انقلاب در مشاهده حیات گیاهان با یك حسگر زیستی جدید

انقلاب در مشاهده حیات گیاهان با یك حسگر زیستی جدید

بیست و یکم: یک حسگر زیستی جدید به ما اجازه می دهد دقیقا آنچه که زندگی را تشکیل می دهد،  ببینیم.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک هورمون گیاهی ساخته شده در نوک ساقه نقش مهمی در هماهنگی خیلی از روندهای رشد و رفتاری در چرخه های زندگی گیاه دارد که به آن "آکسین"(auxin) می گویند.
"آکسین" از آغاز رشد جنینی تا رشد ریشه، خویش را به گیرنده های خاص هسته سلول متصل می کند که منجر به فعال شدن یک سیگنالینگ می شود که واکنش گیاه به تحریکات خارجی را هماهنگ می کند.
حالا دانشمندان موسسه زیست شناسی تکاملی "ماکس پلانک" در توبینگن آلمان و دانشگاه "بایروت" آلمان ابزاری ابداع نموده اند که امکان مشاهده زنده و در لحظه "آکسین" را در سلول های گیاهان زنده فراهم می آورد.
این یک دستاورد شگرف و چشم گیر است، چونکه تقریباً بعد از یک قرن از کشف "آکسین" حالا میتوان برای نخستین بار آنرا در لحظه مشاهده کرد.
بر مبنای مطالعه انتشار یافته در مجله Nature، محققان آلمانی توانستند توزیع مجدد "آکسین" را با استفاده از یک سنسور زیستی جدید مشاهده کنند.
این ابزار جدید که "آکسن"(AuxSen) نامیده می شود، مبتنی بر "سرکوبگر تریپتوفان ای. کولی" است که یک عامل رونویسی در تنظیم متابولیسم اسیدهای آمینه است. این همان اتصال دهنده ای است که مخصوص "آکسین" ساخته شده است. هدف محققان مشاهده توزیع "آکسین" با داشتن گیاهانی بود که پروتئینی تولید می کنند که در صورت وجود "آکسین" می درخشند.
هنگامی که گروه اتصال آکسین با پروتئین های فلوئورسنت انتخاب شده متصل شدند، محققان توانستند آنرا بعنوان سیگنال انتقال انرژی فلوئورسنس بازخوانی کنند.
این کار محققان را قادر می سازد تا از راه ابزار "AuxSen" به نظارت زنده بر غلظت "آکسین" در طول عمر گیاه بپردازند.
"برت هوکر" و "جرد یورگنز" دو محقق ارشد این مطالعه می گویند: ما نشان داده ایم که افزایش و کاهش غلظت آکسین را میتوان در لحظه در بافت گیاه مشاهده کرد، کاری که تابحال امکان پذیر نبود. علاوه بر این، "AuxSen" آکسین را در مناطق زیر سلولی نشان داده است که روش های رصد غیر مستقیم به آنها دسترسی ندارند.
آنها تاکید کردند: هدف حالا بهبود کاربردهای احتمالی این ابزار برای حل سایر مشکلات بیولوژیکی با بهینه سازی سیستم ها و استفاده از پروتئین های فلوئورسنت با خصوصیت های مختلف است. ما حالا مواد لازم برای انجام این کار را به جامعه علمی عرضه کرده ایم.
منبع:

1400/01/27
16:04:46
0.0 / 5
707
تگهای انقلاب در مشاهده حیات گیاهان با یك حسگر زیستی جدید: ابداع , تولید , حسگر , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم