با استفاده از یك فناوری جدید محقق شد

مشاهده میزان از بین رفتن سیناپس های مغز در مراحل اولیه آلزایمر

مشاهده میزان از بین رفتن سیناپس های مغز در مراحل اولیه آلزایمر

بیست و یكم: پژوهشگران ˮدانشگاه ییلˮ آمریكا در مطالعه اخیرشان با بهره گیری از یك تكنولوژی جدید موفق به مشاهده میزان از بین رفتن سیناپس های مغز در مراحل اولیه آلزایمر شده اند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، بیماری آلزایمر در اثر تولید سمی پروتئین های تاو و آمیلوئید در مغز ایجاد می شود و این موجب می شود سلول های عصبی از بین روند. مطالعات نشان داده اند که اتصالات بین سلول های عصبی که با نام "سیناپس" (synapse) شناخته می شوند، مدت ها پیش از شروع پروسه مرگ سلول ها، مختل می شوند.
همایه یا سیناپس (Synapse) یک ساختار زیستی در پایانه همه آکسون ها (آسه ها) است که از راه آن یک سلول عصبی پیام خودرا به دندریت (دارینه)، جسم سلولی یا اکسون یک یاخته عصبی دیگر یا سلولی ماهیچه ای یا یک غده می فرستد.
در مطالعه بتازگی دانشگاه ییل، دانشمندان تراکم سیناپس ها را در افرادی که در مراحل اولیه بیماری آلزایمر قرار دارند، با افرادی که هیچ نشانی از این بیماری نداشتند، مقایسه کردند و با بهره گیری از فناوری تصویربرداری جدید دریافتند که از بین رفتن سیناپس در افرادی که در مرحله اولیه آلزایمر قرار دارند، خصوصاً در مناطق اطراف هیپوکامپ زیاد است.
دانشمندان در مطالعه خود از روش تصویربرداری برش نگاری با گسیل پوزیترون(Positron Emission Tomography) که به اختصار پِت اسکن (PET scan) گفته می شود، استفاده کردند. این مطالعه دانشمندان را قادر کرد تا بتوانند از بین رفتن گسترده سیناپس های مغزی را در مرحله اولیه آلزایمر مشاهده کنند.
"آدام مکا" (Adam Mecca)، استادیار روانپزشکی دانشگاه ییل و نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: روش های جدید ما را قادر می کند تا از بین رفتن گسترده سیناپس در مغز را تشخیص دهیم. ممکنست ما بتوانیم از نتایج این آزمایش بعنوان یک نشانگر زیستی برای آزمایش های درمانی استفاده نمائیم که این نیز می تواند به ما در توسعه داروهای جدید کمک نماید.
برای به دست آوردن یک تصویر واضح تر از اثرات اولیه آلزایمر، دانشمندان پروتئین موجود در تقریباً کلیه سیناپس های مغز را تصویربرداری می کنند. اسکن های جدید پت توزیع لطمه سیناپسی در مراحل اولیه این بیماری را نشان میدهد.
"کریستوفر ون دایک" (Christopher van Dyck) استاد روانپزشکی، عصب شناسی و علوم اعصاب و یکی از پژوهشگران این تحقیق، اظهار داشت: این روش ها به ما امکان می دهد تا در مراحل اولیه مبتلاشدن به بیماری، ضایعات سیناپسی را بررسی نماییم.
یافته های این مطالعه در مجله "Alzheimer’s Association" منتشر گردید.
منبع:

1399/02/26
22:01:30
5.0 / 5
2344
تگهای مشاهده میزان از بین رفتن سیناپس های مغز در مراحل اولیه آلزایمر: آزمایش , پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم