كشف یك هدف درمانی جدید برای مقابله با كووید-۱۹

كشف یك هدف درمانی جدید برای مقابله با كووید-۱۹

بیست و یکم: پژوهشگران آمریکایی، هدف درمانی جدیدی را کشف کرده اند که می تواند به مقابله موثر با کووید-19 کمک نماید.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از فلیپبرد، پیشرفت سریع واکسن ها، یک ابزار حیاتی را برای مقابله با گسترش کروناویروس فراهم نموده است اما چالش های رسیدن به ایمنی دسته جمعی که ناشی از افزایش جهش های جدید و ناتوانی بدن در بروز واکنش ایمنی موثر هستند، به راهکارهای بیشتری نیاز دارند تا محافظت را به حداکثر برسانند.
پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیای جنوبی"(USC) در بررسی جدیدی نشان داده اند که چگونه درمان هایی که مولکولی معروف به "GRP78" را هدف قرار می دهند، امکان دارد محافظت بیشتری در مقابل کووید-۱۹ و سایر انواع کروناویروس که در آینده پدیدار می شوند، ارائه نمایند.
پروتئین هایی مانند GRP78، مولکول هایی هستند که به تنظیم درست پروتئین ها کمک می کنند؛ خصوصاً هنگامی که سلول تحت فشار قرار دارد اما در چنین مواردی، ویروس ها می توانند این پروتئین ها را بربایند تا سلول های مورد نظر را آلوده کنند، در آنها تکثیر شوند و گسترش یابند. GRP78، در گسترش سایر ویروس های جدی مانند ابولا و زیکا نیز نقش دارد.

نقش های مختلف GRP78 در کووید-۱۹
پژوهشها نشان داده اند که کروناویروس با اتصال به گیرنده های "ACE2" روی سطح سلول ها، آنها را آلوده می کنند. پژوهشگران در این پروژه، به بررسی این مورد پرداختند که آیا GRP78 هم در این میان نقشی دارد.
آنها دریافتند که GRP78، بعنوان یک گیرنده مشترک و عامل تثبیت کننده میان ACE2 و کروناویروس عمل می کند، تشخیص پروتئین خوشه ای را بهبود می بخشد و امکان ورود موثرتر ویروس به سلول های میزبان را فراهم می آورد.
این پژوهش، اولین شواهد تجربی را در پشتیبانی از پیشبینی های مدل سازی کامپیوتری ارائه می کند که نشان می دهند GRP78، به پروتئین خوشه ای کروناویروس متصل می شود. مدل سازی های کامپیوتری نشان داده اند که انواع عفونی تر کووید-۱۹، اتصال قوی تری به GRP78 دارند.
بعلاوه، پژوهشگران دریافتند که GRP78، بعنوان یک تنظیم کننده به ACE2 متصل می شود، پروتئین را به سطح سلول می آورد تا نقاط بیشتری را به منظور اتصال و آلوده کردن سلول ها، برای کروناویروس فراهم آورد.
"ایمی لی"(Amy Lee)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: پژوهش ما نشان داده است که شاید درمان با هدف قرار دادن GRP78، در محافظت و درمان افراد مبتلا به کووید-۱۹، موثر از واکسن باشد؛ خصوصاً هنگامی که تعدادی از افراد نمی توانند واکسن بزنند.


چگونه کروناویروس، GRP78 را می رباید؟
کار GRP78 این است که تاشدگی پروتئین ها را در "شبکه آندوپلاسمی"(endoplasmic reticulum) انجام دهد که یک کارخانه تولید پروتئین به حساب می آید. GRP78 تحت فشار به ویژه فشار ناشی از مبتلاشدن به کروناویروس، به سطح سلول منتقل می شود و در آنجا، اتصال میان ACE2 و پروتئین خوشه ای کروناویروس را تسهیل می کند. ویروس ها هنگام وارد شدن به سلول، سیستم تا زدن پروتئین را می ربایند که GRP78، یکی از عوامل اصلی آنست.
این روند می تواند در سلول هایی که تحت فشار بیماری هایی مانند سرطان یا دیابت هستند، تشدید شود. شاید همین موضوع، یکی از دلایلی باشد که افراد دارای بیماری های زمینه ای، بیشتر در معرض مبتلاشدن به کووید-۱۹ قرار می گیرند.
پژوهشگران جهت بررسی نقش GRP78 در مبتلاشدن به کروناویروس، سلول های اپیتلیال ریه را با پادتن معروف به "hMAb159" درمان کردند. آنها برای حذف GRP78 از سطح سلول موش ها بدون عوارض جانبی، این پادتن را به کار بردند.
یافته های به دست آمده، پژوهشگران را به این نتیجه رساند که شاید روش هایی مانند استفاده از hMAb159 برای حذف GRP78 از سطح سلول، بتواند به کاهش عفونت ناشی از کروناویروس کمک نماید و شدت کووید-۱۹ را در بیماران کم کند.

درمان کووید-۱۹ با کمک GRP78
سلول های سالم برای عملکرد طبیعی خود، به مقداری GRP78 نیاز دارند اما سلول های تحت فشار مانند سلول های مبتلا به ویروس یا سرطان، به مقدار بیشتری از GRP78 برای زنده ماندن و تکثیر شدن نیازمند هستند. در نتیجه، درمان هایی که میزان GRP78 را کم می کنند، می توانند از شدت عفونت کروناویروس کم کنند و بدون عوارض جانبی گسترش یابند.
بااینکه در این پژوهش از پادتن hMAb159 استفاده شده است اما پژوهشگران باور دارند که می توان از عوامل دیگری نیز برای کاهش GRP78 یا میزان فعالیت آن بهره برد تا راهکارهای بالقوه ای برای هدف قرار دادن GRP78 ارائه شوند.
این پژوهش، در "Journal of Biological Chemistry" به چاپ رسید.
منبع:

1400/03/05
23:20:01
0.0 / 5
597
تگهای كشف یك هدف درمانی جدید برای مقابله با كووید-۱۹: پژوهش , تولید , دانشگاه , سیستم
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم