دارویی كه مقاومت در مقابل آنتی بیوتیك را از بین می برد

دارویی كه مقاومت در مقابل آنتی بیوتیك را از بین می برد

به گزارش بیست و یکم محققان برای نخستین بار دارویی تولید کرده اند که می تواند با تحریک مولکول های سمی باکتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک ها، آنها را از بین ببرد.به گزارش بیست و یکم به نقل از نیواطلس، باکتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک ها معروف به سوپرباگ ها باعث نگرانی جدی پزشکان شده اند؛ چونکه نابودی آنها با داروهای موجود غیر ممکن شده است. پیشبینی می شود در صورت عدم حل این مشکل تا سال ۲۰۵۰ شاهد مرگ روزانه ۱۰ میلیون نفر بنابراین باشیم.
پژوهشگران دانشگاه جرجیا برای حل این مشکل به استفاده از مولکول های سمی خود سوپرباگ ها متوسل شده اند و بدین منظور دارویی ویژه ابداع نموده اند. این مولکول ها که کاردیولیپین نام دارند در صورت نابودی و عدم تکثیر سبب از بین رفتن سوپرباگ های خطرناک و بیماری زایی مانند E. coli می شوند.
داروی ساخته شده برای نابودی کاردیولیپین کاری می کند که سم این مولکول از داخل سوپرباگ ها به سطح آنها منتقل نشود. در عوض این سطح در درون سوپرباگ پخش شده و خود آنرا از بین می برد.
در صورت مقاومت سوپرباگ ها هم غشای محافظ آنها در جریان این فرآیند تا حدی تضعیف می شود که با استفاده از آنتی بیوتیک های عادی قابل نابودی است.
انتظار می رود با تکمیل مطالعات در این حوزه امکان تولید انبوه داروی مذکور در آینده نه چندان دور فراهم گردد.

1400/02/24
13:05:29
0.0 / 5
601
تگهای دارویی كه مقاومت در مقابل آنتی بیوتیك را از بین می برد: ابداع , پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بیست و یکم