معاون علمی رییس جمهور تاكید كرد؛

نقش آفرینی مراکز نوآوری در حفظ و ترویج قانون جهش تولید دانش بنیان

نقش آفرینی مراکز نوآوری در حفظ و ترویج قانون جهش تولید دانش بنیان

بیست و یکم: معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور بر نقش مراکز نوآوری در ترویج و کمک به استفاده از قانون جهش تولید دانش بنیان در راه توسعه اقتصاد دانش بنیان تاکید نمود.به گزارش بیست و یکم به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی طی سخنانی در اولین گردهمایی مراکز نوآوری با اشاره به نقش کلیدی مراکز نوآوری در انگیزه بخشی و ایجاد امید در صاحبان ایده و جوانان کشور عنوان کرد: مراکز نوآوری از عاملان ایجاد امید، انگیزه و تلاش هستند و باوجود تمام مشکلات، چالش ها و فضاسازی های منفی، بذر امید و انگیزه را در جوانان بارور می کنند. زنده نگاه داشتن امید، انگیزه و غرور یک نفر به مثابه زنده نگاه داشتن انگیزه در یک جامعه است و هیچ ارزشی والاتر و بزرگ تر از زنده نگاه داشتن نور امید در دل انسان های دارای انگیزه نیست.
وی با اشاره به اینکه مراکز نوآوری به همت مدیران مراکز و معاونت گسترش زیرساخت، ساختار و مفهومی منسجم یافته اند افزود: امروز با کوشش های مدیران قبلی، شاهد یک نسل جدید در زیست بوم فناوری و نوآوری هستیم و مرکز نوآوری در کنار تمامی مفاهیم دیگری که در زیست بوم فناوری و نوآوری مطرح شده، یک ساختار و هویت مستقل و منسجم دارد. مرکز نوآوری یک مفهوم جدید فناورانه و کارآفرینانه مبتنی بر نوآوری است که بر پایه ساختار، محتوا و نرم افزار استوار است. مرکز نوآوری بیش از ساختمان و سخت افزار، متکی به نیروی انسانی و نرم افزارهایی است که در دل این مراکز، نقش آفرینی می کنند.
دهقانی ابلاغ دستورالعمل پشتیبانی از ایجاد و توسعه فعالیت مراکز نوآوری و اعطای گواهی تایید صلاحیت به مراکز حائزشرایط را گام معاونت علمی در امتداد انسجام و وحدت عملکرد این مراکز دانست و اظهار داشت: مراکز نوآوری نیازمند یک تعریف منسجم و مفهومی هستند تا برمبنای استانداردی مشخص و مدون حرکت کنند و امروز با غنای کشور از حیث کمیت این مراکز، ارتقای محتوایی و عملکردی آنها نیز به کمک نظام جدید پشتیبانی از ایجاد این مراکز و اعطای گواهیی تایید صلاحیت به مراکز نوآوری واجد شرایط، عملی شده است.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با تکیه بر اینکه باتوجه به محدودیت منابع و ضرورت تمرکز و تجمیع حمایت ها بر روی نوآوری های اولویت دار و مبتنی بر نیازهای کشور، اضافه کرد: پارادایم های نوآوری در دنیا متفاوت می باشد. بطور مثال، آمریکا عمدتا بر توسعه فناوری های تحول آفرین تمرکز دارد و با حمایت عمده از تعداد زیادی استارتاپ و ایده، یک یا چند فناوری تحول آفرین برداشت می کند که این رویکرد به سبب برخورداری از منابع سرشار آن کشور است اما اروپا عمدتا نگاهی گزینشی به سرمایه گذاری روی نوآوری دارد و روی یک مساله و نیاز مشخص، سرمایه گذاری محدود و متمرکزی صورت می دهند. ما نیز باید با تمرکز بر روی نیازها، این شبکه تعریف کنندگان نیاز و حل کنندگان مساله را شکل دهیم.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور نیازها و مسایل را یکی از مهم ترین سرمایه های این کشور دانست و اظهار داشت: معتقدم در دل هر نیاز و مسأله کشور، انبوهی از فرصت ها نهفته است و راه کار نوآورانه برای حل هر کدام از این مساله ها می تواند زمینه ساز یک کسب وکار و زنجیره ای از اشتغال و ارزش باشد. حالا که به اندازه کافی مرکز نواوری داریم، به سمت ارتقای ساختاری و محتوای این مراکز پیش برویم بطوریکه شبکه ای از مسائل و نیازها به دست شبکه راه کارهای نوآورانه این مراکز حل شوند.
قانون جهش تولید دانش بنیان و مسئولیت ویژه مراکز نوآوری
دهقانی با تکیه بر نقش مراکز نوآوری در ترویج و کمک به استفاده از قانون جهش تولید دانش بنیان در راه توسعه این اقتصاد، اضافه کرد: کوشش های بسیاری صورت گرفت و افراد زیادی تلاش کردند تا قانون جهش تولید به ثمر بنشیند؛ در حقیقت نهالی را غرس کردند که اگر از این قانون به خوبی مراقبت شود، اقتصاد دانش بنیان به مفهوم واقعی، ایجاد خواهد شد.
دهقانی افزود: فعالان مراکز نوآوری، عزم خودرا برای تحول ساختاری و محتوایی جزم کرده و بر خود فرض بدانند که قانون جهش تولید دانش بنیان را معرفی، ترویج و اجرائی کنند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور بیان کرد: دو وظیفه مهم را بر خودم فرض دانستم نخست پاس داشت، صیانت و نگهداشت از همه تلاش هایی بود که تا کنون انجام شده و دومین فرض را اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان می دانم.
دهقانی بیان کرد: قریب به سه هزار میلیارد تومان از محل پروژه های تحقیق و توسعه در قالب اعتبار مالیاتی ثبت شده است که طرح ها، عمدتاً کم تر از ۱۰ میلیارد تومان بوده اند؛ هرکدام از این اعتبارها می تواند به رشد و رونق یک شرکت دانش بنیان و حل یکی از نیازهای اساسی کشور کمک نماید. سال قبل برای ۱۰ همت استفاده از این اعتبار مالیاتی هدفگذاری شده بود که امسال این هدفگذاری به ۱۵ همت بیشتر می شود.
وی اضافه کرد: قانون جهش تولید مزایای متنوع و مختلفی در اختیار دارد که می تواند تحولی را در شرکت های دانش بنیان به وجود می آورد و مراکز نواوری می توانند مروجان و سفیران این قانون در مراکز علمی و دانشگاه ها باشند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، با اشاره به ظرفیت مراکز نوآوری برای هم افزایی با یکدیگر وایجاد مراکز هم آفرینی بمنظور استفاده بهینه از ظرفیت ها و منابع موجود، اظهار داشت: در خیلی از حوزه ها، نسبت به کشورهای بسیار پیشرفته از امکانات، ماشین آلات و تجهیزات بمراتب بیش تر و پیشرفته تری برخوردار هستیم. منابع سرمایه ای محدود، به هزاران حمایت خرد تقسیم می شود که این امر نتیجه کار را کم اثر می کند. مراکز هم آفرینی کمک می نماید ظرفیتهای پراکنده تجمیع شوند، امکانات هر استان در کنار هم بیاید و به رفع نیازهای شرکت های دانش ینیان و فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری آن هم بوسیله شبکه ای گسترده از امکانات شبکه ای شده منجر شود. ایجاد مراکز هم آفرینی حمایت های معاونت علمی برخوردار می شود و به توسعه فعالیت مراکز نوآوری کمک می نماید.
در ادامه این مراسم با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور و محمدجواد صدری مهر، مدیرکل دفتر گسترش زیرساخت های زیست بوم نوآوری معاونت علمی، اولین گواهی های صلاحیت مراکز نوآوری بصورت نمادین به مدیران سه مرکز نوآوری دانشگاهی اعطا شد. این سه گواهی به مدیران مراکز نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد اصفهان، مرکز نواوری نهاد پیشران و مرکز نوآوری سلامت دانشگاه صنعتی شریف تعلق گرفت.

1403/02/05
11:55:54
0.0 / 5
255
تگهای نقش آفرینی مراکز نوآوری در حفظ و ترویج قانون جهش تولید دانش بنیان: استارتاپ , استاندارد , تولید , دانش بنیان
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم