طرح های پیشران صنعت انرژی، پلی به سوی توسعه پایدار؛

حمایت های ستاد اقتصاد دانش بنیان انرژی از شرکت های دانش بنیان

حمایت های ستاد اقتصاد دانش بنیان انرژی از شرکت های دانش بنیان

به گزارش بیست و یکم، دبیر ستاد اقتصاد دانش بنیان انرژی معاونت علمی اظهار داشت: شرکتهای دانش بنیان حوزه انرژی در صورت داشتن طرحی با ابعاد اقتصادی بزرگ و دارای اهمیت ملی بعنوان طرح پیشران مورد حمایت ستاد قرار می گیرند.به گزارش بیست و یکم به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، دبیر ستاد اقتصاد دانش بنیان انرژی به منظور بازدید از محصولات تولیدی یک شرکت دانش بنیان و شناسایی توانمندی شرکت در بهبود کارایی بهینه سازی انرژی دیگ های بخار و مشعل ها به استان اصفهان سفر کرد.
شرکت پاکمن در سال ۱۳۵۴ با همکاری پنج تن از فارغ التحصیلان رشته مکانیک دانشکده فنی دانشگاه تهران با هدف فعالیت در زمینه طراحی، تأمین و ساخت پروژه های تاسیساتی شروع به کار کرد؛ در ابتدا کار خویش را در زمینه ابنیه و تاسیسات پروژه های مختلف آغاز کرد و بعد از مدتی تصمیم به ساخت تجهیزات گرمایشی مرکزی گرفت.
این شرکت در زمینه تولید تجهیزات گرمایشی مرکزی همچون بویلرهای چگالشی، چیلرها، مشعل های مادولار، پیریمیکس و پستمیکس و... فعالیت می کند. همینطور فناوری های خاص افزایش میزان راندمان انتقال حرارت، شامل اسپیرال کردن لوله های آتشخوار و پانچ کردن لوله ها همچون محصولات فناورانه این شرکت است.
از خصوصیت های قابل توجه این شرکت میتوان به حداکثر میزان راندمان با تولید آلایندگی خیلی کم و ناچیز در اثر احتراق همچون CO خروجی صفر، هوشمندسازی سیستم جهت کنترل از راه دور، کم حجم بودن و کاهش ایجاد سر و صدا اشاره نمود.
کارخانه های شرکت پاکمن در پنج سایت واقع در استان اصفهان، شهرک صنعتی ویلاشهر اصفهان و شهرک صنعتی پرند استان تهران، در مجموع بیشتر از ۱۰۰ هزار متر مربع مفید قابل استفاده، بنا شده است؛ این شرکت دانش بنیان با بکارگیری از دانش فنی و تجربه کاری حدود ۸۰۰ نفر پرسنل، تنها دپارتمان پژوهش ثبت شده بویلرسازی در ایران است همینطور ثبت بیشتر از ۱۰ اختراع رسمی، شامل بویلرهای چگالشی، مشعلهای مادولار و پریمیکس صنعتی، مبدل های حرارتی نوین، لوله اسپیرال و... همچون ابداعات و اختراعات شرکت پاکمن است.
از نقاط قوت این گروه میتوان به صادرات محصولات احتراقی تولیدی به کشورهای مختلف اشاره نمود که تابحال همکاریهای گسترده ای در چارچوب فروش و تأمین تجهیزات برای کشورهایی نظیر عراق، ازبکستان، ترکمنستان، قطر، روسیه و... داشته است.
بهره گیری از اعتبار مالیاتی به منظور تأمین بودجه های تحقیقاتی شرکتهای دانش بنیان
اکبر زمانیان، دبیر ستاد اقتصاد دانش بنیان انرژی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در این بازدید یکی از مسیرهای حمایت ستاد از شرکت پاکمن را معرفی این شرکت در چارچوب طرح های بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست عنوان و اظهار نمود: معیار پذیرش طرح های مدنظر در این بررسی ها، شامل تعداد و ظرفیت تولیدی دیگ های چگالشی در حالت عادی و در حالت جهش تولید، انتخاب محصول معیار جهت بیان ظرفیت، مقدار کاهش هزینه های تمام شده محصول با سفارش گذاری در تعداد مشخص مانند ۵۰۰ تا هزار عدد، میزان گاز صرفه جویی در صورت اجرای طرح به همراه محاسبه میزان هزینه ها با تعرفه های کنونی بخش های مختلف و تعرفه گاز صادراتی و در نهایت میزان دقیق سرمایه گذاریهای ثابت، سرمایه در گردش و... است.
وی، بهره گیری از اعتبار مالیاتی به منظور تأمین بودجه های تحقیقاتی شرکت را یکی دیگر از حمایت ستاد انرژی از شرکت پاکمن برشمرد و اظهار داشت: مقرر شد در صورتیکه امکان تولید محصولی با قابلیت رقابت کیفی و اقتصادی با نمونه های خارجی وجود دارد و در مناقصه های دولتی مسیر تأمین خارجی ترجیح داده می شود، به ستاد انرژی اعلام گردد تا پیشگیری از واردات این نوع محصولات و حمایت های لازم در این حوزه صورت گیرد.
زمانیان، مسیر دیگر حمایتی ستاد از شرکتهای دانش بنیان را طرح های پیشران خواند و اضافه کرد: شرکتهای دانش بنیان حوزه انرژی در صورت داشتن طرحی با ابعاد اقتصادی بزرگ و دارای اهمیت ملی می توانند آنرا بعنوان طرح پیشران به ستاد معرفی و حمایت دریافت نمایند. برای نمونه شرکت پاکمن می تواند به ستاد اعلام نماید که در صورت جایگزینی بویلرهای چگالشی تولیدی در سازمان های دولتی و صنایع بزرگ چه میزان صرفه جویی در انرژی و اقتصاد ملی صورت می گیرد که در صورت سودمند واقع بودن، طرح پیشنهادی توسط معاونت به سازمان های دولتی معرفی شود.
زمانیان در انتها یکی دیگر از مسیرهای قابل حمایت ستاد را مبحث تبصره ۱۸ عنوان و تصریح کرد: در صورت پاسخگویی مناسب به موارد مطرح شده و عرضه جزئیات تکمیلی، درخواست مربوطه در کارگروه ارزیابی ستاد مورد بررسی قرارخواهد گرفت که امیدواریم حمایتهای لازم صورت گیرد.

1403/04/09
12:05:06
0.0 / 5
150
تگهای حمایت های ستاد اقتصاد دانش بنیان انرژی از شرکت های دانش بنیان: ابداع , پژوهش , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم