تاثیر میكروبیوم روده بر واكنش مبتلایان به سرطان پروستات نسبت به درمان

تاثیر میكروبیوم روده بر واكنش مبتلایان به سرطان پروستات نسبت به درمان

بیست و یكم: پژوهشگران كانادایی در بررسی جدیدی دریافتند كه میكروبیوم روده بیماران مبتلا به سرطان پروستات می تواند نقش مهمی در واكنش آنها نسبت به درمان داشته باشد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهش جدیدی که در "موسسه پژوهش سلامت لاوسون"(Lawson Health Research Institute) و "دانشگاه وسترن اُنتاریو"(UWO) انجام شده است، نشان میدهد که چگونه میکروبیوم روده بیماران مبتلا به سرطان پروستات، با داروی خوراکی در تعامل قرار می گیرد.
این پژوهش نشان میدهد که باکتری روده در نتایج درمانی نقش دارد. یافته های این پژوهش نشان میدهد که چگونه داروی موسوم به "ابیراترون استات" (Abiraterone acetate) توسط باکتری های روده متابولیزه می شود تا ارگانیسم های مضر را کم کند و به تقویت آن دسته از ارگانیسم ها کمک نماید که به مبارزه با سرطان می پردازند. بگفته پژوهشگران، این پژوهش فقط یکی از چند نمونه ای است که نحوه تاثیر میکروبیوم را بر واکنش ما نسبت به دارو نشان میدهد.
"برندن دیزلی"(Brendan Daisley)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: پژوهش ها در حال کشف روش هایی هستند که به تاثیر میکروبیوم بر گسترش سرطان و درمان آن کمک می کنند. پژوهش ما، تعامل مهمی را میان یک داروی مقابله با سرطان و میکروبیوم روده نشان میدهد که به تقویت ارگانیسم های مفید با خاصیت های ضد سرطان می پردازد.
درمان های سرطان پروستات طوری طراحی شده اند که هورمون های موسوم به "آندروژن"(Androgen) را که در گسترش سرطان پروستات نقش دارند، کاهش دهند. دکتر "جوزف چین"(Joseph Chin)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: خیلی از درمان های قدیمی، همیشه موثر نیستند. در چنین مواردی، درمان های جایگزین جست و جو می شوند.


ابیراترون استات، یک داروی بسیار موثر است که برای درمان سرطان پروستات مورد استفاده قرار می گیرد. ابیراترون استات می تواند به کاهش آندروژن های بدن نیز کمک نماید و این کار را بواسطه یک مکانیسم متفاوت و برخلاف درمان های قدیمی به صورت خوراکی انجام می دهد.
دکتر "جرمی برتون"(Jeremy Burton)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: هنگامی که داروها به صورت خوراکی مصرف می شوند، راه خودرا به سمت لوله گوارش پیدا می کنند تا در آنجا با میلیاردها ارگانیسم در تماس قرار بگیرند.
پژوهشگران در این پروژه، ۶۸ بیمار مبتلا به سرطان پروستات را مورد ارزیابی قرار دادند و نمونه مدفوع آنها را بررسی کردند. بررسی ها نشان داد که میکروبیوم روده بیماران بعد از مصرف ابیراترون استات، به صورت قابل توجهی تغییر می کند. باکتری های روده، دارو را متابولیزه کرده و به افزایش قابل توجه نوعی باکتری موسوم به "Akkermansia muciniphila" کمک می کنند.
برتون اضافه کرد: یافته های این پژوهش نشان می دهند که میکروبیوم روده، نقش مهمی در واکنش نسبت به درمان دارد.
پژوهشگران امیدوارند که با بررسی های بیشتر تعامل میان دارو و میکروبیوم بتوانند نتایج درمان خیلی از بیماری ها را بهبود ببخشند.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.
منبع:

1399/07/10
13:13:12
5.0 / 5
1226
تگهای تاثیر میكروبیوم روده بر واكنش مبتلایان به سرطان پروستات نسبت به درمان: پژوهش , دانشگاه , طراحی
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بیست و یکم