تاثیر رژیم غذایی بر فیزیولوژی فضانوردان

تاثیر رژیم غذایی بر فیزیولوژی فضانوردان

بیست و یکم: مرکز فضایی ˮجانسونˮ ناسا اخیراً در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری از یکی از فضانوردان ماموریت اکسپدیشن 63 منتشر نمود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، این مرکز با منتشر کردن این تصویر نوشت: میوه های تازه و سایر مواد غذایی در اطراف "کریس کسیدی" فضانورد ماموریت اکسپدیشن ۶۳ شناور هستند. این غذاها به یک نکته مهم اشاره می کند و آن این است که همانطور که یک رژیم غذایی سالم می تواند به بهبود عملکرد ورزشی کمک نماید، یک رژیم غذایی سالم می تواند به فضانوردان نیز کمک نماید تا بهتر خودشان را با فشارهای پرواز فضایی سازگار کنند.
اما چگونه ممکنست تغذیه سالم، فیزیولوژی فضانوردان را تغییر دهد؟ برای فهمیدن این مساله "گریس داگلاس"، دانشمند ارشد پروژه فناوری پیشرفته غذایی در مرکز فضایی جانسون ناسا درحال انجام یک مطالعه بوسیله برنامه تحقیقات انسانی ناسا است.
داگلاس و تیم او می خواهند دریابند که چگونه یک رژیم غذایی تقویت شده برای پروازهای فضایی(غذاهای غنی از مواد مغذی مانند زردینه، لیکوپن و اسیدهای چرب امگا ۳ ) بر سیستم ایمنی بدن، میکروبیوم روده و تغذیه تأثیر می گذارد چونکه پیش تر شناخته شده است که این عوامل بر یکدیگر تأثیر گذار هستند.
شرکت کنندگان در این مطالعه با تیم داگلاس مشورت می کنند تا رژیم غذایی تقویت شده مناسب خودشان را تهیه کنند. این رژیم غذایی در غذاهای غنی از ترکیبات زیست فعال خصوصاً میوه ها، سبزیجات و ماهی ها تنوع بیشتری دارد.
فضانوردان شرکت کننده در ایستگاه فضایی به رژیم غذایی تقویت شده خود پایبند هستند و روزانه غذای مصرفی خودرا ثبت می کنند. نمونه های خون، ادرار، بزاق و مدفوع نیز قبل، در حین و پس از پرواز فضایی گرفته می شود. پژوهشگران تغییرات این نمونه ها را در طول ماموریت پیگیری می کنند تا دریابند آیا تغییری در سلامت فضانوردان رخ داده است یا خیر.
برای مطالعه به هشت نفر نیاز است. ویکتور گلاور، فضانورد ماموریت کرو-۱ اسپیس ایکس ناسا در اقامت اخیر خود در ایستگاه فضایی در این مطالعه شرکت کرده است. کسیدی نیز قبلاً در این مطالعه شرکت کرده است.
نتایج این مطالعه به ناسا کمک خواهدنمود تا دریابد چگونه یک رژیم غذایی تقویت شده می تواند سازگاری های فیزیولوژیکی را در ضمن پرواز فضایی بهبود بخشد. نتایج همین طور اطلاعاتی درباره ارتباط میان رژیم غذایی و تاثیر آن بر سیستم ایمنی، میکروبیوم و تغذیه فضانوردان عرضه خواهد کرد.
منبع:

1400/03/08
11:40:39
0.0 / 5
860
تگهای تاثیر رژیم غذایی بر فیزیولوژی فضانوردان: اینستاگرام , پژوهش , تحقیقات , سیستم
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم