نمونه هایی از یك سیارك ۴ و نیم میلیارد ساله در راه بازگشت به زمین

نمونه هایی از یك سیارك ۴ و نیم میلیارد ساله در راه بازگشت به زمین

بیست و یکم: نخستین ماموریت جمع آوری نمونه از یک سیارک ناسا به انتها رسید و نمونه سنگ های جمع آوری شده در حال بازگشت به زمین هستند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، کاوشگر "اسیریس-رکس"(OSIRIS-Rex) در روز ۱۰ مه(۲۰ اردیبهشت) سفر ۲.۳ میلیارد کیلومتری خودرا به زمین را شروع کرد و کپسول حاوی نمونه ها در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۳ در صحرای یوتا فرود خواهد آمد.
این کپسول دارای نمونه هایی دست نخورده از سیارکی نزدیک به زمین به نام بنو(Bennu) است که در اکتبر ۲۰۲۰ جمع آوری شده است.
این فضاپیما در ساعت چهار بعداز ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی موتورهای رانش گر خودرا برای مدت هفت دقیقه روشن کرد. این مانور سرعت آنرا تغییر داد و به ۹۵۸ کیلومتر بر ساعت رساند که در مسیری جدید برای حرکت به سمت زمین قرار بگیرد.
ماموریت ۸۰۰ میلیون دلاری "اسیریس-رکس" در سال ۲۰۱۶ شروع شد و این کاوشگر در ماه دسامبر ۲۰۱۸ به سیارک "بنو" رسید.


این کاوشگر برای مدتی سنگ های غنی از کربن این سیارک را مورد بررسی قرار داد و بهترین مکان برای نمونه برداری را جستجو کرد."اسیریس-رکس" در اکتبر ۲۰۲۰ مقدار زیادی خاک و شن و ماسه جمع آوری کرد. این میزان به قدری زیاد بود که سیستم نمونه برداری کاوشگر نتوانست به درستی بسته شود.
گروه پژوهشگران این ماموریت میزان نمونه های جمع آوری شده را تخمین زدند اما انجام این مانور احیانا سبب شده مقداری از آن از دست برود بدین سبب ما بطور دقیق از میزان نمونه هایی که به زمین می آیند اطلاع نداریم. اما اعضای گروه مسئول این ماموریت می گویند که دست کم ۶۰ گرم نمونه از سطح این سیارک به زمین خواهد آمد.
"بنو" یک سیارک اولیه غنی از کربن است و دانشمندان معتقدند این سیارک طی برخوردهای بی شمار میزان زیادی آب و مواد آلی به زمین رسانده است. بعد از آن که این نمونه ها به زمین برسد دانشمندان آنها را برای یافتن پاسخ به سوالاتی اساسی بررسی می کنند.
دانته لورتا (Dante Lauretta) محقق اصلی این ماموریت اظهار داشت: ما می خواهیم بفهمیم چگونه زمین تبدیل به سیاره ای سکونت پذیر شده است و این مواد آلی که منشا حیات هستند چگونه به سیاره ما رسیده اند.


به قول اعضای این ماموریت، سیارک "بنو" بطور بالقوه سیارک خطرناکی است بدین سبب بررسی آن به برنامه های "دفاع از سیاره زمین" نیز کمک می نماید. بطور مثال با بررسی آن پژوهشگران در می یابند چگونه سیارک ها در فضا حرکت می کنند و می توانند مسیرهای حرکت سیارک ها که زمین را تهدید می کنند تخمین بزنند.
علاوه بر این این ماموریت به معدن چیان آینده ی فضا کمک می نماید تا بفهمند سیارک های این چنینی چه مقدار آب و سایر منابع در خود دارند.
منبع:

1400/02/21
22:06:32
0.0 / 5
670
تگهای نمونه هایی از یك سیارك ۴ و نیم میلیارد ساله در راه بازگشت به زمین: پژوهش , سیاره , سیستم , فضاپیما
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم