تصاویر هولوگرام حالا می توانند در هوا حركت كنند

تصاویر هولوگرام حالا می توانند در هوا حركت كنند

به گزارش بیست و یکم متخصصان فناوری هولوگرام حالا می توانند تصاویری واقعی ایجاد کنند که در هوا حرکت می کنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، گروه تحقیقات هولوگرافی دانشگاه "بریگام یانگ"(Brigham Young) دریافته اند که چگونه میتوان تصاویر واقعی هولوگرامی ایجاد کرد که در هوا حرکت کنند.
محققان با الهام از داستان های علمی-تخیلی، جنگ ها و تعاملات میان نسخه های کوچک شخصیت های آن داستان ها مهندسی کردند که میتوان آنها را با چشم غیر مسلح مشاهده کرد.
"دن اسمالی" استاد مهندسی برق در دانشگاه "بریگام یانگ" اظهار داشت: آنچه شما در این صحنه هایی که ما بوجود آورده ایم، می بینید، واقعی است و هیچ چیزی به صورت کامپیوتری تولید نمی گردد. این کار مانند آنچه در فیلمها اتفاق می افتد، نیست که این نورها در فضای فیزیکی وجود نداشته باشند، بلکه همه اینها واقعی هستند و اگر از هر زاویه ای به آنها نگاه کنید، می بینید که در فضای واقعی وجود دارند.
این جدید ترین کار "اسمالی" و تیم محققان وی است. وقتی آنها سه سال پیش متوجه شدند که چگونه میتوان اجسام را بدون صفحه پس زمینه و به صورت شناور و آزاد در فضا ترسیم کرد، توجه بین المللی را به خود جلب کردند.
این روش که "نمایشگرهای دام نوری" نامیده می شود، با به دام انداختن یک ذره در هوا توسط پرتوی لیزر ایجاد می شود و سپس آن ذره را به اطراف حرکت می دهند و یک مسیر حاصل از نور لیزر پشت سر ذره باقی می ماند که در هوا معلق است. در واقع میتوان اظهار داشت که یک چاپگر سه بعدی برای نور است.
پروژه جدید این گروه تحقیقاتی که با کمک مالی بنیاد ملی علوم "CAREER" تأمین شده است، حالا به مرحله بعدی می رود و انیمیشن های ساده را در هوای کم تراکم تولید می کند. این کار، زمینه را برای یک تجربه همه جانبه فراهم می آورد که در آن افراد می توانند با اشیای مجازی هولوگرافی در حالیکه در روبروی چشم آنها در فضای واقعی وجود دارند، تعامل داشته باشند.
"اسمالی" اظهار داشت: در اکثر نمایشگرهای سه بعدی نیاز است که به صفحه نمایش نگاه شود، اما فناوری ما به ما امکان می دهد تصاویری شناور در فضا بسازیم که البته فیزیکی هستند، نه یک سراب یا توهم. این فناوری می تواند ایجاد محتوای متحرک پر جنب و جوش را که به اطراف می چرخد، ​ ممکن کند.
"اسمالی" و تیمش در مقاله جدیدی که در ماه جاری در مجله Nature Reports انتشار یافته جزئیات این پیشرفت و موفقیت های اخیر خویش را عرضه می دهند.
کار آنها بر یک عامل محدود کننده در نمایشگرهای دام نوری غلبه می کند؛ جایی که این فناوری فاقد توانایی نمایش تصاویر مجازی است و "اسمالی" و تیمش نشان می دهند که میتوان با استفاده از یک نورافکن پس زمینه، تصاویر مجازی را شبیه سازی کرد.
"اسمالی" اظهار داشت: ما می توانیم چند ترفند فانتزی را با اختلاف منظر حرکتی انجام دهیم و می توانیم نمایشگر را بسیار بزرگ تر از آنچه که از نظر فیزیکی هست، نشان دهیم. این روش به ما امکان می دهد تا توهم یک نمایشگر بسیار عمیق تر را حتی از نظر نظریه به اندازه یک نمایشگر بی نهایت ایجاد نماییم.
منبع:

1400/02/21
10:54:51
0.0 / 5
653
تگهای تصاویر هولوگرام حالا می توانند در هوا حركت كنند: تحقیقات , تولید , دانشگاه , فناوری
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیست و یکم