دانشجوی اوگور شاهین:

جهش های ویروس كرونا مانع از كارآمدی واكسن نمی گردد

جهش های ویروس كرونا مانع از كارآمدی واكسن نمی گردد

به گزارش بیست و یکم دانشجوی اوگور شاهین، برگزیده جایزه مصطفی(ص) اظهار داشت: جهش های ویروس کرونا مانع از کارآمدی واکسن نمی گردد.به گزارش بیست و یکم به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی جایزه مصطفی(ص)، پروفسور اوگور شاهین که سال قبل از برگزیدگان سومین دوره جایزه مصطفی(ص) بود، با کمک تازه ترین و پیچیده ترین فناوری ساخت واکسن توانسته واکسنی را توسعه دهد که ۹۵ درصد کارآمدی داشته است.
خدیجه عالیشاه، دانشجوی دکتری پیوسته رشته بیوتکنولوژی (زیست فناوری) پردیس علوم دانشگاه تهران که فرصت مطالعاتی خودرا در شرکتی وابسته به بیوان تک گذارنده اظهار داشت: همه موجودات زنده از باکتری ها تا تکامل یافته ترین موجودات، ماده ژنتیکی به نام دی ان ای در بدن خود دارند که از اجدادشان به ارث برده اند و کُدکننده خصوصیات ژنتیکی آنها است. بخش های مختلف از این کد ژنتیکی به پروتئین های متفاوتی ترجمه می شوند که در نهایت کلیه خصوصیات ما از رنگ مو و چشم، تا نحوه عملکرد و شکل اندام ها را شکل می دهند. ام آر ان ای در حقیقت مرتبط کننده و حد واسط این دی ان ای و پروتئین است.
وی اضافه کرد: تولید، تخلیص و تایید دارو یا واکسن بر پایه پروتئین بسیار دشوار، زمان بر و هزینه بر است؛ همین طور در وضعیت نگهداری متفاوت ممکنست ساختار پروتئین تغییر کند و عملکرد خودرا از دست بدهد. استفاده از دی ان ای بعنوان واکسن نیز با مشکلاتی همراه است؛ ولی ام. آر. ان. ای هم از جهت تولید آسان تر است و هم منجر به تغییر پایدار در سلول های بدن نمی شود؛ به این علت بعنوان تازه ترین فناوری برای تولید واکسن به آن توجه شده است.
عالیشاه اظهار داشت: واکسن کرونای شرکت بایوان تک و تیم پروفسور شاهین مبتنی بر ام. ار. ان. ای و شبیه ساز ام. ار. ان. ای خود ویروس می باشد. این ام. ار. ان. ای بعد از ورود به سلول های بدن؛ پروتئین شاخی شکل ویروس کرونا را بیان می کند و بدون اینکه ویروسی در کار باشد، سیستم ایمنی به سبب مواجهه با یکی از اجزای ویروس، تصور می کند با خود ویروس رو به رو شده است و آغاز به تولید آنتی بادی مقابل آن می کند. همین طور سیستم ایمنی سلولی را نیز فعال می کند؛ بدین سبب اگر ویروس واقعی وارد بدن ما شود، سیستم ایمنی آنرا شناسایی کرده و تلاش به حذف آن می کند و اجازه تکثیر ویروس را نمی دهد.
جهش های ویروس کرونا مانع از کارآمدی واکسن نمی شود
وی در پاسخ به این پرسش که آیا جهش های کرونا مانع از کارآمدی واکسن می شود توضیح داد: تا حالا جهش های زیادی در مورد پروتئین شاخی شکل ویروس کرونا ثبت نشده است. با این وجود شرکت بایوان تک در یکی از مطالعات خود، سرم خون افراد واکسینه شده با واکسن خودرا با ویروس هایی که دارای جهش ثبت شده در پروتئین شاخی بوده اند، مجاور و تایید کرده است که واکسن مقابل فرم های جهش یافته نیز موثر بوده است.
وی اظهار داشت: در مجموع ساختار ویروس به شکلی که سیستم ایمنی نتواند آنرا بشناسد تغییر نکرده است. در ضمن اگر جهشی روی دهد که واکسن فعلی کارایی نداشته باشد، می توان به سرعت و با تلاش اندکی از ساختار فعلی به ساختار جدیدی از ام. ار. ان. ای رسید.
عالیشاه توضیح داد: در مورد واکسن کرونا، نکته مهمتر، شکستن زنجیره است؛ یعنی اگر واکسن به افراد در معرض خطر مانند کادر درمان تزریق و زنجیره همه گیری در جهان شکسته شود، زمان خواهیم داشت تا درمان کارآمدی برای این بیماری توسعه دهیم یا به واکسنی بهتر برسیم.
وی اشاره کرد: ضمن اینکه توسعه واکسن کرونا برمبنای درمان ام. ار. ان. ای بسیار مهم است؛ برای اینکه می توان از این روش بعنوان مدلی برای توسعه درمان و پیشگیری دیگر بیماریهای واگیردار و حتی سرطان استفاده نمود. در مجموع توسعه این فناوری، سال ها وقت برده است؛ ولی وقتی این زیرساخت بوجود آمد، روند تحقیقات کوتاه تر خواهد بود.
پشتکار پروفسور شاهین در کار علمی منحصربه فرد است
عالیشاه با نقل خاطرات دو سالی که در آلمان بعنوان یکی از دانشجویان پروفسور شاهین فعالیت می کرده اظهار داشت: در نخستین ملاقات با پروفسور شاهین، خیلی اضطراب داشتم که شاید دانش من کافی نباشد؛ ولی برخورد خیلی آرام و صمیمانه ای با من داشتند که اعتماد به نفس من را برای ارائه نتایجم بالا برد. پس از آن هم همیشه دانشجویان را تشویق به تلاش و مطالعه می کردند.
این دانشجوی زیست فناوری اضافه کرد: حتی وقتی آزمایش ها با شکست مواجه می شد، دکتر شاهین می گفت کار علمی همین است و آزمون و خطا جزیی از کار است.
وی افزود: پشتکار پروفسور شاهین و همسرش در کار علمی واقعا مثال زدنی بود و همسرش بعنوان خاطره ای نقل می کرد، در دورانی که تازه کار علمی را آغاز نموده بودیم، به جهت اینکه از سرمایه داران برای کار خود کمک بگیریم با آنها در همه جا حتی در مدت کوتاهی مثلا در آسانسور صحبت می کردیم تا آنها را راضی به حمایت مالی نماییم.


منبع:

1399/09/19
14:13:03
5.0 / 5
611
تگهای جهش های ویروس كرونا مانع از كارآمدی واكسن نمی گردد: آزمایش , تحقیقات , تكنولوژی , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم