درمان سرطان تیروئید با گرما!

درمان سرطان تیروئید با گرما!

بیست و یکم: تعدادی از محققان در مطالعه اخیرشان از انجام روشی جدید برای درمان سرطان تیروئید آگاهی داده اند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی اُ، محققان بعد از انجام یک آزمایش موفقیت آمیز به این نتیجه رسیده اند که شکل خاصی از سرطان تیروئید را می توان با گرما درمان کرد.
"میکروکارسینومای پاپیلاری"(Papillary microcarcinoma) نوعی سرطان تیروئید است که قطر تومور در آن کمتر از یک سانتی متر است. گرچه در این موارد عمل جراحی می تواند یکی از گزینه های درمانی باشد اما بهترین گزینه نیست چونکه انجام عمل می تواند بر اندام های دیگر تأثیر بگذارد. علاوه بر این برای انجام جراحی تیروئید می بایست یک برش در گردن ایجاد شود که بیماران به سبب آنکه این مساله بر زیبایی ظاهری آنها تاثیر می گذارد ترجیح می دهند این عمل را انجام ندهند.
این آزمایش توسط پژوهشگران دانشگاه ایالتی میلان و انستیتوی انکولوژی اروپا(IEO) در میلان ایتالیا با هدف درمان این نوع سرطان به روشی کمتر تهاجمی انجام شد.
پژوهشگران این مطالعه گروهی متشکل از ۱۳ بیمار را تحت درمان با فرکانس رادیویی یا فرسایش لیزر یا فرسایش حرارتی(thermal ablation) قرار دادند. یعنی در این روش تومور به شکلی گرم می شود که از بین می رود. یک سوزن خاص و فوق العاده نازک بوسیله هدایت امواج فراصوت و تحت بی حسی موضعی وارد تومور می شود. تومور با انرژی گرمایی مورد هدف قرار می گیرد و این در حالیست که بافت سالم اطراف آن حفظ می شود.
"جیووانی مائوری"(Giovanni Mauri) محقق این مطالعه اظهار داشت: در بیماران تحت درمان با فرسایش حرارتی، ما موفق به حذف کامل تومور بدون هیچ نوع عارضه ای شده ایم. این روش به قدری دقیق است که در عملکرد غده تیروئید هیچ خللی ایجاد نمی نماید. این درمان در کلینیک سرپایی انجام شد. مائوری افزود که بعد از انجام این عمل، هیچ بیماری مجبور به انجام درمانی دیگر برای جایگزینی هورمون نشد.
مدت هاست که از فرسایش حرارتی برای درمان انواع مختلف تومورها(کبد، کلیه، ریه) استفاده می شود اما کاربردهای آن روی گردن یک پیشرفت نوین و جدید است.
نتایج این مطالعه درمجله "Frontiers in Endocrinology" منتشر گردید.
منبع:

1399/11/25
23:37:19
0.0 / 5
549
تگهای درمان سرطان تیروئید با گرما!: آزمایش , پژوهش , دانشگاه , كاربر
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم