تولید نانوماده ای برای ضدباكتری كردن كاشی ها

تولید نانوماده ای برای ضدباكتری كردن كاشی ها

بیست و یکم: یک شرکت دانش بنیان با تولید نانوماده اکسید روی یک محصول کاربردی برای حفظ سلامت در محیط های درمانی ارائه نمود.به گزارش بیست و یکم به نقل از معاونت علمی و فناوری، بشرا قنبری شوهانی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: باتوجه به اهمیت و ظرفیت های بزرگ شکل گرفته در کشورمان در حوزه نانو فناوری، این شرکت در این عرصه فعالیت می کند و محصولاتی را مبتنی بر نانو مواد تولید می کند. یکی از تولیدات این مجموعه، نانو ماده اکسید روی است.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان اضافه کرد: این ماده خاصیت آنتی باکتریال دارد و در محصولات مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. در محیط های درمانی، حمام و آشپزخانه به سبب رطوبت فضای مناسبی برای رشد انواع قارچ ها و باکتری ها ایجاد می شود، با تولید کاشی های آنتی باکتریال، این باکتری ها از بین می روند و محیط، بهداشتی و تمیز باقی می ماند.
قنبری شوهانی ضمن توضیح کارهای علمی صورت گرفته در این مجموعه اظهار داشت: نانو ماده اکسید روی با لعاب به کار رفته در کاشی ممزوج می شود و در کارخانه های کاشی سازی، محصول نهایی، یعنی کاشی ضد باکتری تولید می شود. این محصول بوسیله دانشگاه تهران و آزمایشگاه میکروبیولوژی این دانشگاه آزمایش شد و مشخص شد تا ۹۹ درصد از باکتری های موجود را از بین می برد.
این فعال دانش بنیان در ادامه باتوجه به زمینه های موجود در کشور برای بسط استفاده از نانوموادها، اظهار داشت: مشتری نهایی نیز می تواند یک تکه از کاشی را به آزمایشگاه عرضه نماید و آنها نیز یک آزمایش ساده روی آن انجام می دهند تا از نتیجه کار و کیفیت محصول مطمئن شود. البته مصرف این محصول محدود به کاشی نیست و در محیط ها و محصولات گوناگونی قابلیت استفاده دارد.
قنبری شوهانی، اضافه کرد: حالا این مجموعه در حال فعالیت بر روی پروژه تولید چرم آنتی باکتریال است. این چرم برای مثال می تواند برای تولید کفش های ضدباکتری به کار رود. کفش آنتی باکتریال علاوه بر افزایش بهداشت پا، از تولید بوی بد نیز جلوگیری می کند.
وی همین طور بیان کرد: این مجموعه در مرکز نوآوری دانشگاه فرودسی مستقر است و شرکتی برآمده از دل دانشگاه شمرده می شود. هم اکنون نیز در تلاش هستیم تا با بهره گیری از نانو فناوری، سبد محصولات دانش بنیان و فناور خودرا متنوع تر سازیم.

1400/02/19
21:18:50
0.0 / 5
628
تگهای تولید نانوماده ای برای ضدباكتری كردن كاشی ها: آزمایش , تولید , دانش بنیان , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بیست و یکم