جستجوی حیات بیگانه با بررسی مولكول های پیچیده

جستجوی حیات بیگانه با بررسی مولكول های پیچیده

به گزارش بیست و یکم زمانی که قصد جستجوی حیات فرازمینی را داریم یکی از معمول ترین رویکردها جستجوی نشانه های زیستی است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، نشانه های زیستی مواد شیمیایی هستند که توسط گونه هایی از حیات به وجود می آیند، مانند فسفین که اخیرا در سیاره ونوس کشف شده است. اما کشف آنها نیازمند داشتن فرضیه های زیادی در مورد شکل حیات و نوع عملکرد آن است. علاوه بر آن چالش های زیادی برای کشف هر ماده ی شیمیایی که امکان دارد ربطی به حیات داشته باشد وجود دارد.
حالا گروهی از دانشگاه ایالتی "آریزونا" نگاهی جدید در زمینه ی بررسی نشانه های زیستی عرضه کرده اند که می تواند به صورت گسترده ای به دنبال نشانه های حیات باشد و درون یک کاوشگر جا بگیرد.
این رویکرد بدینگونه است که به جای گشتن دنبال انواع خاصی از مواد شیمیایی به دنبال مولکول های پیچیده ای بگردیم که احتمال تشکیل آنها در مقادیر زیاد به صورت تصادفی بسیار کم است.
این گروه الگوریتمی بوجود آورده اند که به پیچیدگی هر مولکول برپایه پیوندهای آن نمره ای اختصاص می دهد و آنرا "شماره گروه مولکولی" (molecular assembly (MA) number) نامیدند.
این عدد را میتوان با استفاده از ابزارهایی که درون یک کاوشگر جا می شوند به دست آورد و اگر تعداد زیادی از این مولکول های پیچیده در یک منطقه یافت شود نشان دهنده ی آن است که باید آن منطقه را بهتر بررسی کرد.
سارا ایماری واکر(Sara Imari Walker) یکی از نویسندگان این مقاله از دانشکده زمین و اکتشافات فضایی دانشگاه "آریزونا" می گوید: این روش به ما کمک می نماید که بدون احتیاج به هرگونه دانش قبلی در مورد بیوشیمی مواد یک منطقه، وجود حیات را در آن تشخیص دهیم.
این روش به جستجوی حیات بیگانه در آینده در مأموریت های ناسا کمک خواهد نمود. این رویکرد کاملا جدید و تجربی است که در نهایت به آشکار شدن ماهیت حیات در جهان و نحوه ی تشکیل آن از مواد شیمیایی بی جان کمک خواهد نمود.
بخش هوشمندانه این روش آن است که در آن فرضیه ای مطرح نمی گردد. موجودات زنده مولکول های پیچیده تری تولید می کنند، ازاین رو ما می توانیم برای کشف حیات به دنبال مولکول های پیچیده باشیم.
این مقاله در مجله ی Nature Communications به چاپ رسیده است.1400/03/10
22:52:32
0.0 / 5
808
تگهای جستجوی حیات بیگانه با بررسی مولكول های پیچیده: تولید , دانشگاه , دیجیتال , سیاره
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بیست و یکم