آیا آسپرین درمانی برای كووید-۱۹ موثر است؟

آیا آسپرین درمانی برای كووید-۱۹ موثر است؟

به گزارش بیست و یكم خراسان رضوی محققان انگلستان اعلام نمودند كه استفاده از آسپرین (داروی ۱۲۰ ساله) را بعنوان یكی از گزینه های درمانی در آزمایش ریكاوری (RECOVERY، یكی از بزرگ ترین و تاثیرگذارترین آزمایش های بالینی انجام شده طی همه گیری كووید-۱۹) آغاز می كنند. آنان امیدوارند كه خصوصیت های شناخته شده آسپیرین بعنوان داروی ضد لخته شدن، بتواند به بیماران مبتلابه كووید-۱۹ كمك و از مرگ جلوگیری كند.


به گزارش نیوز، تابحال بیشتر از ۱۶ هزار بیمار مبتلابه کووید- ۱۹بستری شده در بیمارستان انگلیس در آزمایش RECOVERY شرکت کردند. این بیماران به صورت تصادفی علاوه بر مراقبت های استاندارد درمان های تجربی را هم دریافت می کنند. این آزمایش، نخستین آزمایش بزرگ بود که شواهدی در خصوص این یافت که استروئیدهای رایج می توانند برای موارد شدید مبتلا شدن به کووید-۱۹نجات دهنده باشند. این آزمایش همینطور شواهدی را نشان داد که سایر درمان ها، ازجمله داروی هیدروکسی کلروکین داروی ضد مالاریا هم در درمان این بیماران می تواند مفید باشد. یافته های این آزمایش، استاندارد فعلی درمان بیماران کووید -۱۹ را تا حد زیادی شکل داده است.
این گروه تحقیقاتی به آزمایش سایر گزینه های امیدوارکننده در درمان بیماری کووید-۱۹ ادامه داده است و آخرین آنها آسپرین است. پیشبینی می شود ۲۰۰۰ بیمار در کنار مراقبت های استاندارد، دوز آسپرین دریافت نمایند و با افرادی که تحت مراقبت اضافی قرار نگرفتند، مورد مقایسه قرار گیرند. افرادی که به آسپرین حساسیت و یا خونریزی عمده دارند از این آزمایش خارج می شوند. نتیجه اصلی مطالعه بر مبنای میزان مرگ ومیر افراد بعد از ۲۸ روز مشخص خواهد شد.
تصور می شود خیلی از عوارض شدید کووید- ۱۹ شامل مشکلات لخته شدن خون است. بعضی از محققان در این مورد استدلال هایی عرضه کردند و حداقل نتایج یکی از مطالعات اخیر هم نشان داده است که استفاده از آسپرین می تواند منجر به بقای بیشتر بیماران مبتلابه کووید-۱۹ شود؛ اما معمولا تایید داده ها از آزمایش های بالینی تصادفی و کنترل شده در مقیاس بزرگ مدت زمان زیادی زمان لازم دارد تا پزشکان به صورت گسترده از آن بعنوان درمان جدید استفاده کنند و گروه RECOVERY امیدوار است این داده ها را فراهم آورد.
مارتین لندری، محقق دانشگاه آکسفورد و یکی از دانشمندان برجسته این پروژه اظهار داشت: ثبت نام بیماران در یک آزمایش تصادفی مانند RECOVERY تنها راه ارزیابی این مورد است که آیا فواید واضحی از این نوع درمان برای بیماران مبتلابه کووید-۱۹ وجود دارد و آیا این مزایا از عوارض جانبی بالقوه مانند خطر خونریزی بیشتر است.
درمان های فعلی مانند استروئیدها فقط برای شدیدترین موارد کارایی دارند و هنوز هیچ درمان روشنی در تاثیرگذاری برای پیشگیری از بدتر شدن موارد متوسط عرضه نشده است؛ ازاین رو کارایی آسپرین بسیار ضروری می باشد، به خصوص که بیماری همه گیر در سرتاسر جهان روزبه روز بدتر می شود. در این هفته تعداد موارد رکورددار در مکان هایی مانند ایالات متحده دیده شده است و یا سراسر اروپا به خانه نشینی جدید وارد شدند.
لازم به ذکر است، سایر درمان هایی که این گروه مورد آزمایش قرار می دهد، شامل آنتی بیوتیک آزیترومایسین، توسیلیزوماب، داروی ضد التهاب مفاصل و کوکتل آنتی بادی آزمایشگاهی ساخته شده شرکت رجنرون (Regeneron) است.1399/08/17
20:03:27
5.0 / 5
914
تگهای آیا آسپرین درمانی برای كووید-۱۹ موثر است؟: آزمایش , استاندارد , تحقیقات , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم