ناسا یك قدم به یافتن موثرترین راه آبیاری گیاهان در فضا نزدیك شد

ناسا یك قدم به یافتن موثرترین راه آبیاری گیاهان در فضا نزدیك شد

به گزارش بیست و یکم اطمینان حاصل کردن از اینکه گیاهان مواد مغذی مورد نیازشان را از راه آبیاری به دست می آورند همیشه برای کشاورزان در زمین و همینطور برای فضانوردان در فضا چالش برانگیز بوده است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، اداره ی کل ملی هوانوردی و فضا(ناسا) بعد از اتمام پروژه ی "مدیریت آبرسانی به گیاهان(Plant Water Management) حالا یک قدم به ایجاد موثرترین راه آبرسانی و هوادهی به گیاهان در فضا نزدیک شده است. این پروژه بخشی از تحقیقات تأمین غذا برای فضانوردان در سفرهای طولانی مدت به ماه و مریخ است. تایلر هچ (Tyler Hatch) دانشمند این پروژه می گوید: ناسا در گذشته نشان داده است که پرورش گیاهان در فضا بعنوان منبع غذایی از منظر باغبانی امکانپذیر است.
در پروژه های پیشین فضانوردان دریافتند که یکی از اشکالات پرورش گیاهان در فضا، رساندن آب و هوا به ریشه ی آنها در شرایط بی وزنی است چونکه ریشه ها در فضا به شکل متفاوتی رشد می کنند.
هچ و گروهش با زیست گیاه شناسان در مرکز فضایی کندی ناسا کار کردند تا نیازهای گیاهان و مشکلاتی که بر سر راه رشد گیاهان در فضا وجود دارد را بیابند.
محققان بر روی دو راه اصلی آبرسانی به گیاهان متمرکز شدند. نخستین راه روش سنتی استفاده از خاک بود و روش دوم "آب کشت" بود. در این روش از خاک استفاده نمی گردد و گیاه درون آب قرار می گیرد.
محققان از گیاهان شبیه سازی شده برای انجام این آزمایش استفاده کردند چونکه استفاده از گیاهان واقعی به دلیل طول عمر آنها، کاری چالش برانگیز است. محققان از پارچه نمدی، فوم و اسفنج برای ساخت گیاه مصنوعی استفاده کردند ازاین رو نیازی به استفاده از گیاه واقعی نبود.


استفاده از آب میوه که دارای مواد مغذی و شکر است به شبیه سازی شرایط موجود در گیاهان روی زمین کمک کرد. همینطور رنگ آن هنگام جذب شدن به سادگی قابل مشاهده بود.
داده های به دست آمده بر روی خصوصیت های ظاهری آزمایش و سرعت جذب مواد مغذی توسط گیاه تمرکز داشت. دوربین ها هم این فرآیند را ضبط کردند.
مرحله نخست ی عملیاتی پروژه ی "مدیریت آبرسانی به گیاهان" در ایستگاه فضایی، اواخر ماه فوریه به پایان رسید. محققان اطلاعات ارزشمندی به دست آوردند و امیدوارند در آینده آزمایش های بیشتری انجام دهند.1400/02/27
18:42:18
0.0 / 5
619
تگهای ناسا یك قدم به یافتن موثرترین راه آبیاری گیاهان در فضا نزدیك شد: آزمایش , تحقیقات , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیست و یکم