عكسبرداری از محل فرود آپولو 15در ماه از روی زمین!

عكسبرداری از محل فرود آپولو 15در ماه از روی زمین!

دانشمندان با ارسال سیگنال راداری قدرتمند به ماه تصویری قابل توجه از محل فرود آپولو ۱۵ ثبت کردند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، طبق بیانیه ی انتشار یافته از رصدخانه ملی رادیویی آمریکا(NRAO)، کانال کم قطر و پیچ خورده ای که از میان عکس می گذرد، هادلی رایل(Hadley Rille) منطقه ای در ماه است که در اثر فعالیتهای آتش فشانی و احیانا در اثر تخریب یک دالان گدازه بوجود آمده است. دهانه ی نزدیک به این ماه دره، هادلی c نام دارد که یک دهانه ی آتش فشانی با قطر ۳.۷ مایل (۶ کیلومتر) است.
دانشمندان دو سال را صرف توسعه ی فناوری کردند تا بتوانند از روی زمین چنین تصاویر با کیفیت و با جزئیاتی از ماه بگیرند. و الان آنها قادرند تصاویری از اجرام روی ماه به کوچکی ۱۶.۴ فوت(۵ متر) بگیرند آن هم از فاصله ی ۲۳۸.۸۵۵ مایلی(۳۸۴.۴۰۰ کیلومتری).
در آینده محققان قصد دارند این فناوری را توسعه دهند تا بتوانند سیگنال های راداری را به نقاط دورتر منظومه ی شمسی بفرستند و از اورانوس و نپتون که در نزدیک ترین حالت اورانوس در فاصله ی ۱.۶ میلیارد مایلی( ۲.۶ میلیارد کیلومتر) و نپتون در فاصله ی ۲.۷ میلیارد مایلی (۴.۳ میلیارد کیلومتر) از زمین قرار دارند عکس بگیرند.
کارن اونیل (Karen O'Neil) رئیس رصدخانه ی گرین بنک(Green Bank) در ویرجینیای غربی در بیانیه ی رصدخانه ملی رادیویی آمریکا اظهار داشت: این سیستم می تواند جهشی رو به جلو در علم رادار ایجاد نماید و به ما کمک نماید تا بخش هایی از منظومه ی شمسی که هیچگاه دیده نشده است را رصد نماییم آن هم از روی زمین.


اما این فناوری چگونه کار می کند؟
دانشمندان یک فرستنده ی راداری را به رادیو تلسکوپ گرین بنک وصل کردند. این تلسکوپ بزرگترین رادیو تلسکوپ قابل هدایت در زمین است که با مجهز شدن و قرار گرفتن به سمت ماه می تواند سیگنال های راداری را به سطح ماه بفرستد. سپس این سیگنال ها به سمت زمین بازگشتند و توسط مجموعه تلسکوپ هایی که در ایالات متحده قرار دارند و آنتن و دیش های بزرگی دارند به نام "آرایه خط پایه بسیار بزرگ" جمع آوری شدند.
رصدخانه ملی رادیویی آمریکا و رصدخانه گرین بانک و شرکت Raytheon Intelligence & Space که رادار فرستنده را ساخته است تصاویری از محل فرود آپولو ۱۵ در نوامبر ۲۰۲۰ گرفتند تا فناوری خویش را اثبات کنند. آنها حالا در حال برنامه ریزی برای ساخت راداری قدرتمندتر هستند که بتواند تصاویری واضح از اجرام نزدیک زمین و خارجی ترین سیارات منظومه ی شمسی بگیرد.

منبع:

1399/11/19
20:30:49
0.0 / 5
581
تگهای عكسبرداری از محل فرود آپولو 15در ماه از روی زمین!: تلسكوپ , سیستم , شركت , فناوری
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیست و یکم