پیش گیری از مبتلاشدن به بیماریهای تنفسی با دویدن بیشتر

پیش گیری از مبتلاشدن به بیماریهای تنفسی با دویدن بیشتر

خراسان رضوی حیرت انگیز نیست که ورزش سبب زندگی سالم می شود و هم اکنون، پژوهشگران جزییات بیشتر این سودمندی را شناسایی نمودند. پژوهشگران انجمن رادیولوژی آمریکا گزارش می دهند که ورزش با خطر طولانی مدت کاهش برونشکتازی، بیماری بالقوه جدی مجاری تنفسی مرتبط می باشد.


به نقل از نیوز، برونشکتازی موجب ایجاد چرخه های التهابی گوناگون و تکراری می شود که می تواند به مجاری تنفسی لطمه برساند و موجب بزرگ شدن، زخم شدن و عدم توانایی پاک کردن مخاط شود. همه این موارد می تواند بیماران را بسیار مستعد مبتلاشدن به عفونت کند و با افزایش سن و وجود سایر شرایط زمینه ای مانند فیبروز کیستیک (بیماری ارثی غدد تولیدکننده مخاط و سایر غدد برون ریز بدن) این خطر افزایش می یابد. علاوه بر این، هنوز هیچ درمانی برای بیماری برونشکتازی شناخته نشده است.
پزشکان چگونه برونشکتازی را تشخیص می دهند؟
هرچند برخی افراد به این بیماری مبتلا هستند اما علایم ظاهری ندارند و معمولا پزشکان برای تشخیص این بیماری از سی تی اسکن استفاده می نمایند.
با این وجود، تا حالا روش های کاهش خطر مبتلاشدن به برونشکتازی تا حد زیادی بصورت معما باقی مانده است. بنابراین، گروه تحقیقاتی برای یافتن پاسخ سوالات خود تلاش و داده های جمع آوری شده مطالعه طولانی مدت بیماری عروق کرونر در بزرگسالان جوان (CARDIA) را تجزیه وتحلیل کردند. CARDIA برای نخستین بار در سال ۱۹۸۴ افتتاح شد تا عوامل خطر بیماری عروق کرونر را در بزرگسالان جوان بررسی کند.
در کل، این مجموعه داده ۲۰۷۷ بزرگسال سالم را در سنین ۱۸ تا ۳۰ سال شامل می شد. شرکت کنندگان طی یک دوره ۳۰ ساله بوسیله آزمایش های آمادگی جسمانی و سی تی اسکن ردیابی شدند.
محقق ارشد این تحقیق، آلخاندرو آ. دیاز، استادیار پزشکی دانشکده پزشکی هاروارد و دانشیار در بخش پزشکی مراقبت های ریوی بیمارستان بریگام و زنان بوستون اظهار نمود: «ما از تناسب اندام قلبی تنفسی سال صفر و سال ۲۰ همین طور مدت زمان ورزش در تردمیل و برونشکتازی مشخص شده بر روی سی تی اسکن قفسه سینه استفاده و ارزیابی کردیم که آیا اختلاف در طول تردمیل بین سال صفر و ۲۰ با برونشکتازی در سی تی اسکن در سال ۲۵ ارتباط دارد یا خیر».
در میان کل این گروه، ۲۰۹ نفر (۹.۶ درصد) تا سال ۲۵ مبتلا به برونشکتازی شدند. با این وجود، حفظ تناسب قلبی تنفسی احتمال برونشکتازی در سی تی اسکن را در سال ۲۵ کم کرد.»
دکتر دیاز توضیح داد: «در یک مدل تنظیم شده، یک دقیقه زمان بیشتر قرار داشتن بر روی تردمیل بین سال صفر تا ۲۰ با ۱۲درصد احتمال پایین تر برونشکتازی در سی تی اسکن سال ۲۵ و حفظ تناسب اندام در سنین میانسالی با احتمال کمتر برونشکتازی همراه است».


چگونه ورزش از بیماری جلوگیری می کند؟
پژوهشگران در مورد ارتباط بین تناسب قلب و ریه با برونشکتازی، نظریه های کمی دارند. تناسب قلبی تنفسی، موجب کاهش سطح التهاب در ریه ها می شود و احیانا به جلوگیری از برونشکتازی کمک می نماید. علاوه بر این، تناسب قلب و ریه بطور پیوسته خطر مبتلاشدن به سایر بیماریهای در رابطه با برونشکتازی مانند آسم و ذات الریه را می کاهد یا ممکنست پاکسازی مخاط را برای مجاری هوایی آسان کند.
لازم به ذکر است، در این تحقیق میزان برونشکتازی بالاتر از مطالعات قبلی دیده شده است. پژوهشگران می گویند: این مورد نشان می دهد، سی تی اسکن خصوصاً در تشخیص برونشکتازی موثر است.
محقق این تحقیق اضافه کرد: نتایج این مطالعه نشان می دهد، تشخیص برونشکتازی با سی تی اسکن ممکنست بیشتر از آنچه قبلا تصور شده امکان پذیر باشد. با این وجود، هنوز نتایج بالینی یافتن برونشکتازی در سی تی اسکن در افراد بدون علایم یا با علایم خفیف مشخص نشده است.»
دکتر دیاز نتیجه گیری کرد: «این نتایج فواید تناسب اندام برای سلامتی انسان را بیشتر می کند، در صورتیکه یک سبک زندگی بی تحرک یک بیماری همه گیر جهانی است اما نقش تناسب اندام بعنوان ابزاری برای حفظ سلامت ریه را برجسته می کند. راه های تنفسی با آنچه در هر دقیقه تنفس می نماییم به چالش کشیده می شوند و تناسب اندام می تواند به حفظ سلامت ریه در مقابل لطمه ها کمک کند».
نتایج این تحقیق در نشریه Radiology منتشرشده است.1400/02/28
14:21:29
0.0 / 5
616
تگهای پیش گیری از مبتلاشدن به بیماریهای تنفسی با دویدن بیشتر: آزمایش , پژوهش , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
بیست و یکم