغام شود و با سرعت بیشتری به کاهش انتشار کربن همراه با صرفه اقتصادی کمک نماید. همینطور سادگی، ماژولار بودن و کوچک تر بودن این نیروگاه به معنای هزینه های ساخت کمتر آن است.
علاوه بر اینها، همانطور که "گوردون" ذکر کرد، ساخت و بهره برداری از نیروگاه "ناتریوم" در این ایالت صدها شغل برای شهروندان فراهم می آورد و به کاهش انتشار کلی کربن در "وایومینگ" هم کمک می نماید.
سال قبل وزارت انرژی ایالات متحده 80 میلیون دلار به شرکت "ترا پاور" برای تحقق فناوری "ناتریوم" اعطا کرد. حالا مراحل بعدی این پروژه، ارزیابی بیشتر آن، آموزش و اطلاع رسانی و همینطور دریافت تأییدیه های نظارتی ایالتی و فدرال است.
منبع:

1400/03/16
17:24:14
0.0 / 5
623
تگهای همكاری یك میلیارد دلاری بیل گیتس و وارن بافت: آزمایش , آموزش , سیستم , شركت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم