این سنسور پوشیدنی نشتی گاز را تشخیص می دهد

این سنسور پوشیدنی نشتی گاز را تشخیص می دهد

به گزارش بیست و یکم حوادث در ارتباط با نشت گاز مانند نشت گازهای سمی در کارخانه ها، نشت مونوکسید کربن از دیگ های بخار و یا خفگی در اثر گازهای سمی هنگام تمیز کردن فضاهای بسته سبب به خطر افتادن جان خیلی از افراد و مرگ آنها می شود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از یورک الرت، ساخت سنسوری که می تواند به سرعت وجود گاز سمی یا مواد شیمیایی را تشخیص دهد، برای بهداشت عمومی، نظارت بر محیط زیست و بخش های نظامی اهمیت بسیاری دارد.
اخیرا تعدادی از پژوهشگران در دانشگاه علم و فناوری پوهانگ(POSTECH )حسگر پوشیدنی ارزان و کوچکی ساخته اند که بلافاصله فرد را از وجود گاز آگاه می کند.
یک گروه تحقیقاتی مشترک به رهبری پروفسور جونسوک رو(Junsuk Rho) از دپارتمان مهندسی مکانیک و شیمی و دکتر اینکی کیم(Inki Kim) از دپارتمان مهندسی مکانیک به همراه پروفسور یونگ-کی کیم(Young-Ki Kim) و دانشجوی دکترا وون-سیک کیم(Won-Sik Kim) از دپارتمان مهندسی شیمی در دانشگاه پوهانگ برای ساخت این سنسور یک رابط را با کریستال مایع حساس به گاز ترکیب کردند و سنسوری ساختند که می تواند هنگام تشخیص گازهای خطرناک هشداری بصری هولوگرافیک به فرد بدهد.
نتایج این تحقیقات در مجله ی Science Advances در روز هفتم آوریل منتشر گردید.
برای آن دسته از افرادی که در مکان های خطرناک مانند کارخانه های پتروشیمی کار می کنند سنسورهای گاز حیاتی هستند اما با این وجود دستگاههای سنجش گاز زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند چونکه قیمت آنها گران است که علت آن، هزینه ی بالای ساخت آنها توسط دستگاههای الکترونیکی و ماشین آلات پیچیده است. علاوه بر آن سنسورهای تجاری محدودیت هایی هم دارند، همچون استفاده دشوار، حمل و نقل سخت و سرعت واکنش پایین.
برای رفع این مشکلات محققان از یک رابط استفاده کردند این رابط بعنوان یک دستگاه نوری آینده شناخته می شود که می تواند با کنترل ضریب شکست نور سبب ناپدید شدن اجسام شود. از این رابط در ایجاد تصاویر سه بعدی استفاده می شود.
سنسور گازی که این گروه ساختند تنها چند ثانیه بعد از تشخیص گاز، هشداری هولوگرافیکی به فرد می دهد و علاوه بر آن این سنسور نیازی به دستگاههای مکانیکی یا الکترونیکی خارجی ندارد. محققان الکل ایزوپروپیل را بعنوان گازی خطرناک، هدف قرار دادند. این گاز ماده ای سمی است و می تواند سبب درد معده، سردرد، سرگیجه و حتی سرطان خون شود.
این سنسور توانست حتی میزان کمی از گاز در حدود ۲۰۰ PPM را تشخیص دهد. علاوه بر این محققان یک روش چاپ یک مرحله ای نانوکامپوزیت ساختند که میتوان با آن سنسورهای انعطاف پذیر و پوشیدنی تولید کرد. پیش تر این سنسور بر روی یک بستر سخت ساخته شده بود. با این روش میتوان این سنسور را مانند یک برچسب بر روی عینک های ایمنی متصل کرد تا هنگام تشخیص گاز اخطار دهد. همینطور میتوان آنرا با عینک های AR هوشمند شرکتهای اپل، سامسونگ، گوگل و فیس بوک ترکیب کرد.
گروه محققان در حال ساخت یک سنسور محیطی با عملکرد بالا هستند که می تواند نوع و میزان غلظت گازها و مواد شیمیایی در محیط را با یک اخطار هولوگرافیک اعلام نماید. آنها همینطور در حال مطالعه ی روش هایی برای رمزگذاری تصاویر مختلف هولوگرافیک هستند. اگر این تحقیقات با موفقیت پیش برود می تواند به کاهش حوادث ناشی از نشت گاز و مواد شیمایی کمک نماید.
پروفسور جانسوک رو می گوید: این حسگرها اخطار بصری بهتری به نسبت هشدارهای صوتی یا نوری فراهم می کنند و برای محیط هایی که آلودگی صوتی و نوری در آنها زیاد است موثرتر هستند.1400/01/29
21:05:11
0.0 / 5
749
تگهای این سنسور پوشیدنی نشتی گاز را تشخیص می دهد: اپل , الكترونیكی , پژوهش , تحقیقات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم