كاهش ضایعات الكترونیكی با ابداع یك مینی خازن قابل تجزیه

كاهش ضایعات الكترونیكی با ابداع یك مینی خازن قابل تجزیه

به گزارش بیست و یکم پژوهشگران سوئیسی، یک مینی خازن ابداع نموده اند که قابل تجزیه زیستی است و می تواند میزان ضایعات الکترونیکی را کم کند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، با پیشرفت اینترنت اشیا، انتظار می رود که شاهد افزایش تعداد ابزارهای متصل به باتری باشیم که بعضی از آنها یکبار مصرف هستند. پژوهشگران با در پیش گرفتن چنین هدفی، یک مینی خازن قابل تجزیه زیستی ابداع نموده اند.
پژوهشگران موسسه تحقیقاتی "امپا"(Empa) در سوئیس، اولین نمونه از این ابزار چاپ سه بعدی را ابداع نموده اند. این تکنولوژی جدید، یک بستر انعطاف پذیر را شامل می شود که یک لایه رسانا، یک الکترود و یک الکترولیت روی آن قرار گرفته است. عناصر این مجموعه بعد از چاپ، با یکدیگر ادغام می شوند و الکترولیت در بین آنها قرار می گیرد.
"زاویر ابی" (Xavier Aeby)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: این بستر، مخلوطی از نانوالیاف و نانوبلورهای سلولزی است که با "گلیسرول" (Glycerol) ادغام شده اند. لایه رسانا از گرافیت، کربن سیاه و "شلاک" (Shellac) تشکیل شده است. الکترود، از مواد مشابه مواد تشکیل دهنده بستر همراه با کربن فعال و گرافیت تشکیل شده؛ در حالیکه الکترولیت، نانوبلورهای سلولزی، گلیسرول و نمک را در بر دارد.این فناوری در شکل کنونی خود می تواند نیروی یک ساعت دیجیتالی کوچک را تأمین کند و به ذخیره بار الکتریکی برای چندین ساعت بپردازد.
نکته مهم تر این است که به قول پژوهشگران، عناصر این مینی خازن بعد از دور انداختن تجزیه می شوند. پژوهشگران ادعا می کنند که بعد از دو ماه، از این تکنولوژی فقط مقدار کمی از بقایای قابل مشاهده کربن به جا می ماند. در مقابل، باتری های معمولی بعد از دور ریختن می توانند سموم را در اطراف منتشر کنند و بازیافت آنها بسیار دشوار است.
پژوهشگران امیدوارند که نهایتا بتوان از این تکنولوژی در ابزارهایی مانند سنسورهای یکبار مصرف و یا قابل بازیافت و همینطور ابزارهای پزشکی بهره برد که به صورت دوره ای و به واسطه یک میدان الکترومغناطیسی شارژ می شوند.
این پژوهش، در مجله "Advanced Materials" به چاپ رسید.
منبع:

1400/03/15
12:52:21
0.0 / 5
691
تگهای كاهش ضایعات الكترونیكی با ابداع یك مینی خازن قابل تجزیه: ابداع , الكترونیكی , اینترنت , باتری
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم