حقایقی درباره یكی از اولین دانشمندان ناشناخته زن جهان

حقایقی درباره یكی از اولین دانشمندان ناشناخته زن جهان

بیست و یكم حقایقی درباره یكی از اولین دانشمندان ناشناخته زن جهان


به گزاش ایسنا، لائورا باسی در سال ۱۷۱۱ در شهر بولونیا چشم به جهان گشود و به دستور پدر وکیل ثروتمندش تحصیلات خودرا در خانه ادامه داد. باسی در سال های تحصیل در خانه، علاقه زیادی به علم داشت و بعدها توسط خانواده و دوستانش برای ادامه تحصیل در دانشگاه مورد تشویق قرار گرفت.

در سنین بسیار جوانی استاد شد
باسی در سال ۱۷۳۲ بعنوان استاد فیزیک دانشگاه بولونیا منصوب گردید. وی در آن زمان تنها ۲۱ سال داشت. چند سال بعد در سال ۱۷۳۸، او با همکارش به نام "گسیپه وارتی"(Guiseppe Varetti) ازدواج کرد و حاصل این ازدواج هشت فرزند بود.

سال ها به تدریس فیزیک نیوتن پرداخت
یکی از قابل توجه ترین دستاوردهای باسی، نقش وی در معرفی فیزیک نیوتنی به دانشجویان ایتالیایی بود. وی در صورتیکه استاد آناتومی بود اما علاقه به تدریس در رشته های مختلفی داشت بنا بر این به او اجازه داده شد تا کلاس های بیشتری را در خانه خود برگزار کند و حتی یک آزمایشگاه کوچک نیز برای دانشجویان خود تاسیس کرد و در آنجا به دانشجویان خود مفاهیم عالی کار نیوتن را آموخت و همین طور ۲۸ مقاله در زمینه فیزیک و هیدرولیک منتشر نمود.

عضویت در گروهی از متفکران موسوم به "بندتینی"(Benedettini)
بعد از مدت ها فعالیت پرثمردر دانشگاه، باسی برای پیوستن به گروهی از نخبگان دانشگاهی ایتالیا موسوم به "بندتینی" در سال ۱۷۴۵ برگزیده شد. این گروه توسط دوست قدیمی او "کاردینال پراسپرو لامبرتینی" (Cardinal Prospero Lambertini) تأسیس شد.

دومین زن در اروپا که مدرک دکترا گرفت
باسی در ماه مه سال ۱۷۳۲ موفق به ستاندن مدرک دکترای فیزیک خود از دانشگاه بولونیا شد. در سال ۱۷۳۲، باسی از پایان نامه فلسفه خود در تالار شهر بولونیا دفاع کرد. در سن ۲۱ سالگی این دستاورد موجب شد تا او دومین زن اروپایی شود که مدرک دکترا دریافت می کند. نخستین بار در سال ۱۶۷۸ "النا کورنارو پیسکوپیا"(Elena Cornaro Piscopia‎) موفق به ستاندن مدرک دکترا شد.

نامگذاری یک برنامه بورس تحصیلی خاص به افتخار وی
در سال ۲۰۱۸، "بورسیه تحصیلی لائورا باسی"(Laura Bassi Scholarship) توسط ادیتینگ پرس(Editing Press) بوجود آمد. این بورس تحصیلی برای کمک به دانشجویانی است که به مطالعه و بررسی موضوعات خاصی در رشته های تحصیلی خود می پردازند. این بورسیه سالانه سه بار و در ماه های دسامبر، آوریل و اوت اعطا می شود.

تحسین کنندگان فکری زیادی داشت
باسی در زمان خودش بعنوان متفکر بزرگی شناخته می شد و افراد نامدار بسیاری او را به خاطر تحصیلاتش و کارهای ارزشمندش تحسین می کردند که از آن افراد می توان به وُلتِر(Voltaire) از نامدارترین فیلسوفان و نویسندگان فرانسوی عصر روشنگری و دوروتی کریستیانه ارکسلبن(Dorothea Christiane Erxleben) اولین پزشک زن آلمانی اشاره نمود. کسب درجه استادی دانشگاه توسط لائورا باسی به ارکسلبن انگیزه داد تا در جهت دستیابی به هدف خود که تحصیل در رشته پزشکی بود مصصم تر شود.

در اواخرعمرش استاد فیزیک تجربی شد
در سن ۶۵ سالگی، باسی بعنوان استاد فیزیک تجربی موسسه علوم در بولونیا منصوب گردید. همسرش بعنوان دستیار تدریس و کمک به او به وی ملحق شد اما متاسفانه باسی دو سال بعد از دنیا رفت. وی تاثیر زیادی بر گسترش علم فیزیک در ایتالیا داشت و الان نیز دانشجویان زن بسیاری او را تمجید و تحسین می کنند. آرامگاه وی در کلیسای کورپوس دومینی، بولونیا (Church of Corpus Domini، Bologna) قرار دارد و افراد می توانند از آن بازدید کنید.
منبع:

1399/04/19
22:35:29
5.0 / 5
2145
تگهای حقایقی درباره یكی از اولین دانشمندان ناشناخته زن جهان: آزمایش , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیست و یکم