فیزیكدانان موفق به شكست سرعت نور شدند!

فیزیكدانان موفق به شكست سرعت نور شدند!

به گزارش بیست و یکم یک فوتون نور با سرعتی حدود ۳۰۰ هزار کیلومتر بر ثانیه حرکت می کند و در حالیکه به نظر می آید این قاعده هیچگاه نقض نمی گردد، گونه های دیگری از نور وجود دارند که از این قوانین پیروی نمی کنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، فیزیکدانان مدت هاست با سریع ترین پالس های نوری کار می کنند و سرعت آنها را افزایش یا کم می کنند، برای انجام چنین کارهایی آنها از گازهای اتمی سرد و الیاف نوری استفاده می نمایند. دستکاری آنها شاید سبب افزایش سرعت ما در مسافرت به ستاره ها نشود اما می تواند به ما در رسیدن نوع جدیدی از فناوری لیزر کمک نماید.
حالا محققان آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور(Lawrence Livermore) در کالیفرنیا و دانشگاه روچستر(Rochester) در نیویورک این پالس ها را درون مجموعی از ذرات آبستن با حرارت بالا قرار دادند و سرعت امواج نور را از یک دهم سرعت معمول نور به بیشتر از ۳۰ درصد سرعت نور بالا بردند.
محققان با حذف الکترون ها از جریان یون های هیدروژن و هلیوم به وسیله ی لیزر موفق به تغییر "سرعت گروه" پالس های نوری شدند. سرعت گروه، سرعتی است که بسته موج با آن سرعت در محیط منتشر می شود.
به صورت نظری این آزمایش به توضیح فیزیک پلاسما کمک می نماید و محدودیت هایی در دقت مدلهای کنونی بوجود می آورد.
آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور مرکز بعضی از قابل توجه ترین فناوری های لیزر جهان است.
این تحقیقات شاید نتواند به سفر سریع تر ما در فضا کمک نماید اما این کشفیات ما را به آینده ای که آرزو داریم نزدیک تر می کند.1400/03/02
13:02:05
0.0 / 5
665
تگهای فیزیكدانان موفق به شكست سرعت نور شدند!: آزمایش , تحقیقات , دانشگاه , فناوری
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بیست و یکم