بررسی یكی از نزدیكترین تپ اخترها به زمین

بررسی یكی از نزدیكترین تپ اخترها به زمین

بیست و یكم: PSR B1929 + 10 یكی از نزدیكترین تپ اخترها به زمین است كه فاصله اختلاف منظر آن در حدود 2057 سال نوری از خورشید است. دارای یك دوره چرخش 226.5 میلی ثانیه و سرعت پیش بینی شده 177 كیلومتر بر ثانیه است. ماهیت سحابی باد تپ اخترPSR B1929 + 10 هنوز به خوبی درك نشده است و پژوهشگران اطلاعات كمی از آن در دست دارند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، اخیراً اخترشناسان کره جنوبی و چین از روش تصویربرداری طیفی از اشعه ایکس جهت بررسی PSR B1929 + 10 استفاده کردند. این مطالعه بسیار عمیق به بررسی این سیستم پرداخته است و داده های قابل توجهی درباره انتشار این "سحابی باد تپ اختر" (PWN) را نشان میدهد. طی این مطالعه، ستاره شناسان از داده های تلسکوپ های فضایی اشعه ایکس "ایکس. ام. ام-نیوتن"(XMM-Newton) متعلق به آژانس فضایی اروپا جهت بررسی این سیستم استفاده کردند.
تَپ اخترها (Pulsar) ستاره های نوترونی چرخانی هستند که با سرعت بسیار زیادی دوران می کنند و پالس های مداومی از انرژی تابشی به همراه خطوط میدان مغناطیسی قوی را از خود منتشر می کنند. بعضی از تپ اخترها نیز پرتوهای ایکس تابش می کنند. تپ اخترها هنگام تولد دمایی در حدود چند میلیون درجه سلسیوس دارند و بلافاصله آغاز به سرد شدن می کنند. نحوه و سرعت سرد شدن نیز به مواد تشکیل دهنده و چگالی آنها بستگی دارد.
پژوهشگران طی این مطالعه یک جریان محوری اشعه ایکس را در پشت جهت حرکت خاص (proper motion ) که توسط مشاهدات قبلی گزارش شده بود، کشف کردند.
آنها دریافتند که این جریان حدود هشت قوس دارد که این عدد، دو برابر طول ارزیابی شده توسط تحقیقات گفته شده در سال 2006 بود. بنظر می رسد انتشار اشعه ایکس از جریان محوری در جهت مخالف، حرکت خاص تپ اختر را سخت تر می کند.
آنها متوجه شدند که انرژی مغناطیسی می تواند به انرژی جنبشی ذرات باد که می تواند شتاب ذرات فوق العاده ای را به وجود آورد، تبدیل گردد. علاوه بر این جریان، اخترشناسان همین طور دو جریان جانبی ضعیف را که باتوجه به حرکت خاص توسعه می یابد، کشف کردند. جهت گیری های آنها مشابه مواردی است که در بعضی از تپ اخترهای دیگر در رابطه با سحابی باد تپ اخترمشاهده شده است. پژوهشگران این مطالعه اعلام کردند که چنین خاصیت هایی می تواند ناشی از جریان های قطبی باشد که در اثر فشار رم (ram pressure) خم می شوند.
منبع:

1399/02/22
17:26:43
5.0 / 5
2660
تگهای بررسی یكی از نزدیكترین تپ اخترها به زمین: پژوهش , تحقیقات , تلسكوپ , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
بیست و یکم